| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Śledztwo i dochodzenie > Czy można przeprowadzić przeszukanie w nocy?

Czy można przeprowadzić przeszukanie w nocy?

Przeszukanie jest czynnością przykrą i uciążliwą dla osób rewidowanych. W związku z tym, co do zasady, nie można jej dokonywać w pomieszczeniach zamieszkałych w porze nocnej, czyli od godziny 22 do godziny 6. Przeszukanie w porze nocnej można przeprowadzić tylko w przypadkach nie cierpiących zwłoki i tylko przy poszukiwaniu osób podejrzanych o przestępstwo poważniejsze, lub dowodów takiego przestępstwa.

Konstytucja gwarantuje nam nienaruszalność mieszkania. Przeszukanie mieszkania, pomieszczenia lub pojazdu może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w przepisach i w sposób w nich określony.

W związku z tym, że przeszukanie wiąże się z naruszeniem nietykalności pomieszczenia i osoby bardzo ważne jest, aby było dokonane z zachowaniem umiaru i poszanowania godności osób, których ta czynność dotyczy, oraz bez wyrządzania niepotrzebnych szkód i dolegliwości.

Przeszukanie prowadzi się w celu:
1. wykrycia, zatrzymania lub przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej;
2. znalezienia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie;
3. znalezienia rzeczy podlegających zajęcie w postępowaniu karnym.

Przeszukanie może obejmować:
1. pomieszczenia (mieszkania i inne lokale);
2. inne miejsca (środki transportu, miejsca otwarte);
3. osobę, jej odzież i podręczne przedmioty.

Zobacz: Kiedy można zastosować wariograf?

Przepisy Kodeksu postępowania karnego wyraźnie stanowią, że przeszukania zamieszkałych pomieszczeń można dokonać w porze nocnej tylko w wypadkach nie cierpiących zwłoki. Za porę nocną uważa się czas od godziny 22 do godziny 6. Zamieszkałe pomieszczenia, to m.in. mieszkania, domy jednorodzinne, pokoje hotelowe, namiot lub przyczepa kempingowa.

Przeszukanie rozpoczęte za dnia można prowadzić nadal mimo nastania pory nocnej.

Przeszukanie w porze nocnej jest możliwe jedynie:
1. zawsze w odniesieniu do lokali dostępnych w tym czasie dla nieokreślonej liczby osób (dworce kolejowe, lokale gastronomiczne, rozrywkowe, artystyczne) oraz lokali służących do przechowywania przedmiotów;
2. w odniesieniu do pomieszczeń zamieszkałych w przypadkach nie cierpiących zwłoki.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Przeszukanie lub zatrzymanie rzeczy powinno być dokonane zgodnie z celem tej czynności, z zachowaniem umiaru i poszanowania godności osób, których ta czynność dotyczy, oraz bez wyrządzania niepotrzebnych szkód i dolegliwości. Naruszenie tych wymagać nie powoduje bezskuteczności dokonanych czynności dowodowych. W razie wyrządzenia niepotrzebnych szkód i dolegliwości poszkodowany ma jednak prawo dochodzenia roszczeń z tytułu naruszenia jego praw osobistych na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przeszukanie rozpoczęte za dnia można prowadzić nadal mimo nastania pory nocnej.
Przeszukanie rozpoczęte za dnia można prowadzić nadal mimo nastania pory nocnej.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »