reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania 2020/2021

Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania 2020/2021

Podjęcie przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania w roku szkolnym 2020/2021 może uprawniać rodziców do otrzymania finansowego wsparcia. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dodatek do zasiłku?

Jednym z dodatków, jakie mogą otrzymać rodzice, którym przyznano zasiłek rodzinny jest dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. Należy podkreślić, iż dodatek nie jest świadczeniem samoistnym. Aby go otrzymać, należy zatem spełniać kryteria uprawniające do otrzymania zasiłku rodzinnego, m.in. kryterium dochodowe.

Dodatek przysługuje w związku z:

  • zamieszkiwaniem w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły ponadpodstawowej lub szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, a także szkoły podstawowej w przypadku dziecka lub osoby uczącej się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności;

Jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z dnia 21 września 2017 r. (II SA/Op 332/17), warunkiem przyznania omawianego dodatku jest zamieszkiwanie dziecka w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły, a nie jego dom rodzinny.

  • dojazdem z miejsca zamieszkania do miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły, w przypadku dojazdu do szkoły ponadpodstawowej, a także szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki w zakresie odpowiadającym nauce w szkole ponadpodstawowej.

Świadczenie wypłacane jest matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka lub osobie uczącej się.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

W przypadku dojazdów do szkoły dodatek wynosi 69 zł miesięcznie na dziecko. Na dziecko zamieszkujące w miejscowości, w której znajduje się odpowiednia szkoła (np. w internacie, bursie czy na stancji) przysługuje dodatek w wysokości 113 zł miesięcznie.

Dodatek przysługuje przez 10 miesięcy w roku w okresie pobierania nauki od września do czerwca następnego roku kalendarzowego.

Poza dokumentami niezbędnymi do uzyskania zasiłku rodzinnego osoby wnioskujące o dodatek powinny złożyć odpowiednio:

  • oświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły poza miejscem zamieszkania;
  • zaświadczenie albo oświadczenie potwierdzające tymczasowe zameldowanie ucznia poza miejscem zamieszkania;
  • inne dokumenty, w tym oświadczenia, niezbędne do ustalenia prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 111 z późn. zm.);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2018 r., poz. 1497);

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1466).

Polecamy serwis: Zasiłki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jednym z dodatków, jakie mogą otrzymać rodzice, którym przyznano zasiłek rodzinny jest dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania./Fot. Shutterstock
Jednym z dodatków, jakie mogą otrzymać rodzice, którym przyznano zasiłek rodzinny jest dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania./Fot. Shutterstock

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama