reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021

Z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 można otrzymać dodatek do zasiłku rodzinnego. Podpowiadamy komu przysługuje wsparcie, ile wynosi dodatek i jak złożyć wniosek.

Zasiłek rodzinny i dodatki

Osoby uprawnione do pobierania zasiłku rodzinnego po spełnieniu określonych kryteriów mogą pobierać również określone dodatki.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje następujące dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu:

  • urodzenia dziecka;
  • opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;
  • samotnego wychowywania dziecka;
  • wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej;
  • kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego;
  • rozpoczęcia roku szkolnego;
  • podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

Ten rodzaj dodatku przysługuje na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem w szkole nowego roku szkolnego. Osobami uprawnionymi do otrzymania dodatku jest matka lub ojciec, opiekun faktyczny albo opiekun prawny dziecka, a także osoba ucząca się.

Dodatek można otrzymać również na dziecko, które rozpoczyna naukę w tzw. zerówce, czyli roczne przygotowanie przedszkolne.

Co istotne, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego nie jest odrębnym świadczeniem. Prawo do niego jest uzależnione od tego czy danej osobie przysługuje zasiłek rodzinny.

Wsparcie udzielane jest raz w roku. Pomoc wynosi 100 zł na dziecko.

Wniosek o dodatek można złożyć do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym rozpoczęto rok szkolny albo roczne przygotowanie przedszkolne.

Aby uzyskać dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021, należy o niego zawnioskować do 31 października 2020 r.

W praktyce składa się jeden wniosek o zasiłek rodzinny i dodatki.

O tym jak to zrobić można przeczytać w artykule: Zasiłek rodzinny 2020/2021 – jak go uzyskać?

Wniosek złożony po terminie organ pozostawia bez rozpoznania.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego a świadczenie dobry start

Świadczenie dobry start przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Jego celem jest wsparcie rodzin z dziećmi w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego.

Pobranie 300 zł na wyprawkę szkolną w ramach rządowego programu "Dobry start" nie wyklucza możliwości otrzymania dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.

Są to odrębne świadczenia regulowane przepisami różnych aktów prawnych. Warto zaznaczyć, iż do otrzymania świadczenia dobry start nie jest wymagane spełnianie kryterium dochodowego. Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje zaś osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego, a zatem spełniającym obowiązujące kryterium dochodu. Ponadto, świadczenie dobry start – inaczej niż dodatek do zasiłku - nie przysługuje na dziecko odbywające roczne przygotowanie przedszkolne.

Kwota pobranego świadczenia dobry start nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych, a zatem zasiłków rodzinnych i dodatków.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 111 z późn. zm.);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2018 r., poz. 1497);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz. U. z 2018 r., poz. 1061 z późn. zm.)

Uchwała Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu "Dobry start" (M. P. z 2018 r., poz. 514)

Polecamy serwis: Zasiłki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego nie jest odrębnym świadczeniem. Prawo do niego jest uzależnione od tego czy danej osobie przysługuje zasiłek rodzinny./Fot. Shutterstock
Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego nie jest odrębnym świadczeniem. Prawo do niego jest uzależnione od tego czy danej osobie przysługuje zasiłek rodzinny./Fot. Shutterstock

VAT 2021. Komentarz – wersja SUPERPREMIUM389.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama