reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Zanieczyszczanie drogi publicznej

Zanieczyszczanie drogi publicznej

Pozostawienie pojazdu lub innego przedmiotu na drodze bądź jej zanieczyszczanie, które mogłoby spowodować na niej realne niebezpieczeństwo jest wykroczeniem, za które kodeks wykroczeń przewiduje karę nagany lub grzywnę do 1500 zł.

Odpowiedzialność za wykroczenie

Zanieczyszczanie drogi lub pozostawienie na niej pojazdu, innego przedmiotu lub zwierzęcia w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 zł albo karze nagany.

Należy podkreślić, iż choć samo zanieczyszczanie drogi może spowodować niebezpieczeństwo, to dopiero wystąpienie pewnych okoliczności (np. intensywność ruchu, szerokość jezdni, występowanie zakrętów, niekorzystne warunki pogodowe) powoduje, że niebezpieczeństwo jest realne. A właśnie takie sytuacje objęte są sankcją z art. 91 kodeksu wykroczeń.

Czym jest zanieczyszczenie drogi publicznej?

Zanieczyszczanie drogi publicznej jest takim zachowaniem, które skutkuje pozostawieniem na powierzchni drogi przedmiotów (substancji), które mogą spowodować niebezpieczeństwo (np. plamy oleju czy rozbite szkło).

Warto w tym miejscu wskazać, że kodeks wykroczeń przewiduje również karę dla osób, które nie oznaczą w odpowiedni sposób jakiejkolwiek przeszkody bądź urządzenia, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu ruchu. Kodeks przewiduje karę aresztu lub grzywny.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Pozostawienie pojazdu na drodze

Art. 46 kodeksu drogowego określa zasady zatrzymywania i postoju pojazdu. Wskazuje, że są one dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których pojazd jest z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.  Zatrzymując pojazd, kierowca powinien pamiętać o tym, że:

  1. zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej;
  2. w czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym pojazd powinien znajdować się, jeżeli to tylko możliwe, poza jezdnią;
  3. kierujący pojazdem jest obowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazany znakami drogowymi;
  4. kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.  

Naruszenie tych zasad, które mogłoby spowodować niebezpieczeństwo lub utrudnić ruch (np. zatrzymanie pojazdu na pasie ruchu) są zagrożone karą przewidzianą w art.91 kodeksu karnego.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Inne przedmioty lub zwierzęta

Wskazane w art. 91 k.w. „inne przedmioty” oznaczają wszystkie te rzeczy, których wymiary, właściwości fizyczne mogą spowodować niebezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Co do zwierząt pozostawionych na drodze, odnosi się to do zwierząt, które zostały pozostawione na niej bez żądnego nadzoru. Samo pędzenie zwierząt w stadzie na drodze pod nadzorem czy prowadzenie zwierzęcia na uwięzi jest dozwolone na gruncie obowiązującego kodeksu drogowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za zanieczyszczanie drogi publicznej możemy otrzymać mandat do 1500 zł.
Za zanieczyszczanie drogi publicznej możemy otrzymać mandat do 1500 zł.

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama