reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Czy możliwe jest anonimowe zawiadomienie o przestępstwie?

Czy możliwe jest anonimowe zawiadomienie o przestępstwie?

Złożenie zawiadomienia o przestępstwie może być anonimowe. Niemniej wszczęcie postępowania karnego będzie miało miejsce wówczas, gdy okoliczności zostaną zweryfikowane i wnikliwie ocenione.

Zgodnie z art. 304 Kodeksu postępowania karnego każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa składa się na policji lub w prokuraturze rejonowej. Zawiadomienie o popełnieniu zdarzenia powinno zawierać opis zdarzenia, wskazanie osoby pokrzywdzonego, sprawcę oraz ewentualne dowody.

Jeżeli ustalenie autora zawiadomienia nie jest możliwe, np. z powodu braku danych czy nieczytelnego podpisu, to wówczas takie zawiadomienie jest traktowane jak anonim.

Zobacz: Czy dziecko może złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa?

Jeżeli tożsamość autora jest znana a nie można się skontaktować z nadawcą to nie można takiego zawiadomienia traktować jak anonimu.

Jeżeli zachodzi taka potrzeba, można zażądać uzupełnienia w wyznaczonym terminie danych zawartych w zawiadomieniu o przestępstwie lub dokonać sprawdzenia faktów w tym zakresie. W tym wypadku postanowienie o wszczęciu śledztwa albo o odmowie wszczęcia należy wydać najpóźniej w terminie 30 dni od otrzymania zawiadomienia.

Jeżeli dane zawarte w anonimie nie zostaną zweryfikowane pozytywnie, wówczas nastąpi odmowa wszczęcia postępowania. Również osobie zawiadamiającej nie zostanie doręczony odpis postanowienia.

Jeżeli wskazane w anonimie okoliczności nie dają podstaw do czynności sprawdzających powinno być to również udokumentowane w postaci notatki służbowej.

Zobacz: Sprawy karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa składa się na policji lub w prokuraturze rejonowej.
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa składa się na policji lub w prokuraturze rejonowej.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama