REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Kara jest to sankcja, jaką ponosi sprawca w związku z popełnionym przez siebie czynem niedozwolonym. Katalog kar jest katalogiem zamkniętym.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Popełnienie czynu niedozwolonego, takiego jak wykroczenie, występek lub zbrodnia, jest sankcjonowane. W polskim systemie prawnym wyróżnia się następujące rodzaje kary: grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności, 25 lat pozbawienia wolności i dożywotnie pozbawienie wolności. Sąd stosuje karę odpowiednio do rodzaju popełnionego czynu, biorąc pod uwagę m.in. stopień szkodliwości społecznej czynu i zawinienie.

Grzywna

Jest to kara majątkowa, którą orzeka się za wykroczenia oraz przestępstwa (grzywna samoistna). Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych, określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki. Sąd może wymierzyć grzywnę także obok kary pozbawienia wolności (grzywna kumulatywna).

Ograniczenie wolności

Kara ograniczenia wolności trwa najkrócej 1 miesiąc, najdłużej 12 miesięcy i jest wymierzana w miesiącach. Polega na tym, że w czasie jej trwania skazany nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu, jest obowiązany do wykonywania pracy wskazanej przez sąd, zazwyczaj polegającej na nieodpłatnej pracy na cele społeczne i ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary.

Pozbawienie wolności

W wyniku jej orzeczenia sprawca trafia do zakładu karnego na określony w niej czas (najkrócej 3 miesiące, najdłużej 15 lat). Granice kary pozbawienia wolności są określone w przepisach „widełkowo”. Oznacza to, że sąd orzekając karę, może ją dostosować do okoliczności sprawy. I tak np. kradzież jest karana od karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

25 lat pozbawienia wolności i kara dożywotniego pozbawienia wolności

Za popełnienie niektórych zbrodni kodeks karny przewiduje karę 25 lat pozbawienia wolności lub karę ‘dożywocia’. Kara dożywotniego pozbawienia wolności to najsurowsza przewidziana kara, która polega na osadzeniu skazanego w więzieniu do końca jego życia. Skazanego na 25 lat można warunkowo zwolnić po odbyciu 15 lat kary, natomiast skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności po odbyciu 25 lat kary.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Podstawa prawna: Kodeks karny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA