reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Posiadanie narkotyków na własny użytek

Posiadanie narkotyków na własny użytek

Do tej pory sądy w Polsce miały problem, czy za posiadanie znikomej ilości narkotyków, należy karać ich posiadacza. Wątpliwości rozwiało orzeczenie Sądu Najwyższego o dopuszczalności posiadania znikomych ilości substancji odurzających.

Do czasu wydania wspomnianego orzeczenia, sądy miały problem z zadecydowaniem czy posiadanie niewielkiej ilości narkotyków w celu ich zażycia powinno być przez nie karane czy nie.

Sądy wydawały różniące się orzeczenia, w których tacy posiadacze czasami zostawali skazywani, a czasami sędziowie stwierdzali, że krótkotrwałe posiadanie narkotyków w związku z ich użyciem nie jest czynem karalnym. Tłumaczyli to potrzebą celowościowej wykładni prawa.

W przytoczonym orzeczeniu Sąd Najwyższy doszedł do wniosku, że posiadaniem środka odurzającego w rozumieniu art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest to każde władanie takim środkiem lub substancją, a więc także związane z jego użyciem lub zamiarem użycia.

Zobacz: Uprawa marihuany i innych nielegalnych substancji

Sąd Najwyższy orzekł, że posiadanie narkotyków to świadome i faktyczne dysponowanie nimi, niezależnie jak długo trwa stan posiadania. Nie ma znaczenia w jakim celu osoba dysponuje takim środkiem. Karane jest więc posiadanie związane z użyciem lub zamiarem użycia. Ustawa zabrania posiadania każdej ilości narkotyków niezależnie jak znikoma by była. Nie istnieje żaden przepis pozwalający na legalne posiadanie narkotyków nawet w celu osobistego ich używania.

Sąd Najwyższy w swoim wyroku wywnioskował, że żaden przepis wymienionej ustawy nie zabrania zażywania narkotyków, dlatego, że taki przepis jest zbędny. Gdyby używanie narkotyków było dopuszczalne, konieczne stałoby się również zalegalizowanie ich posiadania.

W orzeczeniu Sąd Najwyższy podkreślił, że nie jest karalnym znajdowanie się w stanie odurzenia narkotykami oraz substancjami psychotropowymi. Znajdowanie się w takim stanie nie może być bezpośrednim dowodem na wcześniejsze posiadanie narkotyków.

Zobacz serwis: Prawo karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama