REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Hipoteka, Kredyt

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kredyt frankowy - jak z nim walczyć?

Frankowicze uwaga: ciągle macie czas na złożenie pozwu w sprawie wyeliminowania z umowy kredytu tzw. klauzul indeksacyjnych. Jeśli sąd uwzględni pozew to możliwe będzie przewalutowanie długu na złotówki po kursie z dnia jego wypłaty. Należy jednak się spieszyć bowiem postępowania trwają długo, a przepisy mogą się zmienić w każdej chwili na korzyść banku. Istnieje również alternatywny sposób, by walczyć z bankiem, choć jest on dosyć kontrowersyjny, to jednak może być skuteczny.

Czy sądy mogą zawieszać sprawy frankowiczów?

Spory frankowiczów z bankami trwają już ponad 4 lata – jednak wciąż niewiele jest prawomocnych orzeczeń, choć liczba wyroków sądów I instancji na korzyść frankowiczów stale rośnie. W natłoku nowych spraw i braku wykrystalizowanej linii orzeczniczej sądy chętnie uciekają od wydawania wyroków zawieszając postępowania sądowe z uwagi na toczące się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE postępowanie dotyczące pytania prejudycjalnego zadanego przez Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie frankowej. Zdaniem sądów rozstrzygnięcie TSUE może mieć charakter prejudycjalny wobec zawieszonego postępowania. Z tą praktyką nie zgadza się Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Zakaz pobierania odsetek od odsetek przez banki - projekt Prezydenta

Zakaz pobierania odsetek od zaległych odsetek (anatocyzm) nie dotyczy m.in. sytuacji, gdy pożyczki długoterminowej udziela instytucja bankowa. Prezydent chce to zmienić. Projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego został skierowany do Sejmu.

Opróżnione miejsce hipoteczne – szansa dla wierzycieli

Wierzyciel hipoteczny może domagać się od właściciela nieruchomości zobowiązania do przeniesienia jego hipoteki na miejsce opróżnione przez inną hipotekę. Takie roszczenie może zostać ujawnione w księdze wieczystej.

REKLAMA

Preferencyjne kredyty dla polskich małych i średnich przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy zyskają dostęp do 1,2 miliarda złotych preferencyjnych kredytów. Finansowania w ramach Planu Junckera będzie udzielać bank PEKAO SA.

Zakup nieruchomości - z kredytem czy bez?

Zakup domu lub mieszkania wiąże się z bardzo dużym obciążeniem budżetu, dlatego wielu kupujących wspomaga się kredytem hipotecznym. W raporcie serwisu Otodom ankietowani odpowiedzieli na pytania dotyczące sposobów finansowania zakupu swoich nieruchomości.

Czy frankowicze powinni obawiać się krótszego okresu przedawnienia?

Ustawa z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, przyprawiła konsumentów z umowami kredytowymi, szczególnie w walucie CHF o szybsze bicie serca.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy o kredyt/pożyczkę?

Zawarcie umowy o kredyt lub pożyczkę to bardzo poważna sprawa dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przed jej zawarciem. Rzecznik Finansowy podpowiada jak nie dać się nabrać na szybką pożyczkę.

REKLAMA

Czy warto przewalutować kredyt we frankach?

Frank szwajcarski jest najtańszy od 3 lat. Stosunkowo niski kurs szwajcarskiej waluty do złotego może zachęcać osoby mające kredyty mieszkaniowe w tej walucie do przewalutowania go na złotówki i zdjęcie sobie z barków ryzyka zmiany kursu. Jednak zdaniem przedstawiciela Związku Banków Polskich warto poważnie rozważyć, czy taki krok nie podniesie jednak rat kredytów.

Skutki podatkowe ustanowienia hipoteki przymusowej

W przepisach Ordynacji podatkowej organom skarbowym nadano możliwość ustanowienia na składnikach majątku podatnika hipoteki przymusowej. Kiedy organy skarbowe mogą skorzystać z tej możliwości? Jakie skutki rodzi ona dla podatników?

Wydatki związane z kredytem hipotecznym a koszty przy sprzedaży nieruchomości

W przypadku sprzedaży nieruchomości do kosztów nabycia zalicza się cena nieruchomości niezależnie od tego, z jakiego źródła była ona finansowana. Podobnie do kosztów nabycia zalicza się wydatki związane dopełnianiem formalności notarialnych. Czy do kosztów można zaliczyć także wydatki poniesione w związku z zaciągnięciem kredytu hipotecznego?

Poręczyciel, który spłacił kredyt powinien wpisać się do hipoteki nieruchomości

Poręczyciel, aby uzyskać pełną ochronę wierzytelności hipotecznej nabytej na skutek spłaty wierzyciela, powinien zadbać o ujawnienie swojego prawa (wpisu zmiany wierzyciela hipotecznego) w księdze wieczystej nieruchomości. Wstąpienie przez poręczyciela w prawa zaspokojonego wierzyciela następuje z mocy prawa.

MORTGAGE - hipoteka

Pożyczki dla przedsiębiorców z Agencji Rozwoju Przemysłu

3,7 mld zł pożyczek dla firm zostało udzielonych w ciągu ostatnich sześciu lat z Agencji Rozwoju Przemysłu. Kiedy można się ubiegać o taką pożyczkę?

Leasing konsumencki samochodu

Umowa leasingu - szczególnie popularna w przypadku zakupu samochodu, jest skierowana nie tylko do przedsiębiorców, ale również do osób fizycznych. Jakie są prawne i finansowe aspekty leasingu konsumenckiego?

Zdolność kredytowa – jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt na mieszkanie

Wśród społeczeństwa największą popularnością cieszą się kredyty gotówkowe i kredyty na mieszkanie. Jest to szybki sposób na zdobycie pieniędzy na remont lub zakup mieszkania. Co oznacza zdolność kredytowa i jakich formalności możemy się spodziewać podpisując umowę kredytu?

Jak nie kupić mieszkania obciążonego kredytem dewelopera?

Inwestycja dewelopera nie rzadko wymaga zaciągnięcia przez dewelopera kredytu na budowę. Kredyt zabezpieczony zostaje hipoteką obciążającą grunt, na którym ma stanąć budynek. Po wzniesieniu budynku, budynek stanie się częścią składową działki, a co za tym idzie, hipoteka będzie obciążała i grunt i budynek.

Leasing czy kredyt na auto - jakie są różnice i korzyści?

Przedsiębiorcy często nie są w stanie sfinansować nowego samochodu lub maszyny do firmy z własnej kieszeni lub im się to po prostu nie opłaca. Dziś mają do wyboru korzystne, zewnętrzne źródła finansowania, takie jak kredyt lub leasing. Stają jednak przed trudnym wyborem, na które z tych rozwiązań postawić? Przedstawiamy 6 kwestii, na które warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji.

Co różni kredyt samochodowy od leasingu?

Wielu przedsiębiorców korzysta z dodatkowego finansowania, aby powiększyć park maszynowy lub też rozbudować flotę samochodową o kolejne pojazdy pomagające w prowadzeniu działalności gospodarczej. Najczęściej wykorzystywanymi produktami są zatem kredyty bankowe oraz leasing (operacyjny lub finansowy, w zależności od potrzeb przedsiębiorcy). Oba rodzaje finansowania znacząco się różnią, chociaż ich oprocentowanie może być bardzo zbliżone.

Problem z egzekucją nieruchomości rolnych

Z dniem 30 kwietnia 2016 roku weszła w życie ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 roku o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zmianie niektórych ustaw. Ustawa ta zasadniczo znowelizowała przepisy ustawy z 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej jako „Ustawa”), a nowela ta wprowadziła wątpliwości praktyczne w kwestii obrotu ziemią rolną na terytorium Polski w ramach sprzedaży egzekucyjnej.

Przedawnienie zobowiązań podatkowych – wątpliwości konstytucyjne

Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisu Ordynacji podatkowej, zgodnie, z którym nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym. Po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu.

Brak przedawnienia zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem w TK

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył w Trybunale Konstytucyjnym wniosek do o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisu ordynacji podatkowej, zgodnie z którym nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zacznie działać 19 lutego 2016 r. W ramach Funduszu kredytobiorcy będą mogli składać wnioski o nawet półtoraroczne wakacje od spłaty zobowiązania. Przy czym, by móc skorzystać z tej ulgi trzeba będzie spełnić dość wyśrubowane wymogi.

Hipoteka odwrócona – sposób na dodatkowe środki finansowe

Osoby posiadające zasoby majątkowe w postaci własności nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości mają możliwość czerpania dodatkowych środków finansowych z tytułu zawarcia z bankiem umowy odwróconego kredytu hipotecznego.

Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank

Znacząca część społeczeństwa posiada zawarte umowy kredytu z bankami. W trakcie jego spłacania mogą się pojawić problemy z jego bieżącą płatnością. W takiej sytuacji wierzyciel wypowiada umowę kredytu żądając spłaty całego zadłużenia. Jak się wtedy bronić ? Należy zawsze sprawdzić umowę kredytu, warunki wypowiedzenia umowy oraz postanowienia regulaminu danego banku obowiązujące w dniu jej zawarcia.

Samochód dla firmy: Co lepsze - leasing czy kredyt?

Jak sfinansować samochód firmowy? Czy skorzystać z leasingu, czy może warto zaciągnąć kredyt? Oba rozwiązania mają wady i zalety.

Czy Polacy sięgają po upadłość konsumencką?

Jak wynika z danych zgromadzonych przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, od początku tego roku do miesiąca lipca aż 831 osób skorzystało z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej, najwięcej osób sięgnęło po to rozwiązanie na Mazowszu, Śląsku oraz w Wielkopolsce.

Sankcje, frank, kredyty i nieruchomości

Prognozy dla osób zadłużonych we frankach, nigdy nie były tak niepomyślne jak obecnie i to prawie na wszystkich płaszczyznach. Wprowadzanie kolejnych sankcji przez rządy krajów Unii Europejskiej i USA coraz bardziej jest odczuwalne w Rosji. Nie można się więc dziwić, że kapitał rosyjski uciekł z tego kraju w skutek załamania się kursu Rubla.

Kredyt, a leasing - różnice

Czy zakup samochodu lub sprzętu specjalistycznego do firmy sfinansować kredytem, czy leasingiem? To zależy na czym przedsiębiorcy zależy. Jakie są różnice pomiędzy kredytem, a leasingiem?

Jak reagować gdy pojawia się problem z kredytem?

Najczęstszymi problemami przez które nie spłacamy kredytów są: choroba i utrata pracy. Chociaż ilość kredytów w ubiegłym roku wzrosła, to zagrożony dług zmalał o ponad 0,5 mld zł.

Weszły w życie przepisy o odwróconym kredycie hipotecznym

15 grudnia 2014 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące odwróconego kredytu hipotecznego. Bez zmian pozostaje jednak kwestia renty dożywotniej. Głównym beneficjentem tej ustawy będą podmioty zagraniczne. Przyjęcie ustawy, która ma chronić nieruchomości ubogich seniorów, hamuje spór między resortem gospodarki i KNF.

Zakup nieruchomości z hipoteką

W dzisiejszych czasach raczej mało kogo stać na zakup nieruchomości za gotówkę. Chcąc nabyć nieruchomość, wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego na średnio od 20 do 40 lat. Zmienne warunki kredytowe powodują, że inwestorzy czasami decydują się na sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką. Jak tego dokonać - zobacz poradnik.

Księga wieczysta - wszystko co musisz wiedzieć

Czym jest księga wieczysta? Księga wieczysta jest dokumentem, który opisuje stan prawny nieruchomości. Zawarte w nim informacje mogą np. pomóc w ustaleniu informacji, kto jest właścicielek działku lub mieszkania, jakie jest jej położenie oraz obciążenie hipoteką.

Hipoteka na nieruchomości jako forma zabezpieczenia zapłaty

Ustanowienie hipoteki na nieruchomości jest jednym z wielu sposobów na zabezpieczenie zapłaty. Przez wielu hipoteka uznawana jest za najbardziej skuteczną formę zabezpieczenia wierzytelności. Czynność ustanowienia hipoteka, czyli zabezpieczenia zapłaty wymaga na ogół wizyty u notariusza.

Ustawa o odwrócony kredyt hipoteczny od stycznia 2015 r.

Przepisy o odwróconym kredycie hipotecznym wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. Nowe regulacje umożliwią seniorom korzystanie z kapitału „zamrożonego” w nieruchomościach. Czym jest hipoteka odwrócona? Na jaką gotówkę można liczyć? Czym różni się odwrócony kredyt hipoteczny od renty dożywotniej? Przygotowaliśmy kompendium wiedzy.

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym podpisana

Prezydent podpisał ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym. Według nowych przepisów będzie możliwe zaciągnięcie kredytu zabezpieczonego hipoteką ustanowioną na nieruchomości.

Polskie hipoteki – najwyżej oprocentowane w Europie

Odsetki od kredytów hipoptecznych płacone przez polskich nabywców mieszkań są wyższe niż w innych krajach. Wyniki takiego porównania okazują się bardzo ciekawe.

Kredyty hipoteczne w złotówkach za ok. 4%

Pożyczając od banku 270 tys. zł kredytu hipotecznego, można zapłacić bankowi 151 tys. zł odsetek - zamiast 199 tys. zł. Jak to zrobić? Wybrać najlepszy kredyt hipoteczny na rynku.

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym z poprawkami Senatu

9 października 2014 r. Senat zgłosił poprawki do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Zakłada wprowadzenie zmian w formie zawierania umowy kredytowej na akt notarialny. Dodatkowo precyzyjniej określają dodatkowe koszty po stronie kredytobiorców.

Wiarygodność kredytową sprawdzisz na poczcie

Polacy mogą już sprawdzić swoją wiarygodność kredytową w ponad 800 oddziałach Poczty Polskiej i Banku Pocztowego. Biuro Informacji Kredytowej chce w ten sposób zwiększyć dostępność swoich usług. Obecnie kont w BIK-u jest ok. 120 tys., a według zarządu Biura swoją wiarygodność kredytową mogłyby sprawdzać miliony Polaków. Oferta jest skierowana szczególnie do tych Polaków, którzy nie mają dostępu do internetu lub nie umieją z niego korzystać.

Warunki i polityka kredytowania dla MSP

W roku 2014 szacuje się znaczną poprawę w zakresie udzielanych kredytów dla przedsiębiorstw, szczególnie krótkoterminowych. Wyższy wzrost szacuje się w sektorze MSP. W sektorze dużych przedsiębiorstw spadło zainteresowanie banków udzielaniem kredytów. Trudny okres 2011-2013 wywołał wiele zmian w sektorze kredytowym i bankowym. Banki znacznie ograniczyły liczbę i wartość udzielanych kredytów. Spadek w okresie 2011-2013 to około 9,5% dla MSP oraz 4,9% dla dużych przedsiębiorstwa. Banki nadal planują i wprowadzają zmiany polityki kredytowej. Zmiany wynikają ze zmian na rynku przedsiębiorstw.

Odwrócona hipoteka – co należy o niej wiedzieć

Odwrócona hipoteka, czyli inaczej umowa świadczeń dożywotnich lub odwrócony kredyt hipoteczny polega na zawarciu przez właściciela nieruchomości umowy z bankiem o uzyskiwaniu comiesięcznych kwot pieniężnych, w zamian za ustanowienie hipoteki.

Ustanowienie hipoteki a podatek od czynności cywilnoprawnych

Ustanowienie hipoteki umownej zabezpieczającej wierzytelności istniejące objęte jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,1 proc. kwoty zabezpieczonej lub zabezpieczonych wierzytelności.

Firmy coraz chętniej zaciągają kredyty

NBP poinformował, że wedle prognoz stawianych przez banki przedsiębiorcy chętniej zaciągają kredyty. Tak wynika ze statystyk w III kwartale br., przeprowadzonych na podstawie ankiety rynku kredytowego.

Korzystne pożyczki na innowacje dla przedsiębiorców

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o korzystnie oprocentowaną pożyczkę na innowacje, w wysokości nawet do 2 milionów zł na maksymalnie 10 lat. Jakie warunki należy spełnić, aby pożyczkę otrzymać?

Jak ustanowić hipotekę na nieruchomości?

Hipoteka jest wygodnym zabezpieczeniem wierzytelności, ponieważ pozwala właścicielowi korzystać z obciążonej nieruchomości. Wierzyciel natomiast, w przypadku zwłoki lub niewypłacalności dłużnika, może nawet domagać się licytacji nieruchomości i zaspokojenia z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży. Jakie przesłanki muszą zostać spełnione, by ustanowienie hipoteki było skuteczne?

Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Od dnia 7 sierpnia 2013 r. obowiązują nowe przepisy ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece. W nowelizacji uwzględniono stanowisko Trybunału Konstytucyjnego przedstawione w wyroku z dnia 10 lipca 2012 r. (sygn. akt P 15/12).

Przedawnienie zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym

Zgodnie z senackim projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej przedawnienie zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym będzie od 2015 roku następowało na takich samych zasadach, jak w przypadku pozostałych zobowiązań podatkowych.

Czy kredyt to dobre rozwiązanie dla rolników?

Żniwa to jak co roku okres wzmożonego wysiłku rolników. Co zrobić, gdy leciwy bizon padnie ze starości lub gdy zabraknie paliwa do nowoczesnego traktora? Jedną z możliwości pozyskania funduszy na prowadzenie i rozwój gospodarstwa są kredyty bankowe, specjalnie przygotowane dla rolników.

Kto najczęściej bierze kredyt na samochód?

Profil nabywcy samochodu w kredycie ulega pewnym przekształceniom. Duży wpływ na to mają także warunki kredytowania pojazdu. Coraz popularniejszy staje się m,in. leasing konsumencki.

REKLAMA