reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Co grozi za wywołanie fałszywego alarmu bombowego?

Co grozi za wywołanie fałszywego alarmu bombowego?

Coraz częstszym problemem stają się fałszywe alarmy bombowe. Wezwania takie najczęściej mają charakter głupiego żartu ich wykonawcy, a reakcja na takie zawiadomienie angażuje wiele służb i generuje wysokie koszty.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem fałszywy alarm jest zaliczany do wykroczeń i stanowi czyn podlegający karze. Osoba, która swoim zachowaniem wywoła nieuzasadniony alarm, w który zaangażują się służby takie jak straż pożarna, policja oraz pogotowie ratunkowe, może trafić do aresztu na 30 dni, zostać skazana na miesięczną karę ograniczenia wolności lub konieczności zapłacenia grzywny w wysokości do 1,5 tysiąca złotych.

W związku ze wzrastającą liczbą fałszywych alarmów bombowych, których w 2010 roku odnotowano aż 3,5 tysiąca, Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło zaostrzyć kary dla sprawców fałszywych alarmów.

W projekcie zmiany Kodeksu karnego możemy zauważyć nowe rozwiązania resortu sprawiedliwości, które mają na celu zmianę kwalifikacji tego czynu z wykroczenia na przestępstwo.

Zobacz: Jakie kary dla pijanych narciarzy?

Zmieniłyby się również kary grożące sprawcy za wszczęcie fałszywego alarmu. Osoba wszczynająca fałszywy alarm bombowy m.in. na lotniskach, dworcach, szpitalach, urzędach i szkołach może zostać skazana na karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Skazanym za wszczęcie alarmu będzie mogła zostać osoba już w wieku 15 lat. Kary dla sprawców fałszywych alarmów bombowych znajdą się w wykazie przestępstw, za które nieletni będą mogli być karani jak dorośli.

Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy te zmiany potrzebą wzmocnienia ochrony działalności tych instytucji i organów, które są odpowiedzialne za sferę użyteczności publicznej, ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego czy zdrowia".

Zobacz serwis: Wykroczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Skazanym za wszczęcie alarmu będzie mogła zostać osoba już w wieku 15 lat.
Skazanym za wszczęcie alarmu będzie mogła zostać osoba już w wieku 15 lat.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama