Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przewieźć rowem pociągiem?

Jak przewieść rowem pociągiem?
Jak przewieść rowem pociągiem?
Opel

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są zasady przewozu rowerów w polskich pociągach? Urząd Transportu Kolejowego przygotował zestawienie zasad przewozu rowerów.

Zasady przewozu roweru pociągiem

REKLAMA

Przed każdą podróżą pociągiem z rowerem należy zapoznać się z zasadami przewozu jednośladu obowiązującymi u poszczególnych przewoźników, z usług których będziemy korzystać. W zależności od przewoźnika różne mogą być kwestie kosztów czy miejsca przewożenia roweru. Najważniejsze z nich przygotowaliśmy poniżej. Warto także założyć odpowiednią ilość czasu na dojazd do stacji lub przystanku kolejowego, aby spokojnie odnaleźć drogę dojścia do peronu i bezpiecznie dotrzeć do pociągu.

Zasady przewozu roweru w PKP Intercity

Przewóz rowerów w pociągach PKP Intercity jest odpłatny i możliwy jedynie pod nadzorem podróżnego i tylko w wybranych pociągach. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony rower w pokrowcu. W pociągach TLK oraz IC rower można przewozić w wagonie klasy 2 przystosowanym do przewozu rowerów na wyznaczonym do tego miejscu lub w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu. Liczba biletów na przewóz rowerów jest limitowana. W pociągach EIC oraz EIP można przewozić rower tylko w miejscu do tego przeznaczonym. Nie ma możliwości przewozu rowerów w wagonach gastronomicznych, sypialnych czy z miejscami do leżenia.

Opłata za przewóz roweru wynosi 9,10 zł i jest niezależna od długości trasy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady przewozu roweru w POLREGIO

REKLAMA

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony i opakowany rower. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje biletów: z gwarancją i bez gwarancji miejsca. Pasażerowie z biletem na rower z gwarancją miejsca mają pierwszeństwo w zajmowaniu miejsc przeznaczonych do przewozu rowerów (stojaki, wieszaki). Rowery mogą być przewożone w wagonie do tego przystosowanym lub w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu. Rower można także przewozić w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu lub w przedziale lub w wyznaczonym miejscu oznaczonym odpowiednim piktogramem.

Opłata za przewóz roweru wynosi 7 zł i jest niezależna od długości trasy. Przewoźnik oferuje również bilet miesięczny sieciowy na przewóz roweru w cenie 60 zł, ważny we wszystkich pociągach POLREGIO. Do niektórych innych biletów okresowych oferowanych przez spółkę można dokupić bilet zryczałtowany na przewóz roweru w cenie 10 zł. W autobusach komunikacji zastępczej nie ma możliwości przewozu rowerów. Osoby podróżujące z rowerem nie mają obowiązku zgłaszania braku ważnego biletu.

Zasady przewozu roweru w Arriva RP

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony i opakowany rower. Rower powinien być przewożony w części przystosowanej do przewozu rowerów lub w wyznaczonym miejscu dla podróżnych z większym bagażem ręcznym lub w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu albo ostatnim przedsionku ostatniego wagonu.

Opłata za przewóz roweru wynosi 5,50 zł i jest niezależna od długości trasy.

Zasady przewozu roweru przez Koleje Dolnośląskie

REKLAMA

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony i opakowany rower. Rower powinien być przewożony w części przystosowanej do przewozu rowerów lub w wyznaczonym miejscu dla podróżnych z większym bagażem ręcznym.

Opłata za jednorazowy przewóz roweru wynosi 7 zł i jest niezależna od długości trasy. Podróżni posiadający bilet zakupiony w ofercie „Weekend z KD”, „KD+Czechy”, „Wspólny Bilet Samorządowy” mogą dokupić bilet na każdy dzień przewozu roweru we wszystkich pociągach spółki za 10 zł. Przewoźnik oferuje również bilet miesięczny sieciowy na przewóz roweru w cenie 60 zł ważny we wszystkich pociągach Kolei Dolnośląskich oraz POLREGIO.

Zasady przewozu roweru przez Koleje Małopolskie

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony i opakowany rower oraz rowerek dziecięcy (dwukołowy lub trójkołowy). Rower można przewozić w pociągu przystosowanym do przewozu rowerów lub w przedziale lub wyznaczonym miejscu oznaczonym stosownym piktogramem (o ile nie jest to uniemożliwione przez np. wysoką frekwencję pasażerów).

Opłata za przewóz roweru wynosi 4 zł i jest niezależna od długości trasy. Przewoźnik oferuje również imienny bilet miesięczny na przewóz roweru w cenie 35 zł.

Zasady przewozu roweru przez Koleje Mazowieckie

Przewóz rowerów w pociągach spółki Koleje Mazowieckie jest bezpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Każdy pasażer może przewieźć jeden rower, który powinien zostać ulokowany w przedziale dla podróżnych z większym bagażem lub w miejscu wyznaczonym do przewozu rowerów lub w innym miejscu w taki sposób, by nie utrudniał podróży innym pasażerom.

Zasady przewozu roweru przez Koleje Śląskie

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. W ramach oferty „Kołem po Śląsku” w piątek od godz. 15:00 do godz. 24.00 w niedzielę przewoźnik zezwala na terenie województwa śląskiego na bezpłatny przewóz roweru, we wszystkich pociągach. Bez opłat można także przewieźć złożony i opakowany rower. Rower powinien być przewożony w części przystosowanej do przewozu rowerów lub w wyznaczonym miejscu dla podróżnych z większym bagażem ręcznym. W wyznaczonych pociągach Kolei Śląskich lub autobusach zastępczej komunikacji autobusowej dopuszczona jest możliwość nieodpłatnej rezerwacji miejsca na przewóz roweru w kasach biletowych lub online.

Opłata za jednorazowy przewóz roweru wynosi 5 zł i jest niezależna od długości trasy. Osoby podróżujące z rowerem nie mają obowiązku zgłaszania braku ważnego biletu. Odprawy tych osób w pociągach uruchamianych przez spółkę Koleje Śląskie dokonuje się w trakcie kontroli bez pobierania opłaty za wydanie biletu w pociągu.

Zasady przewozu roweru przez Koleje Wielkopolskie

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony i opakowany rower. Rower powinien być przewożony w części przystosowanej do przewozu rowerów.

Opłata za przewóz roweru wynosi 7 zł i jest niezależna od długości trasy. Przewoźnik oferuje również bilet miesięczny sieciowy na przewóz roweru w cenie 60 zł, ważny we wszystkich pociągach Kolei Wielkopolskich.

Zasady przewozu roweru: Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Przewóz rowerów w pociągach spółki Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest bezpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Każdy pasażer może przewieźć jeden rower, który powinien zostać ulokowany na wieszakach umieszczonych w pojeździe lub na wyznaczonym miejscu oznaczonym piktogramem.

Zasady przewozu roweru przez PKP SKM w Trójmieście

PKP SKM umożliwia przewóz rowerów w pociągu, jeżeli są one łatwe do przemieszczania, nie zakłócają świadczenia danej usługi kolejowej i jeżeli umożliwia to tabor. Podróżny może zabrać ze sobą do pociągu jeden niespakowany rower i przewieźć go odpłatnie na trasieWejherowo – Lębork oraz Gdynia Główna/Gdańsk Wrzeszcz – Kartuzy – Kościerzyna. . Opłaty za przewóz roweru są zryczałtowane, niezależnie od odległości taryfowej przewozu i wskazane są w Cenniku usług.

Nie podlegają opłacie i są przewożone w ramach bagażu ręcznego:

 • złożony rower w pokrowcu (tj. taki, który posiada techniczną funkcjonalność szybkiego składania go na czas przewozu);
 • rowerek dziecięcy (dwu- lub trójkołowy);
 • rower trójkołowy rehabilitacyjny, przewożony przez osobę niepełnosprawną lub osobę o ograniczonej sprawności ruchowej;
 • jeden rower wyłącznie w wagonach ezt na trasie Gdańsk Śródmieście – Wejherowo – Gdańsk Śródmieście, na podstawie posiadanego biletu wg Taryfy Pomorskiej, w tym także na podstawie biletu 24 i 72 - godzinnego metropolitalnego oraz Promocyjnego Biletu Miesięcznego "Tandemowego", w wyłączeniem biletów z ulgową usługą transportową.

Zasady przewozu roweru w SKM Warszawa

W pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie obowiązują takie same zasady przewozu rowerów jak w komunikacji miejskiej organizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego. Przewóz rowerów jest bezpłatny, należy je przewozić w miejscach do tego przeznaczonych i specjalnie oznakowanych.

Zasady przewozu roweru przez: Warszawska Kolej Dojazdowa

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Opłata za jednorazowy przewóz roweru jest zależna od czasu przejazdu i wynosi np. w I strefie (do 19 minut) 4,10 zł, w II strefie (do 38 minut) 5,50 zł lub w III strefie (powyżej 38 minut) 8 zł (ceny biletów w pozostałych ofertach są dostępne na stronie WKD). Przewoźnik oferuje również bilet miesięczny na przewóz roweru ważny na całej sieci Warszawskiej Kolei Dojazdowej w cenie 51,50 zł. W weekendy (tj. soboty i niedziele) oraz święta (dni ustawowo wolne od pracy oraz dni dodatkowo ustalone w rozkładzie jazdy pociągów WKD) pasażer posiadający ważny bilet na przejazd pociągiem WKD może przewieźć jeden rower, bez konieczności zakupu biletu na przewóz roweru.

Pamiętaj!

Przed podróżą sprawdź, czy w pociągu, którym planujesz podróż jest możliwy przewóz roweru. Informacje o tym znajdziesz na plakatowych rozkładach jazdy dostępnych na stacjach i dworcach kolejowych lub na stronie Portal Pasażera bądź uzyskasz je dzwoniąc na infolinię przewoźnika. Pociągi, w których jest możliwy przewóz jednośladu, są na plakatowych rozkładach jazdy oznaczone piktogramem roweru.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Catfishing

  Na czym polega catfishing w Internecie? Jak go rozpoznać i w jaki sposób można się przed nim chronić?

  22 października sprawdzą, kto chodzi do kościoła

  Tradycyjnie raz w roku w kościele katolickim odbywa się liczenie wiernych. Podczas niedzielnych praktyk religijnych sprawdza się, ilu z zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępowania do komunii św. katolików jest obecnych. W tym roku odbędzie się to 22 października we wszystkich parafiach.

  Phishing

  Phishing to jedno z podstawowych pojęć związanych z cyberprzemocą. Na czym polega atak phishingowy? Jak się chronić przed tym zjawiskiem?

  Kradzież towaru w transporcie - kiedy to przewoźnik jest odpowiedzialny? To zależy

  Branża transportowa boryka się z problemem coraz częstszych kradzieży. Czy to przewoźnik ponosi odpowiedzialność za kradzież towaru? To zależy od okoliczności. Prawo transportowe rozstrzyga część sytuacji, w pozostałych przypadkach decyduje sąd. A decyzje te bywają dyskusyjne. 

  REKLAMA

  Rodzice nie są parą, nie chcą tworzyć rodziny, poznają się tylko w celu zostania rodzicami i wspólnego wychowywania dziecka

  Czy nastaje nowy model rodzicielstwa? W coparentingu rodzice nie chcą stworzyć rodziny, ani nie są parą, chcą tylko mieć wspólne dziecko. W Barcelonie za miesiąc urodzi się pierwsze dziecko w tym alternatywnym systemie rodzicielstwa. 

  103. rocznica bitwy niemeńskiej. Obchody w Warszawie
  Ponad 143 mln zł trafi do szkół

  Ponad 143 mln zł trafi do szkół samorządowych i niesamorządowych w latach 2023-2024 na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Dofinansowanie otrzymają łącznie 242 projekty. Poznaliśmy wyniki rozstrzygnięcia w programie „Inwestycje w oświacie”.

  Ogródki działkowe w cenie. Czy na RODOS można mieszkać cały rok?

  Nawet 300 tys. zł trzeba zapłacić za ogródek działkowy z budynkiem w Poznaniu! I to mimo, że takiej działki nie można kupić, ale jedynie nabyć prawo do korzystania z niej. Nie można na niej także mieszkać przez cały rok! A o to często pytają notariusza zainteresowani kupnem takiej działki, a seniorzy o możliwość zapisania nieruchomości wnukom bądź przyjaciołom. 

  REKLAMA

  Jaka wysokość diet dla członków komisji wyborczych przy jednoczesnych wyborach i referendum?

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Jak wskazuje, podczas wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego będą one takie, jak podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP, Prezydenta RP oraz do Parlamentu Europejskiego. „Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach - podkreśla RPO.

  Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

  Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

  REKLAMA