reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Pomówienie na forum internetowym

Pomówienie na forum internetowym

Nie każdy nieprzychylny wpis na forum internetowym będzie uznany za pomówienie. Aby sprawca został ukarany należy wykazać, że informacje umieszczone na forum mogą poniżyć inną osobę w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego zawodu.

Wpis na forum a pomówienie

Wolność słowa i wyrażania opinii w Internecie jest ograniczona ze względu na ochronę dóbr osobistych innych osób. Wpis na forum internetowym czy na portalu społecznościowym może być podstawą do wymierzenia sprawcy kary przewidzianej w kodeksie karnym.

Przez „pomówienie” należy rozumieć takie informacje na temat osoby, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.

Pomówienie może dotyczyć zarówno postępowania osoby (np. przyjmowania łapówek czy dokonywania kradzieży), jak i jej właściwości (np. wyznania, preferencji seksualnych). Za pomówienie uznany więc zostanie wpis, który upokarza inną osobę.

Osoba pomawiającą poniesie odpowiedzialność karną bez względu na to, czy jej zachowanie faktycznie doprowadziło do poniżenia danej osoby czy tylko potencjalnie mogło do tego doprowadzić.

Warto jednocześnie wskazać, iż osoba pomawiana nie musi być wskazana z imienia i nazwiska. Wystarczy, aby informacje, które pojawiły się na forum były wystarczające do jej zidentyfikowania (np. dyrektor szkoły X, prezes spółki Y).

Zobacz serwis: Wykroczenia

Co grozi za pomówienie?

Osoba, która pomawia inna na forum internetowym (lub za pomocą innego środka masowego przekazu) może zostać ukarana grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 1 roku.

Dodatkowo, sąd może orzec wobec skazanego również nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża lub na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

Osoba pokrzywdzona może również żądać podania wyroku do publicznej wiadomości.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Kiedy unikniemy odpowiedzialności?

Oczywiście nie każdy nieżyczliwy wpis na forum internetowym będzie pomówieniem. Kodeks karny wskazuje, iż nie ma przestępstwa pomówienia, kto publicznie podnosi lub rozgłasza prawdziwy zarzut:

1) dotyczący postępowania osoby pełniącej funkcję publiczną lub

2) służący obronie społecznie uzasadnionego interesu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama