reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Na czym polega uzupełnianie wynagrodzenia przy obliczaniu podstawę wymiaru zasiłków pracownikom wykonującym pracę za granicą?

Na czym polega uzupełnianie wynagrodzenia przy obliczaniu podstawę wymiaru zasiłków pracownikom wykonującym pracę za granicą?

Metoda uzupełnienia wynagrodzenia zależy od tego, czy pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, czy otrzymuje wynagrodzenie zmienne.

Uzupełniamy wynagrodzenie poprzez przyjęcie pełnej miesięcznej kwoty podstawy wymiaru składek danego pracownika, bez jej pomniejszenia za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Następnie odejmujemy pełną miesięczną kwotę składek na ubezpieczenia społeczne, które zostałyby potrącone pracownikowi w tym miesiącu.

Uzupełniamy przychód pracownika, stanowiący w danym miesiącu podstawę wymiaru składek, pomniejszoną o potrącone pracownikowi składki na ubezpieczenia społeczne. 

Kwotę przychodu należy podzielić przez liczbę dni przepracowanych w tym miesiącu i pomnożyć przez liczbę dni, które pracownik był zobowiązany w tym miesiącu przepracować. A więc najpierw musimy określić liczbę dni roboczych, które pracownik przepracował i liczbę dni roboczych, które powinien przepracować. Nie stosujemy więc dni kalendarzowych miesiąca do uzupełnienia wynagrodzenia zmiennego pracowników wykonujących pracę za granicą.

Zobacz również serwis: Wypłata zasiłków

Pracownik polskiej firmy, oddelegowany od 1 lutego 2010 r. do pracy za granicą, uległ wypadkowi przy pracy 24 lutego 2010 r. i był niezdolny do pracy 42 dni. Pracownik ten otrzymuje zmienne wynagrodzenie. W okresie od 1 do 23 lutego przepracował 17 dni roboczych, osiągając przychód w wysokości 4533 zł, po potrąceniu równowartości diet. Z przychodu tego pracodawca potrącił składki na ubezpieczenia społeczne (13,71%) w kwocie 621,47 zł. Zatrudniony powinien przepracować w lutym 2010 r. 20 dni roboczych.

Podstawę wymiaru zasiłku tego pracownika będzie stanowiło wynagrodzenie za luty 2010 r., uzupełnione do kwoty, jaką pracownik otrzymałby, gdyby przepracował pełny miesiąc.

Obliczona ona zostanie następująco:
1) przychód, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, pomniejszamy o składki potrącone pracownikowi:
4533 zł - 621,47 zł = 3911,53 zł.
2) Następnie dzielimy ten przychód przez ilość dni, za które zostało osiągnięte:
3911,53 : 17 = 230,09 zł
3) I mnożymy przez ilość dni, jakie pracownik był zobowiązany przepracować w lutym 2010 r.: 230,09 zł x 20 = 4601,80 zł

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, przysługującego w/w pracownikowi będzie wynosiła zatem 4601,80 zł za pełny miesiąc, czyli 153,39 zł za każdy dzień zwolnienia lekarskiego.

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z poźn. zm.)
- Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z poźn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama