reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Jak wygląda egzamin na detektywa?

Jak wygląda egzamin na detektywa?

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o usługach detektywistycznych wprowadza kilka istotnych zmian. Po pierwsze, egzamin będzie jednakowy dla wszystkich kandydatów. Zmienią się również zasady przeprowadzania egzaminu.

Większość przepisów, dotyczących wymagań, jakie musi spełniać osoba ubiegająca się o wydanie licencji pozostały bez zmian. A więc:

1. musi posiadać obywatelstwo polskie lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu;
2. musi mieć ukończone 21 lat;
3. posiadać wykształcenie co najmniej średnie;
4. mieć pełną zdolność do czynności prawnych;
5. nie może toczyć się przeciwko niej postępowanie o umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe (oraz nie była za żadne z tych przestępstw prawomocnie skazana).

Ustawodawca zniósł wymóg posiadania odpowiedniej sprawności fizycznej, lecz pozostawił warunek posiadania zdolności psychicznej do wykonywania czynności związanych z praca detektywa, stwierdzoną orzeczeniem lekarskim.

Ostatnim, choć nie najmniej ważnym, warunkiem uzyskania licencji detektywa jest zdanie egzaminu.

Zobacz: Jak zostać detektywem?

Egzamin na detektywa będzie przeprowadzany nie rzadziej niż raz na kwartał, przez Komendanta Głównego Policji (jak dotąd zajmowali się tym komendanci wojewódzcy i komendant stołeczny Policji.

Osoba, która ubiega się o przystąpienie do egzaminu jest obowiązana złożyć pisemny wniosek do Komendanta Głównego Policji, najpóźniej 30 dni przed planowanym terminem egzaminu.

Zmiany nie ominą również zakresu zagadnień przewidzianych na egzamin. Na egzaminie nadal będzie sprawdzana wiedza z Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, organizacji i funkcjonowaniem organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, ochrony danych osobowych, ochrony informacji niejawnych, prawa cywilnego i karnego (materialnego i procesowego), kryminalistyki, kryminologii.

Z katalogu zagadnień wyłączona została wiktymologia oraz psychologia sądowa. Zakresem zostały jednak objęte przepisy regulujące zasady wykonywania działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych.

Egzamin będzie składał się z części pisemnej i ustnej. Aby móc przystąpić do części ustnej, należy zdać część pisemną. Zdany egzamin zostanie udokumentowany zaświadczeniem wystawionym przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.

Zobacz serwis: Sprawy karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Każdy detektyw, aby mógł legalnie wykonywać swój zawód musi posiadać licencję. Fot. Fotolia
Każdy detektyw, aby mógł legalnie wykonywać swój zawód musi posiadać licencję. Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama