REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kolej, Osoby starsze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Korekta rozkładu jazdy PKP. Dokąd pojedziemy szybciej? Gdzie pojawią się nowe przystanki?

Dokąd pojedziemy szybciej już od najbliższej niedzieli? Od tego dnia wchodzi w życie korekta kolejowego rozkładu jazdy. Na przykład podróż z Warszawy do Zakopanego potrwa 4 godz. 44 min.

Tajemnice kolei QUIZ [7/10 znaczy, że jesteś miłośnikiem]

Pamiętasz stacje na linii Warszawa - Gdańsk? Kiedy na polskie tory wyruszyło Pendolino? Sprawdź swoją wiedzę o kolei!

REKLAMA

Czy międzynarodowa legitymacja studencka ISIC uprawnia do ulgowych przejazdów polską koleją?

Międzynarodowa legitymacja studencka ISIC uprawnia do ulgowych przejazdów polską koleją. Jednak pod pewnymi warunkami. Studenci polskich uczelni muszą pamiętać, że ISIC nie jest zamiennikiem polskiej legitymacji studenckiej i nie uprawnia ich do ulgowych przejazdów. Z ulgi nie skorzystają też studenci zagraniczni, którzy nie są polskimi obywatelami lub nie mieszkają w Polsce.

PKP: Zmiany w kursowaniu pociągów od 3 września do 12 listopada. Czasowo wstrzymywany ruch na kilku liniach

PKP Intercity zapowiada zmiany w kursowaniu pociągów od 3 września do 12 listopada 2023 r. w związku z wprowadzeniem korekty rozkładu jazdy, której powodem są m.in. prowadzone prace modernizacyjne na kolejowych szlakach.

Remont kolejowej Linii Średnicowej w Warszawie - harmonogram. Nowe przystanki: Warszawa Nowy Świat, Warszawa Solec

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że Rada Ministrów 16 sierpnia 2023 r. przyjęła aktualizację Krajowego Programu Kolejowego, w ramach którego realizowana jest przebudowa (modernizacja) Warszawskiej Linii Średnicowej. PKP Polskie Linie Kolejowe SA planują zakończenie prac na stacji Warszawa Zachodnia w 2024 roku. W 2024 roku prowadzone będą postępowania przetargowe na stację Warszawa Wschodnia, a następnie na poszczególne odcinki Linii Średnicowej. W pierwszej kolejności planowana jest realizacja stacji Warszawa Wschodnia. Następnie, od połowy 2025 r. do połowy 2027 r., nastąpi realizacja prac w tunelu dalekobieżnym, zaś od połowy 2027 r. do połowy 2029 r. w tunelu podmiejskim. 

Jakie są skutki podatkowe umowy dożywocia? Na co uważać?

Umowa dożywocia to specyficzna forma umowy, w której jedna strona (zwykle osoba starsza) przenosi własność nieruchomości na drugą stronę (często młodsze pokolenie) w zamian za zapewnienie opieki do końca życia. Jednakże, jakie są skutki podatkowe takiej umowy, zwłaszcza w kontekście ulg podatkowych związanych z nieruchomościami? Niniejszy artykuł analizuje interpretację indywidualną dotyczącą skutków podatkowych umowy dożywocia w kontekście ulgi mieszkaniowej.

REKLAMA

Przebudowa stacji i dworca Warszawa Zachodnia. Kiedy koniec utrudnień?

Najważniejsze prace na stacji Warszawa Zachodnia zostaną zakończone w połowie 2024 roku. Całość przebudowy tej stacji (w tym dworca kolejowego) wraz z otwarciem nowego przejścia podziemnego planowana jest na koniec 2024 roku. Takie informacji przekazali na konferencji prasowej przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

37 dodatkowych przystanków dla pasażerów. Kto zyska lepszy dostęp do kolei?

Nowe przystanki kolejowe. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że decyzją Rady Ministrów na liście podstawowej Rządowego Programu Budowy i Modernizacji Przystanków Kolejowych na lata 2021-2025 znalazło się 37 nowych lokalizacji. Kto zyska lepszy dostęp do kolei? 

Coraz więcej kobiet na kolei. Gdzie najczęściej można spotkać maszynistki?

Na kolei pracuje coraz więcej kobiet. 45 kobiet prowadzi w Polsce pociągi, a kolejne 45 ma już za sobą pierwszy etap na drodze do samodzielnej jazdy pociągiem – zdobytą licencję maszynisty. We wszystkich zawodach na kolei pracuje ponad 22 tys. kobiet.

W styczniu 2023 r. koleją podróżowało ponad 8 mln osób więcej niż rok temu

Kolej przewiozła w styczniu tego roku ponad 29,6 mln osób, czyli o 8,2 mln więcej niż rok wcześniej. Oznacza to wzrost o 38,3 proc. w stosunku do stycznia 2022 r., kiedy to z usług kolei skorzystało 21,4 mln podróżnych - poinformował we wtorek Urząd Transportu Kolejowego.

64 proc. firm uważa, że praca zdalna umożliwia zatrudnienie osób starszych

64 proc. firm uważa, że praca zdalna umożliwia zatrudnienie osób starszych lub z niepełnosprawnościami, a 59 proc. wskazuje, że ma ona wpływ na zmniejszenie kosztów utrzymania przedsiębiorstwa - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny.

PKP obniża ceny biletów! Kiedy pojedziemy taniej?

PKP Intercity obniża od 1 marca tego roku ceny biletów. Ceny bazowe na połącznia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11 proc. niższe od obecnie obowiązujących, zaś dla kategorii EIC i EIP – średnio o około 15 proc. – poinformował przewoźnik we wtorkowym komunikacie.

„Aktywni+” jako aktywizacja osób starszych

Czym jest program Aktywni+? W jaki sposób można aktywizować osoby starsze? Kto może ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu Aktywni+? Co ma na celu program Aktywni+? Jak wygląda finansowanie programu Aktywni+?

Będą niższe ceny biletów kolejowych. Premier wskazał datę

Ceny biletów PKP. W ciągu najbliższych dwóch tygodni chcemy doprowadzić do tego, aby nastąpił powrót do niskich, wcześniejszych cen biletów na kolejach - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Pracownik socjalny może otrzymać nagrodę ministra za nowatorskie rozwiązania stosowane przy integrowaniu osób starszych

Pracownik socjalny stosujący nowatorskie rozwiązania przy integrowaniu osób starszych i osób niepełnosprawnych w środowisku, umożliwiające ich uczestnictwo w życiu publicznym, zawodowym, kulturalnym, artystycznym, może otrzymać nagrodę ministra.

Podwyżki cen biletów na przejazdy kolejowe

Część firm, m.in. Polregio, podnosi dziś ceny biletów. To już drugi skok kosztów przejazdów w nieco ponad pół roku.

Zniżki i ulgi na bilety kolejowe dla seniorów

Ile wynoszą zniżki na bilety kolejowe dla seniorów? Kiedy emeryt i rencista ma prawo do ulgi ustawowej? Prezentujemy zestawienie przygotowane przez Urząd Transportu Kolejowego.

Jak przewieźć rowem pociągiem?

Jakie są zasady przewozu rowerów w polskich pociągach? Urząd Transportu Kolejowego przygotował zestawienie zasad przewozu rowerów.

Nissan Leaf: regeneracja baterii nie jest potrzebna...

Nissan Leaf: regeneracja baterii w tym modelu nie jest konieczna. Inżynierowie wpadli na inny pomysł. Stare baterie zostaną wykorzystane na... kolei!

8 zaleceń dla seniorów w związku z koronawirusem

GIS przedstawia 8 zaleceń dla seniorów w związku z koronawirusem. Jak wiadomo ludzie starsi to najbardziej zagrożona grupa wiekowa. Chorobę COVID-19 wywołaną koronawirusem przechodzą najciężej. Może dojść nawet do zgonów, dlatego zaleca się stosowanie do poniższych zasad.

Biuro karier dla seniorów w Warszawie

Senioralne Biuro Karier zostało uruchomione w ramach działalności Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie" w Warszawie. Brak pracowników można uzupełnić nie tylko poprzez zatrudnianie cudzoziemców, ale także seniorów.

Senior przekazuje mieszkanie w zamian za rentę dożywotnią - jak go chronić?

Senior, który ma na celu zapewnienie sobie dostatecznych środków do życia, może przekazać mieszkanie w zamian za rentę dożywotnią. Jak chronić go przed nieuczciwymi firmami?

Dzień Babci i Dziadka - wyższe emerytury, trzynastki, mama 4+, KDR, aktywność

Przy okazji Dnia Babci i Dziadka MRPIPS przybliża elementy polityki senioralnej, które pozytywnie wpływają na życie najstarszych Polaków. Seniorzy mogą liczyć na wyższe emerytury, trzynastą emeryturę, emeryturę dla matek co najmniej 4 dzieci, zniżki w ramach Karty Dużej Rodziny oraz programy wspomagające ich aktywność.

Emerytura bez podatku od lipca 2020 r.?

Emerytura bez podatku to nowe rozwiązanie mające przyczynić się do poprawy sytuacji seniorów. Władysław Kosiniak-Kamysz podkreśla, że jest to jedna z najważniejszych zmian propagowanych przez PSL. Obywatelski projekt ustawy o emeryturach bez podatku czeka pierwsze czytanie. Ludowcy rozważają wprowadzenie poprawki dotyczącej wejścia w życie ustawy na lipiec 2020 r.

Program ASOS 2020 - 10 pytań i odpowiedzi

W ramach programu ASOS 2020 dofinansowane mogą być koszty merytoryczne związane z uczestnictwem seniorów w zadaniach oraz koszty obsługi zadania publicznego, w tym koszty administracyjne – łącznie do 20% wartości dotacji, w tym obsługi finansowo-księgowej – do 5% wartości dotacji. Poniżej znajdziesz 10 pytań i odpowiedzi dotyczących dotacji z ASOS.

Program ASOS - konkurs ofert do 31 stycznia 2020 r.

Rządowy program ASOS działa na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych w latach 2014-2020. Konkurs ofert do tegorocznej edycji programu trwa do 31 stycznia 2020 r.

Jedna firma - wiele pokoleń

Jedna firma będzie składała się z wielu pokoleń pracowników. Wraz ze starzejącym się społeczeństwem rośnie liczba pracowników w wieku 50+. Starsi pracownicy ze swoją wiedzą i doświadczeniem będą stanowili filar firmy.

Dyskryminacja pracowników 50+ w rekrutacji

Ponad połowa pracowników w wieku 50+ spotkała się z dyskryminacją ze względu na wiek podczas rekrutacji. Starsi pracownicy są doświadczeni, wykształceni, gotowi do podnoszenia kwalifikacji zawodowych i zaznajomieni z mediami społecznościowymi. Warto poznać ich zalety.

Elektroniczny wniosek o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych z KRUS

Od dnia dzisiejszego (31 października 2019 r.) na stronie www.krus.gov.pl dostępny jest elektroniczny wniosek o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Opieka nad osobą starszą w zamian za mieszkanie

Jeśli starsza osoba potrzebuje opieki, a dysponuje jedynie niską emeryturą lub rentą, może zapewnić sobie opiekuna poprzez zawarcie z nim umowy dożywocia. Senior przenosi własność swojej nieruchomości (domu, mieszkania, działki) w zamian za dożywotnie sprawowanie nad nim opieki.

Osoba starsza za kierownicą samochodu – do jakiego wieku?

Osoby starsze za kierownicą samochodu mogą stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, ale i dla samych siebie. Czy istnieją przepisy prawne wskazujące granicę wieku, do którego można prowadzić auto? Czy kierowca senior ma obowiązek przechodzenia stosownych badań?

Komunikacja miejska w Warszawie - zniżki dla emerytów

Komunikacja miejska w Warszawie przewiduje zniżki dla emerytów do 70 roku życia. Z jakich zniżek skorzystają osoby starsze z Warszawy? Czy po 70 roku życia można podróżować za darmo? Ile kosztuje ulgowy Bilet Seniora?

PKP – zniżki dla seniora

PKP przewiduje zniżkę dla seniora. O ile taniej starsze osoby podróżują koleją PKP Intercity, KM, ŁKA, WKD, KD, KM, KW, SKM? Od jakiego wieku można skorzystać z upustu? Co muszą zrobić, aby otrzymać rabat?

Codzienny gorący posiłek w domu dla osoby starszej w 2020 r.

Dzięki programowi na lata 2019-2023 „Posiłek w szkole i w domu” seniorzy, szczególnie chorzy i niepełnosprawni, mogą otrzymywać codziennie darmowy ciepły posiłek z dowozem do domu. Jak i gdzie osoba starsza powinna złożyć wniosek o posiłki?

Rada Senioralna przy RPO

Powstała Rada Senioralna przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Ma to na celu zacieśnienie współpracy z byłymi pracownikami biura RPO. Są to aktywni seniorzy mający dużą wiedzę i doświadczenie. Pomogą w rozpoznawaniu potrzeb emerytowanych pracowników.

Międzynarodowa Konwencja o Prawach Osób Starszych?

Aby odpowiednio zadbać o prawo do godnej starości, potrzeba stworzyć Międzynarodową Konwencję o Prawach Osób Starszych. Jest to szczególnie ważne ze względu na starzejące się społeczeństwo. Seniorzy walczą o swoje prawa z myślą o przyszłości dla wszystkich.

Dzień Seniora w ZUS "Zdrowi, bezpieczni, aktywni" - 4 października 2019

ZUS zaprasza na Dzień Seniora, który w 209 roku odbywa się pod hasłem "Zdrowi, bezpieczni, aktywni". Uroczysta inauguracja odbędzie się 4 października w Warszawie. Od tego dnia seniorzy mogą korzystać z warsztatów, wykładów, wydarzeń aktywizujących.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych - 1 października

1 października to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. W tym dniu corocznie organizowane jest Spotkanie Seniorów. Jakimi opiniami cieszy się program "Senior+"?

Zaproszenia na badania lekarskie czy handlowa prezentacja - nieuczciwe praktyki

Zdarza się, że firmy przesyłają zaproszenia na badania lekarskie. Zaproszone osoby (często są to osoby starsze, które interesuje tematyka prozdrowotna) przychodzą na spotkanie i okazuje się, że jest to prezentacja handlowa drogich produktów. Firmy te stosują nieuczciwe praktyki, które należy zgłaszać do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wiele pokoleń w jednej firmie - różnice między pracownikami

Wiele pokoleń pracowników w jednej firmie stanowi wyzwanie dla pracodawców. Czym różnią się od siebie młodsi i starsi pracownicy? Jak pogodzić występujące w zespole odmienności?

Świadczenie honorowe dla 100-latków 2019 - dodatek do emerytury i renty

Świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat życia stanowi dodatek do emerytur i rent pobieranych z ZUS. Może otrzymać je także osoba nieubezpieczona. Jaka jest wysokość świadczenia honorowego w 2019 r.?

Polskie pociągi pojadą z prędkością do 250 km/h

Polskie pociągi pojadą z prędkością nawet do 250 km/h - to jedno z założeń opublikowanego w dniu 6 czerwca 2018 r. projektu nowelizacji rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji. Obecnie pociągi kursują z maksymalną prędkością 200 km/h.

Polskie koleje mają plan wdrażania systemu ERTMS

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zakończyło prace nad planem wdrażania do polskich kolei europejskiego systemu ERTMS. Wyposażenie polskich kolei w urządzenia ERTMS wpłynie na wzrost bezpieczeństwa, zwiększenie prędkości ruchu pociągów oraz ułatwi poruszanie się polskich pociągów w ruchu międzynarodowym.

Budowa Warszawskiego Węzła Kolejowego

Węzeł przesiadkowy z drugą linią metra do 2018 r. oraz budowę dwóch nowych przystanków dla pociągów aglomeracyjnych zapowiada PKP PLK. To kolejny etap budowy Warszawskiego Węzła Kolejowego.

Nowe uprawnienia Państwowej Komisji Badań Wypadków Kolejowych

Senat nadał Państwowej Komisji Badań Wypadków Kolejowych nowe kompetencje w tym wyłączne prowadzenie postępowań w sprawie poważnych wypadków. Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym ma na celu dostosowanie polskiego prawa do przepisów dyrektyw unijnych dotyczących m.in. bezpieczeństwa i interoperacyjności systemu kolejowego.

Chaos przestrzenny, a rozwój kolei

Chaos urbanistyczny obecny w Polsce na niespotykaną skalę ma znaczący wpływ m.in na rozwój kolei. Często stanowi poważną barierę tego rozwoju.

Pociąg Impuls dla Przewozów Regionalnych w Warmińsko-Mazurskiem

Nowoczesny skład został zakupiony m.in. z rezerwy budżetowej województwa. Na jakie udogodnienia będą mogli liczyć pasażerowie?

Smarowanie sieci trakcyjnej - mróz nie zaskoczy kolejarzy?

PKP PLK ogłosiło, że posmaruje sieci trakcyjne na głównych kierunkach środkiem przeciwoblodzeniowym. Operacja ma m.in. zapobiec opóźnieniom pociągów w okresie zmiennych temperatur.

REKLAMA