reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > O ile dłuższe zasiłki chorobowe dla przyszłych matek od nowego roku

O ile dłuższe zasiłki chorobowe dla przyszłych matek od nowego roku


Przepisy pozwalają na pobieranie zasiłku chorobowego maksymalnie przez 182 dni. Od 1 stycznia 2009 r. zostały w tej kwestii wyróżnione kobiety w ciąży, które zachowują prawo do zasiłku chorobowego za czas niezdolności do pracy przez 270 dni.

Poprzez wydłużenie do 270 dni okresu zasiłkowego (pobierania zasiłku chorobowego) dla ubezpieczonych, których choroba przypada na okres ciąży, ustawodawcy zrealizowali długo wyczekiwane przez te osoby udogodnienie. Dotychczas kobieta w ciąży po 182 dniach okresu zasiłkowego musiała starać się o świadczenie rehabilitacyjne, które przyznawała komisja lekarska ZUS. Konieczne było złożenie stosownych dokumentów przynajmniej na 2 miesiące przed zakończeniem okresu zasiłkowego, a potem wyczekiwanie na orzeczenie lekarza ZUS i wypłatę świadczenia. W tej chwili kobieta taka może pobierać zasiłek chorobowy prawie 9 miesięcy, dostarczając tylko kolejne zaświadczenia lekarskie na druku ZUS ZLA swojemu płatnikowi zasiłku.

Tatiana B. jest w 5 tygodniu ciąży. Jej stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie pracy, więc osoba ta przebywa na zwolnieniu lekarskim. Za pierwsze 33 dni choroby pracodawca wypłacił jej wynagrodzenie chorobowe, a obecnie ubezpieczona pobiera zasiłek chorobowy z ZUS. Tatiana B. będzie mogła pobierać zasiłek chorobowy przez okres do 270 dni niezdolności do pracy.

Prawo do dłuższego zasiłku chorobowego przysługuje, jeżeli 182 dni choroby minęło ciężarnej 31 grudnia 2008 r. lub po tej dacie.

Anna W. ma wyznaczony termin porodu na 13 marca 2009 r. Z powodu złego stanu zdrowia przebywa od 9 sierpnia 2008 r. do tej pory na zwolnieniu lekarskim. Na dzień 31 grudnia 2008r. Anna W. pobierała zasiłek chorobowy, a więc obejmuje ją wydłużony okres zasiłkowy i jeśli będzie to konieczne, będzie mogła nadal pobierać zasiłek łącznie przez 270 dni.

Wyjątki od tej zasady - komu nie przysługuje dłużej zasiłek:

  • Prawo do 270-dniowego okresu zasiłkowego nie przysługuje osobom, którym przed 1 stycznia 2009 r. została wydana przez ZUS decyzja przyznająca świadczenie rehabilitacyjne. Osobom tym przysługuje świadczenie rehabilitacyjne przyznane zgodnie z tą decyzją.
  • Gdy 182-dniowy okres zasiłkowy został przez ubezpieczoną wykorzystany przed 31 grudnia 2008 r. (najpóźniej do 30 grudnia 2008 r.), to nie ma ona prawa już dłużej pobierać zasiłku chorobowego. Na wniosek ubezpieczonej złożony przed 1 stycznia 2009 r. albo po tej dacie, zostanie ustalone prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na dotychczasowych zasadach.

Ciąża Kamili T. była zagrożona, więc od jej początku pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim. 182 dniowy okres zasiłkowy Kamila T. wyczerpała 29 grudnia 2008 r. Wydłużony 270 dniowy okres zasiłkowy nie objął Kamili T. Ubezpieczona musiała złożyć wniosek o przyznanie świadczenie rehabilitacyjnego. Komisja lekarska przyznała ubezpieczonej prawo do tego świadczenia od 30 grudnia 2008 r. do 28 lutego 2009 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama