REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kodeks karny

main image
Kodeks karny to podstawowy zbiór przepisów regulujących zasady odpowiedzialności karnej za popełnienie czynu niedozwolonego.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Kodeks karny

Kodeks karny to akt normatywny, który stanowi podstawowe źródło prawa karnego. Przez postanowienia w nim zawarte odzwierciedla tendencje państwa do zaostrzenia bądź liberalizacji prawa karnego.

Założenia kodeksu

Obecnie obowiązujący w Polsce Kodeks karny wszedł w życie 1 września 1998 roku. Zastąpił krytykowany za zbytnią surowość i upolitycznienie Kodeks karny z 1969 roku. Nowy kodeks został oparty na idei państwa prawa i standardach międzynarodowych. Założeniem Kodeksu karnego jest uznanie, że kara kryminalna powinna być środkiem ostatecznym a efektywność prawa karnego jest bardziej zależna od wykrywalności przestępstw niż od surowości represji.

Systematyka Kodeksu karnego

Polski Kodeks karny został podzielony na trzy części: ogólną, szczególną i wojskową.

Część ogólna Kodeksu karnego reguluje m.in. zasady odpowiedzialności za przestępstwo i okoliczności wyłączające odpowiedzialność sprawcy. Ustala katalog kar i środków karnych oraz zasady ich wymierzania, definiuje przestępstwo i jego formy.

W części szczegółowej określono poszczególne rodzaje przestępstw wraz z ich cechami szczególnymi, tzw. ustawowymi znamionami. Przy każdym z przestępstw jest podana grożąca za nie kara.

Przepisy dotyczące odpowiedzialności karnej żołnierzy znajdują się w części wojskowej. Do przestępstw popełnionych przez wojskowych stosuje się odmienne zasady odpowiedzialności oraz odrębne kary.

Zobacz: Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny

Zobacz serwis: Sprawy karne

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA