| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Przestępstwa za granicą > Zasada represji wszechświatowej (art. 113)

Zasada represji wszechświatowej (art. 113)

Niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia przestępstwa, ustawę karną polską stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca, którego nie postanowiono wydać, w razie popełnienia przez niego za granicą przestępstwa, do którego ścigania Rzeczpospolita Polska jest zobowiązana na mocy umowy międzynarodowej, lub przestępstwa określonego w Rzymskim Statucie Międzynarodowego Trybunału Karnego, sporządzonym w Rzymie dnia 17 lipca 1998 r.

Powyższy przepis formułuje zasadę represji wszechświatowej. U jej podstaw leży przekonanie, że istnieje taka kategoria przestępstw, których ściganiem zainteresowana jest cała społeczność międzynarodowa, jak ludobójstwo i inne zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne, handel narkotykami, fałszowanie pieniędzy, porywanie samolotów.

Reguła określona w artykule 113 kodeksu karnego stanowi odstępstwo od zasady przewidzianej w art. 111 § 1Kodeksu karnego, zgodnie z którą warunkiem odpowiedzialności za czyn popełniony za granicą jest tzw. podwójna przestępność czynu.

Zobacz: Darmowa porada prawna

Przepis uzależnia pociągnięcie sprawcy do odpowiedzialności (w sensie rezygnacji z przesłanki podwójnej karalności) od tego, czy określone przestępstwo ścigane jest na mocy umów międzynarodowych. Chodzi tu o ratyfikowane przez Rzeczpospolitą Polską traktaty, z mocy których zobowiązała się ona do ścigania określonych przestępstw. Poza wspomnianym ludobójstwem, Polska na mocy szeregu traktatów międzynarodowych zobowiązała się do ścigania takich przestępstw jak pranie brudnych pieniędzy, handel kobietami, rozpowszechnianie niektórych treści pornograficznych, handel narkotykami, fałszowanie pieniędzy, piractwo morskie, terroryzm, dyskryminacja rasowa, stosowanie tortur, korupcja, przynależność do zorganizowanych grup przestępczych.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Przepis ten uzależnia ściganie cudzoziemców na zasadzie represji wszechświatowej od tego, czy nie postanowiono ich wydać. Warunek ten nie dotyczy oczywiście obywateli polskich, którzy w ogóle nie podlegają wydaniu. Warunkiem takim jest brak pozytywnej decyzji w przedmiocie wydania. Oznacza to, że ściganie wchodzi w grę zarówno wówczas, gdy państwo obce wystąpiło o ekstradycję, a co do wniosku w tym przedmiocie podjęto decyzję negatywną, jak i wówczas, gdy nikt z tego rodzaju wnioskiem nie występował. Brak wniosku o wydanie sprawcy podlegającego ściganiu na zasadzie represji wszechświatowej nie może stać na przeszkodzie wywiązywaniu się przez Polskę z zaciągniętych zobowiązań międzynarodowych.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Podstawa prawna: Art. 113 Kodeksu karnego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

PIRXON

PIRXON SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »