REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany w świadczeniach z tytułu macierzyństwa przyniósł nowy rok

Ewa Zawiślak-Szatańska

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana przepisów Kodeksu pracy od 1 stycznia 2009r. pociągnęła za sobą zmiany w przepisach zasiłkowych. Wraz z wydłużeniem urlopów macierzyńskich uległy również przedłużeniu okresy pobierania zasiłku macierzyńskiego. Ponadto wprowadzono udogodnienia związane ze sprawowaniem opieki nad dziećmi przez ojców.

Dłuższe zasiłki macierzyńskie

Stosownie do wydłużenia urlopów macierzyńskich i urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego osoby ubezpieczone zachowują też prawo do dłuższego zasiłku macierzyńskiego.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2009r. okresy wypłaty zasiłku macierzyńskiego są uzależnione o liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu i wynoszą:

 • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
 • 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
 • 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
 • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
 • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Odpowiednio osoby, które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjęły dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem, mają prawo do zasiłku macierzyńskiego w wymiarze:

 • 20 tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
 • 31 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,
 • 33 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
 • 35 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
 • 37 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci,

nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia. Minimalny wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w powyższych przypadkach ulega wydłużeniu do 9 tygodni.

Kto może skorzystać z nowych przepisów

Obowiązujący nowy okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego, ma zastosowanie do ubezpieczonych które urodzą dziecko już w nowym roku, jak również korzystających ze świadczeń w dniu 1 stycznia 2009 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego ulega przedłużeniu z mocy ustawy bez konieczności składania wniosku w tej sprawie. Konieczne może być ewentualnie udokumentowanie liczby dzieci, które urodziły się przy jednym porodzie, jeżeli dotychczas nie przedłożono płatnikowi skróconych odpisów aktów ich urodzenia.

Hanna H. przyjęła w listopadzie 2008r. na wychowanie dwoje dzieci w ramach rodziny zastępczej, 6 miesięczne dziecko i roczne dziecko. Na dzień 1 stycznia 2009 r. przebywa na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz pobiera zasiłek macierzyński. Prawo do zasiłku macierzyńskiego będzie miała w wymiarze 31 tygodni.

Przedłużony wymiar zasiłku macierzyńskiego przysługuje także ubezpieczonym, które urodziły dziecko, bądź przyjęły dziecko na wychowanie i do dnia wejścia w życie ustawy nie wykorzystały całego urlopu macierzyńskiego lub jego części (w dotychczasowym wymiarze) oraz w dniu wejścia w życie ustawy nie korzystają z urlopu macierzyńskiego z powodu: przerwy w urlopie macierzyńskim w związku z pobytem dziecka w szpitalu, korzystania z urlopu bezpłatnego lub korzystania z urlopu wychowawczego.

REKLAMA

Ewelina B. w styczniu 2009 r. urodziła kolejne dziecko podczas korzystania z urlopu wychowawczego. Nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego w trakcie urlopu wychowawczego, ale nabyła prawa do zasiłku macierzyńskiego już w przedłużonym wymiarze, tj. 20 tygodni.

Ponadto, od 2010 roku i w terminach późniejszych przepisy Kodeksu pracy przewidują dodatkowe urlopy macierzyńskie, z możliwością jego łączenia z wykonywaniem pracy u pracodawcy oraz urlopy ojcowskie. W ślad za tym okresy uprawniające do pobierania świadczeń z tytułu macierzyństwa wydłużą się kolejny raz. Będzie to stanowiło spore ułatwienie dla osób planujących macierzyństwo i zapewne przyczyni się do jeszcze lepszego pogodzenia wychowania dzieci z aktywnością zawodową. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: podwyżka do 6000 zł brutto dla kursanta w policji od 1 maja 2024 r. [projekt rozporządzenia]

Podwyżka 1010 zł dla kursantów w policji. Ze stałymi dodatkami kursanci otrzymują 6000 zł brutto. Od 1 maja 2024 r. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA