REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko, Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie sprawy rozpoznaje sąd rodzinny?

Sąd rodzinny to jeden z wydziałów sądu rejonowego – wydział rodzinny i nieletnich. Jakie sprawy tu wpływają?

Będzie więcej czasu na uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości powojennych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przychyliło się do postulatów samorządowców w sprawie wydłużenia terminu na uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości powojennych. Resort proponuje także inne, korzystne dla samorządów zmiany.

Jak uzyskać dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej?

Dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej jest jednym ze świadczeń przysługujących osobom pobierającym zasiłek rodzinny. O świadczenie mogą ubiegać się rodziny z minimum trojgiem dzieci.

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem będzie karane

Sąd zdyscyplinuje osobę utrudniającą kontakty z dzieckiem. Orzeczenie będzie łatwiejsze do egzekucji, bo nie będzie wymagało klauzuli wykonalności.

REKLAMA

Asystent rodziny - w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Rodziny przeżywające trudności w wypełnianiu funkcji  opiekuńczo-wychowawczej, będą mogły otrzymać wsparcie od gminy w postaci asystenta rodziny. Możliwość taka wynika z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Zatwierdzanie wykonania samorządowego budżetu

Decyzję w sprawie absolutorium za 2010 rok dla zarządu jednostki samorządu terytorialnego radni muszą podjąć do 30 czerwca 2011 r. Po raz pierwszy odbywać się to będzie w całości na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Wpływ na decyzję o absolutorium będą miały także ubiegłoroczne wybory samorządowe.

Narodowy Spis Powszechny przez internet do 16 czerwca

Spis Powszechny przez Internet potrwa jeszcze tylko do 16 czerwca. Przeprowadzany przez ankieterów telefonicznych oraz rachmistrzów - do 30 czerwca.

Przemoc wobec głuchych dzieci

Na przeżycia dziecka niesłyszącego doświadczającego przemocy nakładają się trudności komunikacyjne, które wynikają z braku skutecznego sposobu porozumiewania się z najbliższym otoczeniem - osobami słyszącymi. Z tego powodu dziecko nie może znaleźć wsparcia wśród innych osób poza domem, powiedzieć komuś o swojej sytuacji. Otoczenie nie zna języka migowego lub dziecko nie ma na tyle wykształconej mowy, aby mogło zwerbalizować swoją sytuację, poprosić o pomoc.

REKLAMA

Mieszkania komunalne do zmiany

Gminy będą miały więcej swobody w decydowaniu o tym, kto zajmuje lokal komunalny, ile za niego płaci i jak często będą weryfikowane dochody takiej osoby.

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej


Dobiega finału proces legislacyjny projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Jej założeniem jest reforma systemu opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców oraz pomoc rodzinom niewydolnym wychowawczo.

„Niebieskie karty” – jakie zmiany?

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która weszła w życie 1 sierpnia 2010 r. ma na celu skuteczniejszą walkę z przemocą w rodzinie. Ustawodawca wprowadził nowelą również regulacje dotyczące procedury „Niebieskie Karty”, czyli sposobu postępowania wobec rodziny dotkniętej przemocą.

Na czym polega ograniczenie utrzymywania kontaktów z dzieckiem?

Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem. Kontakty obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Jak uzyskać pomoc z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

Osoba samotnie wychowująca dziecko może starać się o dodatkowe środki na jego utrzymanie. Jakie kryteria muszą być spełnione, aby uzyskać pomoc z tego tytułu?

Na jaki okres przyznawany jest zasiłek rodzinny?

Okres, na jaki przyznawany jest zasiłek rodzinny uzależniony jest od wieku oraz edukacji dziecka, na które świadczenie jest przyznane. Jaki jest maksymalny okres, przez który świadczenie rodzinne może być przyznawane?

Kto wybiera sołtysa?

Sołtys – organ wykonawczy w sołectwie, powoływany jest przez zebranie wiejskie. Do jego zadań należy m.in. reprezentowanie mieszkańców na zewnątrz, a także wykonywanie uchwał zebrania wiejskiego, rady gminy i zarządzeń wójta.

Czym jest zebranie wiejskie?

Zebranie wiejskie jest organem uchwałodawczym sołectwa. Szczegółowy zakres jego obowiązków określa statut. Jednak jednym z ważniejszych zadań zebrania wiejskiego jest wybór sołtysa i rady sołeckiej.

Czym zajmuje się sołectwo w gminie?

Sołectwo może zostać powołane z inicjatywy rady gminy lub jej mieszkańców. Głównym jego zadaniem jest wspieranie gminy w jej działalności. Szczegółowe zasady funkcjonowania sołectwa zawiera jego statut.

Czy cudzoziemiec może zostać zatrudniony w samorządzie terytorialnym?

Cudzoziemiec może rozpocząć pracę w urzędzie, jednak wyłącznie na stanowiskach usługowych czy pomocniczych. Nie może pełnić funkcji choćby pośrednio związanej z wykonywaniem władzy publicznej. Jakie warunki musi spełnić?

Kto może zostać wójtem w gminie?

Wójtem może zostać wyłącznie osoba spełniająca określone warunki, przewidziane w przepisach prawnych. Jakie wymogi muszą zostać spełnione, by zostać wybranym wójtem?

Co to są opłaty lokalne?

Rada gminy pobiera od jej mieszkańców różnego rodzaju podatki i opłaty, w tym m.in. podatek od nieruchomości, ale i opłaty lokalne, takiej jak opłatę targową czy klimatyczną. Jakie inne opłaty lokalne może pobierać gmina? Jaka jest ich wysokość?

Dzieci rzadziej trafią do domu dziecka

Od przyszłego roku dzieci poniżej 10 roku życia mają przybywać w rodzinach zastępczych. Domy dziecka będą liczyły maksymalnie 14 dzieci.

Za co pobierane są opłaty w przedszkolu gminnym

Gmina, która jest organem prowadzącym przedszkole, musi bardzo precyzyjnie określić, za co i w jakiej wysokości pobiera opłatę w danej placówce. Musi też pamiętać, że nie można obciążać opłatami rodziców tych dzieci, które korzystają z przedszkola jedynie w ciągu 5 godzin dziennie realizacji podstawy programowej.

Kto jest zwolniony z opłaty uzdrowiskowej?

Opłata uzdrowiskowa pobierana jest od osób, które w celach wypoczynkowych lub zdrowotnych przebywają w miejscowościach uzdrowiskowych. Nie każdy jednak jest obowiązany uiścić tą opłatę. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje zwolnienia.

Kto jest zwolniony z podatku leśnego?

Podatek leśny muszą uiszczać między innymi właściciele i użytkownicy wieczyści lasów, chyba że zostali na mocy ustawy bądź uchwały rady gminy zwolnieni od zapłaty podatku. Kto jest zwolniony z zapłaty podatku? Jakie kompetencje w tym zakresie posiada rada gminy?

Urząd Stanu Cywilnego w Internecie czyli PLUSC

Platforma Usług Stanu Cywilnego (PLUSC) ma umożliwić internautom pozyskiwanie informacji dotyczących spraw załatwianych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Skorzystają więc Ci, którzy chcą zawrzeć związek małżeński lub którym urodziło się dziecko.

Reforma postępowania sądowego w sprawach rodzinnych w Niemczech

Postępowanie sądowe w sprawach rodzinnych wyłączone zostało z niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego i uregulowane zostało w osobnej ustawie. Ustawa o postępowaniu w sprawach rodzinnych i sądownictwie nieprocesowym weszła w życie z dniem 1.09.2009 r.

„Pokoje rodzinne” w zakładach śledczych

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się 19 maja 2011 roku do Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego w sprawie braku w części zakładów karnych i aresztów śledczych tzw. "pokoi rodzinnych", przeznaczonych do spotkań skazanych lub tymczasowo aresztowanych z dziećmi.

Kiedy zasiłek na dziecko jest nienależny?

Rodzic otrzymujący zasiłek na dziecko musi go zwrócić gminie wraz z odsetkami, jeżeli poprawi się jego sytuacja dochodowa lub nabędzie prawa do świadczeń za granicą. Co może zrobić rodzic, gdy zostanie zobowiązany do zwrotu zasiłku?

Na wycięcie jakich drzew nie jest wymagane pozwolenie?

Choć zasadą jest, że na wycięcie drzewa z terenu nieruchomości nie jest wymagane pozwolenie, ustawa o ochronie przyrody przewiduje kilka wyjątków. Wskazuje ona takie sytuacje, kiedy na usunięcie drzewa nie jest wymagane pozwolenie, a co za tym idzie – nie pobiera się opłat.

Jakie imię można nadać dziecku?

Choć uprawnienie do nadania dziecku imienia jest przejawem władzy rodzicielskiej jego rodziców, uprawnienie to podlega pewnym ograniczeniom. Kiedy kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze danego imienia? Czy rodzicom przysługuje jakaś droga odwołania?

Zakres uprawnień zarządcy nieruchomości gminnej

Jednostka budżetowa A użytkuje budynek oddany jej przez urząd miasta w trwały zarząd. Chciałaby udostępnić część pomieszczeń jednostce B i obciążać ją kosztami eksploatacji budynku. Jaką umowę powinna zawrzeć i w jaki sposób obciążać kosztami jednostkę B? Jednostka budżetowa A chciałaby otrzymywać wyłącznie zwrot wydatków, np. kosztów energii gazu, i nie pobierać dodatkowych opłat. Czy ewentualny zwrot wydatków jest jej dochodem i powinien zostać odprowadzony do gminy?

Kto nadzoruje strażników gminnych?

Po zmianach, jakie zaszły w zakresie trybu sprawowania nadzoru nad strażą gminną, zwiększony został wpływ wojewody na kształt kontroli. Kto dokonuje czynności kontrolnych? Czym jest wystąpienie pokontrolne?

Trwa ustalanie wysokości opłat za wpis do rejestru żłobków

Uzyskanie wpisu do gminnego rejestru żłobków i klubów dziecięcych podlega opłacie określanej przez uchwały rad gmin.

Który rodzic otrzyma becikowe?

Becikowe to popularna nazwa jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Przysługuje ono matce dziecka lub jego ojcu, opiekunowi prawnemu lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Otrzyma je ta osoba, która pierwsza złoży wniosek.

Znane są kody ubezpieczenia dla niań

Zatrudnienie niani będzie wiązało się z obowiązkiem zgłoszenia jej do ubezpieczenia społecznego. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia, zawierającego kody przy zgłaszaniu opiekunek do ZUS.

Mniej posterunków policji

W marcu w samym województwie mazowieckim zamknięto kilkanaście posterunków policji. Brakuje dokładnych danych ile posterunków zniknęło od początku roku.

Kim jest asystent rodziny?

W dniu 28 kwietnia 2011 r. Sejm przyjął ustawę o wspieraniu i systemie pieczy zastępczej. Ustawa ma przede wszystkim na celu pomoc rodzinom, które mają kłopoty wychowawcze oraz zmienić system opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców. Ustawa wprowadza funkcję tzw. asystenta rodziny, który ma pomagać nie tylko w problemach wychowawczych, ale również w codziennych sprawach.

Kiedy można dokonać ekshumacji?

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie przechowywania zwłok i szczątków, określa warunki, w jakich powinna być dokonywana ekshumacja. Jakie to warunki?

Jaka pomoc w opiece i wychowaniu dziecka?

W dniu 28 kwietnia 2011 r. Sejm przyjął ustawę o wspieraniu i systemie pieczy zastępczej. Ustawa szczególnie kładzie nacisk na działania profilaktyczne, pomagające rodzinie w prawidłowym funkcjonowaniu i wychowywaniu dzieci, przeciwdziałające powstawaniu problemów lub pozwalające je rozwiązywać we wczesnym okresie ich pojawiania się. Podstawowym narzędziem działania na rzecz dziecka jest praca z rodziną.

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111

W dniu 6 listopada 2008 r. został uruchomiony bezpłatny, ogólnopolski Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111. Telefon służy młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony, zapewnia dzwoniącym kontakt z fachowcami w trudnych dla nich sytuacjach. Telefon prowadzony jest przez Fundację Dzieci Niczyje.

Jak zarządzać majątkiem dziecka?

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. Najczęściej będzie chodziło o sytuacje, w których rodzice dziecka chcą sprzedać dom odziedziczony przez dziecko albo rozporządzić majątkiem dziecka dokonując darowizny.

Rządowy projekt budżetu już gotowy

Rada Ministrów przygotowała projekt budżetu na 2012 r., przedłożony przez ministra finansów. Planowany deficyt ma osiągnąć poziom 35 mld zł.

Nowe możliwości przekształcenia szpitali w spółki kapitałowe

Sejm 18 marca 2011 r. przyjął ustawę o działalności leczniczej. Ustawa, jeżeli wejdzie w życie, doprowadzi do gruntownej reformy w systemie ochrony zdrowia w zakresie funkcjonowania podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych. Najistotniejsze zmiany obejmą samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, które w dominującej liczbie podlegają województwom, powiatom i gminom.

Dziecko ma prawo znać swoje prawa

Masz prawo znać swoje prawa. Rodzice i nauczyciele też powinni je znać i umożliwić Ci ich poznanie (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 5, 29, 42).

Dziecko ma prawo do nauki

Masz prawo uczyć się i zdobywać informacje. Szkoła powinna uczyć Cię szacunku dla praw człowieka (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 13, 17, 28, 29).

Dziecko ma prawo do odpoczynku

Masz prawo do odpoczynku i wolnego czasu. Nikt też nie może zmuszać Cię do pracy ponad siły ani wykorzystywać zarobkowo w inny sposób (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 31 i 32).

Dziecko nie może być dyskryminowane

Nawet, gdy nie jesteś w pełni zdrowy, masz prawo do normalnego życia. Przysługują Ci też specjalne przywileje (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 23).

Dziecko ma prawo do prywatności

Pamiętaj, że tak jak inne dzieci, Ty również masz prawo do prywatności (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 16).

Dziecko ma prawo do życia

Ty, tak jak inne dzieci, masz prawo do życia, rozwoju i tożsamości. Państwo, w którym mieszkasz, chroni Twoje życie i stoi na straży twojego bezpieczeństwa (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 6, 7, 8).

Dziecko ma prawo do wychowania w rodzinie

Masz prawo do wychowania w rodzinie, a rodzice powinni zawsze kierować się Twoim dobrem. Państwo ma obowiązek ich w tym wspierać. Masz również prawo do kontaktu z obojgiem rodziców (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 9, 18).

REKLAMA