| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko w sądzie > Jakie sprawy rozpoznaje sąd rodzinny?

Jakie sprawy rozpoznaje sąd rodzinny?

Sąd rodzinny to jeden z wydziałów sądu rejonowego – wydział rodzinny i nieletnich. Jakie sprawy tu wpływają?

Sąd rodzinny

Zgodnie z ustawą o ustroju sądów powszechnych sąd rodzinny jest właściwy do rozpoznawania spraw z zakresu:
- prawa rodzinnego i opiekuńczego;
- postępowania w sprawach nieletnich;
- postępowania w stosunku do osób uzależnionych od alkoholu.

Sprawy rodzinne i opiekuńcze

To w sądzie rodzinnym rozpoznawane są sprawy o alimenty (chyba że są one ustalane w trakcie rozwodu, wówczas właściwy jest wydział cywilny sądu okręgowego) czy o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami. Ponadto wydziały rodzinne i nieletnich zajmują się sprawami z zakresu władzy rodzicielskiej, kontaktów z dzieckiem, adopcji, uznania ojcostwa, opieki oraz kurateli.

Postępowanie w sprawach nieletnich

Postępowanie to uregulowane jest w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. Przepisy tej ustawy przewidują własne środki mające zwalczać demoralizację u nieletnich. Są to środki wychowawcze, poprawcze oraz kary. Do środków wychowawczych zalicza m. in. upomnienie nieletniego, zobowiązanie go do określonego postępowania (np. do naprawienia szkody, do podjęcia nauki, do zaniechania używania alkoholu); nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekuna, kuratora, a także zakaz prowadzenia pojazdów, umieszczenie w zakładzie poprawczym czy w rodzinie zastępczej. Środkiem poprawczym jest umieszczenie w zakładzie poprawczym. Jeżeli chodzi o kary, to są one stosowane wyjątkowo, jedynie w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.

Zobacz również serwis: Nieletni i prawo

Postępowanie w stosunku do osób uzależnionych od alkoholu

O zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego orzeka sąd rejonowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy, w postępowaniu nieprocesowym.

Sąd wszczyna postępowanie na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokuratora. Do wniosku dołącza się zebraną dokumentację wraz z opinią biegłego, jeżeli badanie przez biegłego zostało przeprowadzone.

Zobacz również: Przymusowe leczenie alkoholika

Kodeks postępowania cywilnego stanowi, iż sądem rodzinnym jest sąd opiekuńczy (art. 586).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »