| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Czy i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek po urlopie wychowawczym lub bezpłatnym

Czy i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek po urlopie wychowawczym lub bezpłatnym

Prawo do zasiłku zależy od podlegania ubezpieczeniom, zaś wysokość zasiłku zależy od naszych zarobków z ostatnich 12 miesięcy przed niezdolnością do pracy. Co dzieje się w sytuacji, kiedy w tym okresie nie otrzymywaliśmy wynagrodzenia, ponieważ stosunek pracy był zawieszony i nie podlegaliśmy ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu?

Kiedy jednak pracownik przez cały okres, z którego ma być obliczana podstawa świadczenia przebywał na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, czy też odbywał służbę wojskową, nie ma jego zarobków, na podstawie których możliwe byłoby obliczenie świadczenia.

Wówczas podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, bądź zasiłku stanowi wynagrodzenie za miesiąc kalendarzowy, w którym powstała niezdolność do pracy w wysokości:

  • wynagrodzenia określonego w umowie – jeśli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości,
  • przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy - jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zmienne.

Adam P. zatrudniony u swojego pracodawcy od 5 lat, przebywał ostatnio na 13-miesięcznym urlopie bezpłatnym. W dniu poprzedzającym jego powrót do pracy zachorowała jego żona. Adam P. przedłożył pracodawcy zwolnienie lekarskie ZUS ZLA z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny na 8 dni, które przypadały bezpośrednio po jego urlopie bezpłatnym. Z tego tytułu należny będzie Adamowi P. zasiłek opiekuńczy za 8 dni.
Adamowi P. przysługuje wynagrodzenie miesięczne w stałej wysokości 2300 zł.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowić więc będzie wynagrodzenie z umowy o pracę przysługujące w miesiącu, w którym przebywał na zwolnieniu.
Zasiłek zostanie obliczony następująco:
Podstawa wymiaru zasiłku to wynagrodzenie 2300 zł – kwota potrąconych składek na ubezpieczenia społeczne 315,33 zł (13,71% z 2300 zł) = 1984,67 zł
Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80% jego podstawy = 1587,74 zł
Zasiłek za 1 dzień = 1587,74 :30 = 52,92 zł
Zasiłek za 8 dni opieki nad żoną = 423,36 zł (z tej kwoty zostanie potrącony jeszcze podatek).

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. nr 31 poz. 267 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »