reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Przestępstwo uprowadzenia oraz nielegalnego zatrzymania małoletniego lub osoby nieporadnej

Przestępstwo uprowadzenia oraz nielegalnego zatrzymania małoletniego lub osoby nieporadnej

Zgodnie z treścią przepisu art. 211 Kodeksu karnego ten, kto wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej lat 15 albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Wskazane przestępstwo może być popełnione w stosunku do dwóch podmiotów: małoletniego poniżej lat 15 oraz osoby nieporadnej z względu na jej stan psychiczny lub fizyczny.

Kto popełnia to przestępstwo?

Przestępstwo to może polegać na dwojakiego rodzaju zachowaniach sprawcy: uprowadzeniu lub zatrzymaniu w/w osoby i musi być to dokonane wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru (natomiast nie jest tu ważne zdanie osoby uprowadzonej lub zatrzymanej). Może ono zostać popełnione tylko umyślnie. Sprawca odpowiada tylko wówczas, gdy osiągnie skutek (bo jest to tzw. przestępstwo skutkowe)

Należy wskazać, iż ustawodawca celowo rozróżnił sytuację opieki od nadzoru albowiem to pierwsze pojęcie jako pojęcie prawne jest węższe (chodzi o opiekę prawną np. rodzica), zaś drugie z pojęć jest szerokie i obejmuje każdego, kto jest upoważniony do (choćby doraźnej) i czasowej opieki np. nauczyciela szkolnego, opiekunkę do dziecka, dziadków dziecka etc.

Zobacz: Śledztwo i dochodzenie

Uprowadzenie danej osoby oznacza przeprowadzenie, zabranie danej osoby z jednego miejsca w inne. Z kolei zatrzymanie to sytuacja, gdy dana osoba wskutek działań sprawcy nie może udać się w miejsce, do którego miała się udać (np. dziecko ma wrócić do domu, a sprawca je przetrzymuje w innym miejscu).

Kto nie popełnia przestępstwa?

Opisywanego przestępstwa nie mogą popełnić rodzice dziecka, którzy mają pełnię władzy rodzicielskiej i to nawet, jeżeli są rozwiedzeni i nie mieszkają ze sobą. Wynika to z faktu, iż drugi rodzic w ramach władzy rodzicielskiej ma prawo do kontaktów z dzieckiem i do opieki nad nim.

Przedmiotowe przestępstwo popełni jednak rodzic, którego władza rodzicielska jest całkowicie zniesiona (jest on jej pozbawiony), zawieszona lub ograniczona w taki sposób, iż nie ma on prawa widywać dziecka.

Zobacz serwis: Prawo karne

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama