reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Pokrzywdzony > Kiedy ofierze przestępstwa przysługuje państwowa kompensata?

Kiedy ofierze przestępstwa przysługuje państwowa kompensata?

W przypadku, gdy ofiara nie może uzyskać należytej rekompensaty za krzywdy i szkody od sprawcy przestępstwa na drodze postępowania karnego lub cywilnego, przysługuje jej kompensata państwowa. Maksymalna wysokość tej kompensaty to 12 000 zł.

Państwowa kompensata jest to świadczenie pieniężne, którego mogą domagać się ofiary przestępstw oraz osoby najbliższe ofiar, które w wyniku przestępstw poniosły śmierć. Zgodnie z przepisami kompensata przyznawana jest w kwocie pokrywającej:
1. utracone zarobki lub inne środki utrzymania,
2. koszty związane z leczeniem i rehabilitacją,
3. koszty pogrzebu.

Kompensatę przyznaje się jedynie wówczas i w takiej wysokości, w jakiej osoba uprawniona nie może uzyskać pokrycia utraconych zarobków, innych środków utrzymania od sprawcy lub sprawców przestępstwa, z tytułu ubezpieczenia, ze środków pomocy społecznej albo z innego źródła lub tytułu, niezależnie od tego, czy sprawca lub sprawcy przestępstwa zostali wykryci, oskarżeni lub skazani.

Kompensata nie może przekroczyć 12 000 zł.

Warunkiem przyznania kompensaty jest to, aby ofiara na skutek przestępstwa poniosła śmierć albo doznała naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia.

Chodzi tutaj o:
1. ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci:
- pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia,
- innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała oraz
2. naruszenie czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia innego niż wyżej opisane na czas powyżej 7 dni.

Zobacz: Prawa ofiary przestępstwa

Kompensatę przyznaje się na wniosek osoby uprawnionej lub prokuratora. Organem właściwym w sprawach o przyznanie kompensaty jest sąd rejonowy miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.

Wniosek o kompensatę powinien zawierać:
1. imię, nazwisko, obywatelstwo i adres osoby uprawnionej;
2. informację o stanie rodzinnym osoby uprawnionej;
3. wskazanie daty i miejsca popełnienia przestępstwa stanowiącego podstawę ubiegania się o kompensatę i jego zwięzły opis, z podaniem skutków;
4. informację o rodzaju i wysokości poniesionych kosztów oraz utraconych zarobków lub innych środków utrzymania;
5. uprzedzenie o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia o nieuzyskaniu odszkodowania lub świadczenia z innych źródeł lub tytułów;
6. oświadczenie osoby uprawnionej, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej, o nieuzyskaniu odszkodowania lub świadczenia z innych źródeł lub tytułów;
7. oświadczenie osoby uprawnionej o znajomości obowiązków wynikających z przepisów.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Wniosek o kompensatę należy złożyć do organu orzekającego w terminie 2 lat od dnia popełnienia przestępstwa.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw (Dz.U.2005.169.1415).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama