REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks karny, Zakład karny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zaostrzenie odpowiedzialności karnej za pochwalanie przestępstw o charakterze dyskryminacyjnym

W wyniku nowelizacji Kodeksu karnego z roku 2010 – z dniem 8 września 2010 r. wprowadzone zostało zaostrzenie sankcji karnych za publiczne pochwalanie przestępstwa z art. 119 KK, czyli pochwalanie zachowania polegającego na biciu lub grożeniu innym osobom z uwagi na ich odmienną wiarę, przynależność rasową, etniczną etc.

Zaostrzenie sankcji karnych za publiczne pochwalanie i nawoływanie do określonych zbrodni

Z dniem 8 września 2010 r. weszła w życie nowelizacja przepisów Kodeksu karnego, która znacząco zaostrza odpowiedzialność karną za czyn publicznego pochwalania zbrodni, chociaż podkreślić trzeba, iż zaostrzenie to dotyczy tylko niektórych przestępstw.

Na jaką ochronę mogą liczyć radni?

Radny, jako funkcjonariusz publiczny podlega szczególnym przepisom, które z jednej strony zapewniają mu ochronę, z drugiej – nakładają szereg obowiązków, których naruszenie może mieć bardzo surowe konsekwencje. Jaką ochronę dla radnych przewiduje Kodeks karny?

Pomówienie na forum internetowym

Nie każdy nieprzychylny wpis na forum internetowym będzie uznany za pomówienie. Aby sprawca został ukarany należy wykazać, że informacje umieszczone na forum mogą poniżyć inną osobę w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego zawodu.

REKLAMA

Nowe przepisy dotyczące podsłuchów

Weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego dotycząca podsłuchów. Zmiany zostały przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Stalking jest już przestępstwem

Przestępstwo stalkingu popełnia każdy, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność. Karą, która grozi za popełnienie powyższego przestępstwa, jest kara pozbawienia wolności do lat 3.

Czym jest stalking?

Stalking określany jest jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary. Według kodeksu karnego stalking stanowi przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech, a w niektórych przypadkach nawet do dziesięciu.

Stalking wchodzi w życie

Długo oczekiwana nowelizacja kodeksu karnego zacznie obowiązywać od 6.06.2011r. Zgodnie z dodanym do kodeksu karnego art. 190a odpowiedzialności karnej będzie podlegał każdy, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność.

REKLAMA

Zanieczyszczanie drogi publicznej

Pozostawienie pojazdu lub innego przedmiotu na drodze bądź jej zanieczyszczanie, które mogłoby spowodować na niej realne niebezpieczeństwo jest wykroczeniem, za które kodeks wykroczeń przewiduje karę nagany lub grzywnę do 1500 zł.

„Pokoje rodzinne” w zakładach śledczych

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się 19 maja 2011 roku do Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego w sprawie braku w części zakładów karnych i aresztów śledczych tzw. "pokoi rodzinnych", przeznaczonych do spotkań skazanych lub tymczasowo aresztowanych z dziećmi.

Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień

Osoba, która została umieszczona w izbie wytrzeźwień jest obowiązana do poniesienia opłaty za pobyt w niej. Warto jednak pamiętać, że z upływem 5-letniego terminu, roszczenie o uiszczenie opłaty przedawnia się.

Jak legalnie wywieźć zabytek?

Wywiezienie zabytku za granicę wiąże się z uzyskaniem pozwolenia. To, czy dany przedmiot jest zabytkiem i czy do jego wywiezienia niezbędne jest uzyskanie pozwolenia określa ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Nowe przywileje dla rowerzystów

Nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami, która wejdzie w życie 21 maja 2011 roku umożliwi rowerzystom sprawniejsze i bezpieczniejsze korzystanie z ulic.

Zatruwanie środowiska w kodeksie karnym

Nowelizacja kodeksu karnego przewiduje wysokie kary za zatruwanie środowiska. Zanieczyszczenie wody, powietrza czy ziemi, które przyczyni się do obniżenia jakości środowiska na danym terenie będzie podlegać karze od trzech do pięciu miesięcy pozbawienia wolności.

Obowiązek zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa

Zgodnie z treścią przepisu art. 304 § 1 Kodeksu postępowania karnego, każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Użyte określenie oznacza, iż jest to moralny obowiązek każdego praworządnego człowieka. Z uwagi na to, iż jest to moralny obowiązek, to za jego naruszenie (tj. nie zgłoszenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa) nie grozi żadna kara, za wyjątkiem wyraźnie prawem przewidzianych szczególnych sytuacji.

Zmiany w przepisach karnych przed Euro 2012

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje projekt nowelizacji pakietu ustaw karnych, które miałyby zwiększyć bezpieczeństwo na stadionach, szczególnie w okresie rozgrywek Euro 2012. Szybsze karanie pseudokibiców, ograniczenia łamania zakazów stadionowych oraz surowsze kary za fałszywe alarmy bombowe to główne założenia projektowanych zmian.

Czy stalking jest przestępstwem?

W dniu 6 czerwca 2011 r. wchodzi w życie zmiana ustawy Kodeks karny z dnia 25 lutego 2011 r. Zmiana wprowadza do Kodeksu karnego zupełnie nowe przestępstwo tzw. stalking.

Jaka odpowiedzialność za rozpijanie małoletniego?

Zgodnie z art. 208 Kodeksu karnego kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kiedy ofierze przestępstwa przysługuje państwowa kompensata?

W przypadku, gdy ofiara nie może uzyskać należytej rekompensaty za krzywdy i szkody od sprawcy przestępstwa na drodze postępowania karnego lub cywilnego, przysługuje jej kompensata państwowa. Maksymalna wysokość tej kompensaty to 12 000 zł.

Jak wygląda egzamin na detektywa?

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o usługach detektywistycznych wprowadza kilka istotnych zmian. Po pierwsze, egzamin będzie jednakowy dla wszystkich kandydatów. Zmienią się również zasady przeprowadzania egzaminu.

Co grozi za wywołanie fałszywego alarmu bombowego?

Coraz częstszym problemem stają się fałszywe alarmy bombowe. Wezwania takie najczęściej mają charakter głupiego żartu ich wykonawcy, a reakcja na takie zawiadomienie angażuje wiele służb i generuje wysokie koszty.

Za co mandatem ukarze nas straż miejska?

Od 1 marca 2011 roku obowiązuje zmienione rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. O co rozszerzył się katalog ich uprawnień?

Rowerzysta będzie miał więcej praw na drodze

Rowerzysta będzie mógł pojechać po chodniku w razie złych warunków atmosferycznych. Otrzymają również szereg innych uprawnień, które mają sprawić, że będą bardziej widoczni i bezpieczni na drodze.

Osoba broniąca porządku publicznego chroniona jak policjant

Osoba, która zainterweniuje na widok aktu chuligaństwa jest chroniona jak funkcjonariusz publiczny. Ci, którzy napadną na osobę interweniującą muszą liczyć się z dużo surowszymi karami.

Kiedy mamy do czynienia z wykorzystywaniem seksualnym dziecka?

Zgodnie z art. 200 Kodeksu karnego kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Tej samej karze podlega, kto w celu zaspokojenia seksualnego prezentuje małoletniemu poniżej lat 15 wykonanie czynności seksualnej.

Czy możliwe jest anonimowe zawiadomienie o przestępstwie?

Złożenie zawiadomienia o przestępstwie może być anonimowe. Niemniej wszczęcie postępowania karnego będzie miało miejsce wówczas, gdy okoliczności zostaną zweryfikowane i wnikliwie ocenione.

Czy dziecko może złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa?

Zgodnie z regulaminem wewnętrznym urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, jeżeli prośba, wniosek lub skarga pochodzi od osoby niebędącej w stanie dochodzić swych praw, prokurator, gdy nie jest obowiązany do podjęcia działania z urzędu, powinien rozważyć możliwość udzielenia tej osobie pomocy prawnej lub zainteresować właściwą instytucję potrzebą udzielenia takiej pomocy.

Jakie kary za nawoływanie i pochwalanie przestępstwa?

Polski ustawodawca w ramach wychowawczej i prewencyjnej funkcji prawa karnego (w szerokim znaczeniu tego pojęcia) penalizuje zachowanie polegające na publicznym nawoływaniu do popełnienia przestępstwa, a także jego pochwalaniu. W zależności od zakresu i skutków działania danej osoby jej czyn może stanowić przestępstwo określone w art. 255 Kodeksu karnego albo wykroczenie określone w art. 52a Kodeksu wykroczeń. Należy wskazać różnicę między tym rodzajem czynów, a także je pokrótce scharakteryzować.

Czy można przeprowadzić przeszukanie w nocy?

Przeszukanie jest czynnością przykrą i uciążliwą dla osób rewidowanych. W związku z tym, co do zasady, nie można jej dokonywać w pomieszczeniach zamieszkałych w porze nocnej, czyli od godziny 22 do godziny 6. Przeszukanie w porze nocnej można przeprowadzić tylko w przypadkach nie cierpiących zwłoki i tylko przy poszukiwaniu osób podejrzanych o przestępstwo poważniejsze, lub dowodów takiego przestępstwa.

Czy świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie?

Świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie w przypadku, gdy udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo. Co ważne, sąd nie może żądać od świadka wyjaśnienia dlaczego chce on odmówić odpowiedzi.

Czym jest zawiadomienie o terminie rozprawy?

Co do zasady, osoba uprawniona do wzięcia udziału w czynności procesowej, powinna zostać zawiadomiona o jej czasie i miejscu. W jakiej formie powinno to nastąpić? Jakie są konsekwencje niezawiadomienia?

Co grozi za reklamę wyrobów tytoniowych?

Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, wprowadza zakaz ich reklamy i promocji. W czym przejawia się ten zakaz? Jaka kara grozi za jego naruszenie?

Posiadanie narkotyków na własny użytek

Do tej pory sądy w Polsce miały problem, czy za posiadanie znikomej ilości narkotyków, należy karać ich posiadacza. Wątpliwości rozwiało orzeczenie Sądu Najwyższego o dopuszczalności posiadania znikomych ilości substancji odurzających.

Kodeks karny

Kodeks karny to podstawowy zbiór przepisów regulujących zasady odpowiedzialności karnej za popełnienie czynu niedozwolonego.

Kara

Kara jest to sankcja, jaką ponosi sprawca w związku z popełnionym przez siebie czynem niedozwolonym. Katalog kar jest katalogiem zamkniętym.

Jakie są skutki ukarania za granicą (art. 114)

Orzeczenie zapadłe za granicą nie stanowi przeszkody do wszczęcia lub prowadzenia postępowania karnego o ten sam czyn zabroniony przed sądem polskim.

Zasada represji wszechświatowej (art. 113)

Niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia przestępstwa, ustawę karną polską stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca, którego nie postanowiono wydać, w razie popełnienia przez niego za granicą przestępstwa, do którego ścigania Rzeczpospolita Polska jest zobowiązana na mocy umowy międzynarodowej, lub przestępstwa określonego w Rzymskim Statucie Międzynarodowego Trybunału Karnego, sporządzonym w Rzymie dnia 17 lipca 1998 r.

Dochodzenie

Postępowanie przygotowawcze może być prowadzone w formie śledztwa lub dochodzenia. Przestępstwa wobec których prowadzi się dochodzenie wymienia Kodeks karny.

Głosowanie (przed wydaniem orzeczenia)

W sprawach karnych orzeczenia sędziów zapadają większością głosów. Głosowanie oraz narada są tajne, a sposób sumowania głosów określają przepisy Kodeksu karnego.

Immunitet

Immunitet jest instytucją prawną, polegającą na wyłączeniu określonej osoby od stosowania wobec niej wybranych przepisów prawnych. Osoba posiadająca immunitet nie musi przestrzegać przepisów, do przestrzegania których zobowiązane są pozostałe osoby.

Czas popełnienia przestępstwa

Według Kodeksu karnego czasem popełnienia przestępstwa jest czas, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był zobowiązany.

Zakład karny typu zamkniętego

W zakładzie karnym typu zamkniętego osadza się skazanego, którego właściwości, warunki osobiste, motywacje, sposób zachowania się przy popełnieniu przestępstwa, rodzaj i rozmiar ujemnych następstw przestępstwa, sposób zachowania się w trakcie pobytu w zakładzie karnym lub stopień demoralizacji stwarzają poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu

Zakład karny typu półotwartego

W zakładzie karnym typu półotwartego osadza się skazanego odbywającego karę w systemie programowanego oddziaływania oraz skazanego za przestępstwo nieumyślne lub odbywającego zastępczą karę pozbawienia wolności albo karę aresztu.

Zakład karny typu otwartego

W zakładzie karnym typu otwartego może zostać osadzony młodociany, skazany odbywający karę po raz pierwszy oraz skazany na karę aresztu wojskowego.

Systemy wykonywania kary pozbawienia wolności

System wykonywania kary określa sposób w jaki kara powinna być wykonana. Karę pozbawienia wolności wykonuje się w systemie programowanego oddziaływania, terapeutycznym oraz zwykłym.

Stalking w Kodeksie karnym

Sejm przyjął nowelizację Kodeksu karnego przewidującą karanie za uporczywe nękanie, czyli stalking.

Stosowanie polskiej ustawy karnej (art. 112)

Niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego, ustawę karną polską stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie określonych przestępstw.

Środki probacyjne

Środki probacyjne to środki stosowane wobec sprawcy przestępstwa pozostającego na wolności, stosowane przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego, warunkowym zawieszeniu wykonywania kary albo warunkowym przedterminowym zwolnieniu z odbywania reszty kary. Są to także środki stosowane wobec sprawcy w przypadku orzeczenie kary ograniczenia wolności.

Przygotowanie [popełnienia przestępstwa]

Przygotowanie to jedna z form popełnienia przestępstwa.

Ludobójstwo

Ludobójstwem jest którykolwiek z czynów, dokonany w zamiarze zniszczenia w całości lub części grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych, jako takich.

REKLAMA