reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko w urzędzie > Zmiana nazwiska dziecka po zmianie nazwiska rodzica

Zmiana nazwiska dziecka po zmianie nazwiska rodzica

Nazwisko dziedziczymy po przodkach i często jest ono bogatym źródłem wiedzy o naszej rodzinie. Jaki wpływ ma zmiana nazwiska rodziców na nazwisko dziecko? Czy wymagana jest zgoda obojga rodziców na zmianę nazwiska dziecka?

Wpływ zmiany nazwiska rodziców na nazwisko dziecka reguluje art. 8 ustawy o zmianie imienia i nazwiska. Skutki jakie może wywrzeć zmiana nazwiska rodziców zależą od tego czy: zmiana nazwiska dotyczy obojga czy jednego z rodziców, dziecko ukończyło 13 lat, rodzice lub jedno z nich nie ma pełnej zdolność do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znane albo jest pozbawione władzy rodzicielskiej.

Zgodnie z regulacjami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dziecko aż do osiągnięcia pełnoletniości pozostaje pod władzą rodzicielską, a władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom.

Zmiana nazwiska przez oboje rodziców

Nie budzącą wątpliwości jest sytuacja, gdy zmiany nazwiska dokonują oboje z rodziców. Wtedy zmiana rozciąga się na małoletnie dzieci oraz na dzieci, które zrodzą się z tego małżeństwa. Taka zmiana dotyczy też małoletnich dzieci przysposobionych.

Zobacz również: Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska

Zmiana nazwiska przez jedno z rodziców

Bardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy zmiany nazwiska dokonuje jedno z rodziców. Dla skuteczności rozciągnięcia takiej zmiany na nazwisko dziecko konieczna jest zgoda drugiego z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo jest pozbawiony władzy rodzicielskiej

Dodatkowym obostrzeniem rozciągnięcia zmiany nazwiska jednego z rodziców na dziecko, jest zgoda dziecka, gdy w chwili zmiany ukończyło ono trzynaście lat. Zarówno zgoda drugiego z rodziców, jak i dziecka – gdy są wymagane, powinny być wyrażone osobiście przed właściwym organem lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Osoby zamieszkałe za granicą mogą wyrazić zgodę za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej.

Brak zgody rodzica, na zmianę nazwiska dziecka

Trzecią z możliwych sytuacji, jest brak porozumienia między rodzicami dziecka, co do zmiany jego nazwiska. Każde z rodziców może zwrócić się wtedy do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na zmianę nazwiska dziecka. 

Agnieszka Galiszewska (Kęsoń)

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama