| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Kiedy ma zastosowanie zasada uzupełniania wynagrodzenia uwzględnianego w podstawie wymiaru zasiłku?

Kiedy ma zastosowanie zasada uzupełniania wynagrodzenia uwzględnianego w podstawie wymiaru zasiłku?

Przy ustalaniu wysokości świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa zdarza się, że w podstawie zasiłku musimy uwzględnić również wynagrodzenie za miesiące nie przepracowane w pełni przez zatrudnionego. W takich sytuacjach przepisy nakazują, by uzupełnić pracownikowi wynagrodzenie do pełnej wysokości.

Uzupełnia się wynagrodzenie osiągnięte w miesiącach, w których pracownikowi obniżono uposażenie z przyczyn usprawiedliwionych, a także w przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała w pierwszym kalendarzowym miesiącu zatrudnienia. Dni urlopu wypoczynkowego i inne dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, traktuje się jak dni przepracowane.

Jeżeli pracownik nie uzyskał pełnego wynagrodzenia z powodu nieobecności w pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się wynagrodzenie osiągnięte w tym miesiącu, bez uzupełnienia jego wysokości za dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Przy uzupełnianiu wynagrodzenia, w liczbie dni, którą pracownik był obowiązany przepracować, nie uwzględnia się wtedy dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Zobacz również: Wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy

Metoda uzupełnienia zależy od tego, czy pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, czy otrzymuje wynagrodzenie zmienne.

Przy stałym wynagrodzeniu miesięcznym, uzupełniamy je poprzez uwzględnienie uposażenia określonego w umowie o pracę. A więc przyjmujemy do podstawy zasiłku pełny miesięczny przychód pracownika pomniejszony o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika. Wynagrodzenie określone w stawce godzinowej traktuje się jak wynagrodzenie stałe.

Anna T. jest zatrudniona od 1 sierpnia 2010r. za wynagrodzeniem stałym, w kwocie 3500 zł. Była chora w okresie od 27 do 31 sierpnia i za ten miesiąc uzyskała przychód po potrąceniu składek społecznych w wysokości 2617 zł. Przysługuje jej zasiłek chorobowy, do podstawy którego powinno być przyjęte wynagrodzenie za sierpień, ale po uzupełnieniu. A więc należy przyjąć przychód za pełny miesiąc, po potrąceniu składek społecznych, czyli 3020,15 zł (3500 zł - 479,85 zł).

Przy wynagrodzeniu zmiennym, do podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie uzupełnione do kwoty, jaką pracownik otrzymałby, gdyby przepracował pełny miesiąc. 

Jeżeli niezdolność do pracy powstała w pierwszym kalendarzowym miesiącu zatrudnienia, sposób uzupełnienia wynagrodzenia zależy od tego, czy pracownik osiągnął w tym miesiącu wynagrodzenie, czy też nie. A wiec odpowiednio:

- kiedy pracownik przepracował choćby jeden dzień, za który otrzymał wynagrodzenie - należy podzielić kwotę uzyskanego wynagrodzenia (po potrąceniu składek społecznych) przez liczbę dni roboczych, za które ono przysługiwało, następnie pomnożyć przez liczbę dni roboczych do przepracowania w tym miesiącu,

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »