REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wygląda egzamin na detektywa?

Każdy detektyw, aby mógł legalnie wykonywać swój zawód musi posiadać licencję. Fot. Fotolia
Każdy detektyw, aby mógł legalnie wykonywać swój zawód musi posiadać licencję. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o usługach detektywistycznych wprowadza kilka istotnych zmian. Po pierwsze, egzamin będzie jednakowy dla wszystkich kandydatów. Zmienią się również zasady przeprowadzania egzaminu.

Kto może ubiegać się o licencję?

REKLAMA

Większość przepisów, dotyczących wymagań, jakie musi spełniać osoba ubiegająca się o wydanie licencji pozostały bez zmian. A więc:

1. musi posiadać obywatelstwo polskie lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu;
2. musi mieć ukończone 21 lat;
3. posiadać wykształcenie co najmniej średnie;
4. mieć pełną zdolność do czynności prawnych;
5. nie może toczyć się przeciwko niej postępowanie o umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe (oraz nie była za żadne z tych przestępstw prawomocnie skazana).

Ustawodawca zniósł wymóg posiadania odpowiedniej sprawności fizycznej, lecz pozostawił warunek posiadania zdolności psychicznej do wykonywania czynności związanych z praca detektywa, stwierdzoną orzeczeniem lekarskim.

Ostatnim, choć nie najmniej ważnym, warunkiem uzyskania licencji detektywa jest zdanie egzaminu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jak zostać detektywem?

Zasady przeprowadzania egzaminu

Egzamin na detektywa będzie przeprowadzany nie rzadziej niż raz na kwartał, przez Komendanta Głównego Policji (jak dotąd zajmowali się tym komendanci wojewódzcy i komendant stołeczny Policji.

Osoba, która ubiega się o przystąpienie do egzaminu jest obowiązana złożyć pisemny wniosek do Komendanta Głównego Policji, najpóźniej 30 dni przed planowanym terminem egzaminu.

REKLAMA

Zmiany nie ominą również zakresu zagadnień przewidzianych na egzamin. Na egzaminie nadal będzie sprawdzana wiedza z Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, organizacji i funkcjonowaniem organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, ochrony danych osobowych, ochrony informacji niejawnych, prawa cywilnego i karnego (materialnego i procesowego), kryminalistyki, kryminologii.

Z katalogu zagadnień wyłączona została wiktymologia oraz psychologia sądowa. Zakresem zostały jednak objęte przepisy regulujące zasady wykonywania działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych.

Egzamin będzie składał się z części pisemnej i ustnej. Aby móc przystąpić do części ustnej, należy zdać część pisemną. Zdany egzamin zostanie udokumentowany zaświadczeniem wystawionym przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Koniec z parkowaniem na chodnikach? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich. Co będzie z samochodami w miastach w 2025 r.?

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA

Wakacyjne zakazy ruchu w Polsce i w Europie 2024 - zmiany już od 21 czerwca. Sprawdź, gdzie nie wjedziesz! Jakie kary za złamanie zakazu?

Okres wakacyjny stanowi spore wyzwanie dla przewoźników. Poza brakami kadrowymi spowodowanymi urlopami firmy transportowe muszą wnikliwie planować trasy przejazdu ciężarówek, aby terminowo wykonywać załadunki i dostawy towarów pomimo wakacyjnych zakazów ruchu. Kluczowe w tym okresie jest także znalezienie komfortowych i bezpiecznych miejsc postoju ciężarówki zarówno w Polsce, jak i na głównych europejskich szlakach komunikacyjnych. 

Wakacje za granicą dorosłych i dzieci 2024. Gdzie z paszportem a kiedy wystarczy dowód osobisty? Co z prawem jazdy, ubezpieczeniem?

Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła wyjaśnień odnośnie tego jakie dokumenty trzeba posiadać podczas wyjazdu zagranicznego. Zarówno w przypadku dorosłych jak i dzieci.

Zasiłek opiekuńczy w 2024 i 2025 roku

Czym jest zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje? Ile wynosi? Jak długo można go pobierać?

1000 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r.

Jest już decyzja w sprawie uchwał, umożliwiająca wprowadzenie programów, które pozwolą na wypłatę już od 1 lipca 2024 roku dodatków w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki przysługują pracownikom pomocy społecznej, pieczy zastępczej, a także instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi.

REKLAMA

O 870 zł wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota odprawy. W 2025 r. będzie kolejna podwyżka. Od kiedy?

O 870 zł wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota odprawy. Jeszcze większy wzrost będzie od 1 stycznia 2025 r. Wszystko to za sprawą minimalnego wynagrodzenia. Różnica w wysokości świadczeń wypłacanych w czerwcu 2025 r. i czerwcu 2024 r. wyniesie aż 5760 zł.

MRPiPS: od 1 lipca dodatkowe 1000 zł miesięcznie dla pracowników socjalnych, pieczy zastępczej oraz opiekunów w żłobkach

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r., że pracownicy pomocy społecznej, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, prowadzący rodzinne domy dziecka oraz zawodowi rodzice zastępczy, a także pracownicy publicznych żłobków i klubów dziecięcych już od 1 lipca 2024 r. będą mogli liczyć na 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w sprawie ustanowienia rządowych programów umożliwiających ich wypłatę od 1 lipca br. do końca 2027 roku.

REKLAMA