Kategorie

Czy gmina musi organizować dzieciom wypoczynek w wakacje?

Marta Wrzosek
Gminy mogą zdecydować się na organizację wypoczynku dzieci w szkołach, ale nie jest to ich obowiązkiem.
Gminy mogą zdecydować się na organizację wypoczynku dzieci w szkołach, ale nie jest to ich obowiązkiem.
Organizacja wypoczynku dla dzieci w okresie wakacyjnym nie jest zadaniem gminy. Może zrealizować go wyłącznie dobrowolnie, co wiąże się z koniecznością zdobycia funduszy. Warto więc sprawdzić, które szkoły zapewniają opiekę dzienną dla dzieci oraz jakie atrakcje przewiduje miasto w czasie wakacji.

Czy organizacja wypoczynku należy do obowiązków gminy?

Gminy mogą zdecydować się na organizację wypoczynku dzieci w szkołach, ale nie jest to ich obowiązkiem. Pomysły na sposób spędzenia okresu wakacyjnego mogą zgłaszać zarówno nauczyciele czy rodzice, jak i dzieci. Ostatnie słowo należy do samorządu – to on podejmuje decyzję, czy szkoła zostanie otwarta czy też nie.

Obowiązki po stronie gminy pojawiają się więc wówczas, gdy gmina podejmie się organizacji wypoczynku dla dzieci.

Po pierwsze, gmina będzie musiała zatrudnić (na podstawie umowy-zlecenia) kierowników i wychowawców. Najczęściej, na tych stanowiskach zatrudniani są nauczyciele, którzy w ten sposób mogą dorobić nawet do 1,5 tysiąca złotych.

Zobacz również: Gmina

Ponadto, samorządy są również obowiązane określić program oraz regulamin wypoczynki, a także przeprowadzić nabór chętnych i podzielić ich na grupy. 

Kolejną rzeczą, o którą muszą zadbać to fundusze na wakacyjny wypoczynek, gdyż z racji, iż jest to zadanie, które gmina realizuje dobrowolnie, nie otrzyma żadnego dofinansowania z budżetu państwa.

Gdzie szukać pieniędzy?

Pieniądze w przypadku tego typu przedsięwzięć są niezbędne. I nie chodzi tu wyłącznie o wypłaty dla nauczycieli, którzy podejmą się opieki nad dziećmi. Chodzi również o możliwość sfinansowania różnego rodzaju atrakcji w czasie pobytu dzieci w szkole, np. zajęć sportowych, wyjść do kina czy wycieczek do zoo.

Gminy w różny sposób starają się Zdobyć środki na realizację tego celu, najczęściej korzystające ze wsparcia sponsorów – przedsiębiorców lub organizacji pożytku publicznego.

Lato w mieście…

Ponieważ nie każda szkoła zorganizuje dzieciom wypoczynek w czasie wakacji, wielu rodziców będzie musiało znaleźć inne rozwiązania, aby ich dziecko nie nudziło się w wakacje w domu. Z pomocą przychodzi większość miast wojewódzkich w Polsce, w ramach akcji „Lato w mieście”.

Miasto organizuje zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne, fotograficzne, a także zawody i turnieje sportowe.

Zobacz również serwis: Edukacja

Co więcej, wiele miast posiada na swoich stronach internetowych listę szkół, które zapewniają dzienną opiekę dla dzieci. Tak np. na stronie http://www.lato.warszawa.pl/lato.html możemy znaleźć listę kilkudziesięciu szkół podstawowych i gimnazjów, które taką właśnie opiekę zapewniają. Możemy znaleźć tam nie tylko adresy tych placówek, ale również datę (szkoły organizują opiekę na ogół przez dwa tygodnie) oraz wiek dzieci, które do szkoły mogą się zgłosić, ale również wykaz atrakcji, jakie szkoła przewiduje dla dzieci (np. zajęcia plastyczne, WF, wyjścia do kina) oraz jak wygląda kwestia wyżywienia.

Poszerzaj swoją wiedzę z naszym programem >>
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.