Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przewieźć rowem pociągiem?

Jak przewieść rowem pociągiem?
Jak przewieść rowem pociągiem?
Opel
Jakie są zasady przewozu rowerów w polskich pociągach? Urząd Transportu Kolejowego przygotował zestawienie zasad przewozu rowerów.

Zasady przewozu roweru pociągiem

Przed każdą podróżą pociągiem z rowerem należy zapoznać się z zasadami przewozu jednośladu obowiązującymi u poszczególnych przewoźników, z usług których będziemy korzystać. W zależności od przewoźnika różne mogą być kwestie kosztów czy miejsca przewożenia roweru. Najważniejsze z nich przygotowaliśmy poniżej. Warto także założyć odpowiednią ilość czasu na dojazd do stacji lub przystanku kolejowego, aby spokojnie odnaleźć drogę dojścia do peronu i bezpiecznie dotrzeć do pociągu.

Zasady przewozu roweru w PKP Intercity

Przewóz rowerów w pociągach PKP Intercity jest odpłatny i możliwy jedynie pod nadzorem podróżnego i tylko w wybranych pociągach. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony rower w pokrowcu. W pociągach TLK oraz IC rower można przewozić w wagonie klasy 2 przystosowanym do przewozu rowerów na wyznaczonym do tego miejscu lub w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu. Liczba biletów na przewóz rowerów jest limitowana. W pociągach EIC oraz EIP można przewozić rower tylko w miejscu do tego przeznaczonym. Nie ma możliwości przewozu rowerów w wagonach gastronomicznych, sypialnych czy z miejscami do leżenia.

Opłata za przewóz roweru wynosi 9,10 zł i jest niezależna od długości trasy.

Zasady przewozu roweru w POLREGIO

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony i opakowany rower. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje biletów: z gwarancją i bez gwarancji miejsca. Pasażerowie z biletem na rower z gwarancją miejsca mają pierwszeństwo w zajmowaniu miejsc przeznaczonych do przewozu rowerów (stojaki, wieszaki). Rowery mogą być przewożone w wagonie do tego przystosowanym lub w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu. Rower można także przewozić w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu lub w przedziale lub w wyznaczonym miejscu oznaczonym odpowiednim piktogramem.

Opłata za przewóz roweru wynosi 7 zł i jest niezależna od długości trasy. Przewoźnik oferuje również bilet miesięczny sieciowy na przewóz roweru w cenie 60 zł, ważny we wszystkich pociągach POLREGIO. Do niektórych innych biletów okresowych oferowanych przez spółkę można dokupić bilet zryczałtowany na przewóz roweru w cenie 10 zł. W autobusach komunikacji zastępczej nie ma możliwości przewozu rowerów. Osoby podróżujące z rowerem nie mają obowiązku zgłaszania braku ważnego biletu.

Zasady przewozu roweru w Arriva RP

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony i opakowany rower. Rower powinien być przewożony w części przystosowanej do przewozu rowerów lub w wyznaczonym miejscu dla podróżnych z większym bagażem ręcznym lub w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu albo ostatnim przedsionku ostatniego wagonu.

Opłata za przewóz roweru wynosi 5,50 zł i jest niezależna od długości trasy.

Zasady przewozu roweru przez Koleje Dolnośląskie

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony i opakowany rower. Rower powinien być przewożony w części przystosowanej do przewozu rowerów lub w wyznaczonym miejscu dla podróżnych z większym bagażem ręcznym.

Opłata za jednorazowy przewóz roweru wynosi 7 zł i jest niezależna od długości trasy. Podróżni posiadający bilet zakupiony w ofercie „Weekend z KD”, „KD+Czechy”, „Wspólny Bilet Samorządowy” mogą dokupić bilet na każdy dzień przewozu roweru we wszystkich pociągach spółki za 10 zł. Przewoźnik oferuje również bilet miesięczny sieciowy na przewóz roweru w cenie 60 zł ważny we wszystkich pociągach Kolei Dolnośląskich oraz POLREGIO.

Zasady przewozu roweru przez Koleje Małopolskie

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony i opakowany rower oraz rowerek dziecięcy (dwukołowy lub trójkołowy). Rower można przewozić w pociągu przystosowanym do przewozu rowerów lub w przedziale lub wyznaczonym miejscu oznaczonym stosownym piktogramem (o ile nie jest to uniemożliwione przez np. wysoką frekwencję pasażerów).

Opłata za przewóz roweru wynosi 4 zł i jest niezależna od długości trasy. Przewoźnik oferuje również imienny bilet miesięczny na przewóz roweru w cenie 35 zł.

Zasady przewozu roweru przez Koleje Mazowieckie

Przewóz rowerów w pociągach spółki Koleje Mazowieckie jest bezpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Każdy pasażer może przewieźć jeden rower, który powinien zostać ulokowany w przedziale dla podróżnych z większym bagażem lub w miejscu wyznaczonym do przewozu rowerów lub w innym miejscu w taki sposób, by nie utrudniał podróży innym pasażerom.

Zasady przewozu roweru przez Koleje Śląskie

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. W ramach oferty „Kołem po Śląsku” w piątek od godz. 15:00 do godz. 24.00 w niedzielę przewoźnik zezwala na terenie województwa śląskiego na bezpłatny przewóz roweru, we wszystkich pociągach. Bez opłat można także przewieźć złożony i opakowany rower. Rower powinien być przewożony w części przystosowanej do przewozu rowerów lub w wyznaczonym miejscu dla podróżnych z większym bagażem ręcznym. W wyznaczonych pociągach Kolei Śląskich lub autobusach zastępczej komunikacji autobusowej dopuszczona jest możliwość nieodpłatnej rezerwacji miejsca na przewóz roweru w kasach biletowych lub online.

Opłata za jednorazowy przewóz roweru wynosi 5 zł i jest niezależna od długości trasy. Osoby podróżujące z rowerem nie mają obowiązku zgłaszania braku ważnego biletu. Odprawy tych osób w pociągach uruchamianych przez spółkę Koleje Śląskie dokonuje się w trakcie kontroli bez pobierania opłaty za wydanie biletu w pociągu.

Zasady przewozu roweru przez Koleje Wielkopolskie

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony i opakowany rower. Rower powinien być przewożony w części przystosowanej do przewozu rowerów.

Opłata za przewóz roweru wynosi 7 zł i jest niezależna od długości trasy. Przewoźnik oferuje również bilet miesięczny sieciowy na przewóz roweru w cenie 60 zł, ważny we wszystkich pociągach Kolei Wielkopolskich.

Zasady przewozu roweru: Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Przewóz rowerów w pociągach spółki Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest bezpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Każdy pasażer może przewieźć jeden rower, który powinien zostać ulokowany na wieszakach umieszczonych w pojeździe lub na wyznaczonym miejscu oznaczonym piktogramem.

Zasady przewozu roweru przez PKP SKM w Trójmieście

PKP SKM umożliwia przewóz rowerów w pociągu, jeżeli są one łatwe do przemieszczania, nie zakłócają świadczenia danej usługi kolejowej i jeżeli umożliwia to tabor. Podróżny może zabrać ze sobą do pociągu jeden niespakowany rower i przewieźć go odpłatnie na trasieWejherowo – Lębork oraz Gdynia Główna/Gdańsk Wrzeszcz – Kartuzy – Kościerzyna. . Opłaty za przewóz roweru są zryczałtowane, niezależnie od odległości taryfowej przewozu i wskazane są w Cenniku usług.

Nie podlegają opłacie i są przewożone w ramach bagażu ręcznego:

 • złożony rower w pokrowcu (tj. taki, który posiada techniczną funkcjonalność szybkiego składania go na czas przewozu);
 • rowerek dziecięcy (dwu- lub trójkołowy);
 • rower trójkołowy rehabilitacyjny, przewożony przez osobę niepełnosprawną lub osobę o ograniczonej sprawności ruchowej;
 • jeden rower wyłącznie w wagonach ezt na trasie Gdańsk Śródmieście – Wejherowo – Gdańsk Śródmieście, na podstawie posiadanego biletu wg Taryfy Pomorskiej, w tym także na podstawie biletu 24 i 72 - godzinnego metropolitalnego oraz Promocyjnego Biletu Miesięcznego "Tandemowego", w wyłączeniem biletów z ulgową usługą transportową.

Zasady przewozu roweru w SKM Warszawa

W pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie obowiązują takie same zasady przewozu rowerów jak w komunikacji miejskiej organizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego. Przewóz rowerów jest bezpłatny, należy je przewozić w miejscach do tego przeznaczonych i specjalnie oznakowanych.

Zasady przewozu roweru przez: Warszawska Kolej Dojazdowa

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Opłata za jednorazowy przewóz roweru jest zależna od czasu przejazdu i wynosi np. w I strefie (do 19 minut) 4,10 zł, w II strefie (do 38 minut) 5,50 zł lub w III strefie (powyżej 38 minut) 8 zł (ceny biletów w pozostałych ofertach są dostępne na stronie WKD). Przewoźnik oferuje również bilet miesięczny na przewóz roweru ważny na całej sieci Warszawskiej Kolei Dojazdowej w cenie 51,50 zł. W weekendy (tj. soboty i niedziele) oraz święta (dni ustawowo wolne od pracy oraz dni dodatkowo ustalone w rozkładzie jazdy pociągów WKD) pasażer posiadający ważny bilet na przejazd pociągiem WKD może przewieźć jeden rower, bez konieczności zakupu biletu na przewóz roweru.

Pamiętaj!

Przed podróżą sprawdź, czy w pociągu, którym planujesz podróż jest możliwy przewóz roweru. Informacje o tym znajdziesz na plakatowych rozkładach jazdy dostępnych na stacjach i dworcach kolejowych lub na stronie Portal Pasażera bądź uzyskasz je dzwoniąc na infolinię przewoźnika. Pociągi, w których jest możliwy przewóz jednośladu, są na plakatowych rozkładach jazdy oznaczone piktogramem roweru.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Czas pracy 2022
Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: Materiały prasowe
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przemoc domowa - MS zapowiada nowe przepisy
  Ministerstwo sprawiedliwości proponuje kolejne narzędzia, mające przeciwdziałać przemocy domowej. Na jakim etapie jest projekt?
  Wakacje kredytowe tylko dla osób zaspokajających własne potrzeby mieszkaniowe
  Wakacje kredytowe mają być dostępne dla osób posiadających kredyt hipoteczny w złotówkach, które sfinansowały nim zakup nieruchomości na cele mieszkaniowe. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy mającej je wprowadzić do polskiego systemu prawa. Jakie założenia przyjął projektodawca?
  Kredyt bez wkładu własnego – nowe limity ceny m2
  Kredyt bez wkładu własnego niesie za sobą ograniczenia, np. limity cen metra kwadratowego kupowane mieszkania. Portal GetHome.pl sprawdził, jak duża jest obecnie w największych miastach oferta mieszkań do kupienia za taki kredyt.
  Emerytura rolnicza a działalność gospodarcza - zmiany
  Rolnik na emeryturze nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
  Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu
  Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu, seniorzy nie będą musieli składać żadnych wniosków. Szacujemy, że uprawnionych do świadczenia jest około 9 mln osób – poinformowała we wtorek w Świerczach (woj. mazowieckie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
  Premier: rozważamy przedłużenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. w całości lub części
  Premier zapowiada przedłużenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. - rząd rozważa możliwość przedłużenia obowiązującej do końca lipca tego roku tarczy antyinflacyjnej w całości lub części - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
  Oznaczenie treści reklamowych przez influencerów - UOKiK opracowuje zasady
  Oznaczenie treści reklamowych przez influencerów jest problemem związanym z intensywnie rozwijającym się rynkiem mediów społecznościowych i brakiem transparentnych zasad. Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kończy przygotowania nad zbiorem zasad związanych z treściami sponsorowanymi. Jakie to będą zasady?
  Wniosek o „żłobkowe” do 31 maja 2022 r. - czy warto złożyć?
  31 maja 2022 r. upływa ważny termin dla rodziców wnioskujących o tzw. świadczenie żłobkowe. Czy warto się spieszyć?
  Bilet z drugiej ręki - jak uniknąć problemów?
  O czym pamiętać kupując bilet z drugiej ręki? Na jakie przepisy dotyczące odsprzedaży biletów warto zwrócić uwagę?
  Kredyt sędziego a sprawa "frankowa" - uchwała SN
  Sędzia, który zawarł z bankiem będącym stroną postępowania umowę kredytu frankowego nie jest z tej przyczyny wyłączony z mocy ustawy ze sprawy dotyczącej roszczeń wynikających z umowy zawartej przez ten bank z innym podmiotem - wynika z uchwały Sądu Najwyższego.
  Koniec stanu epidemii w Polsce od poniedziałku 16 maja
  Koniec stanu epidemii w Polsce następuje z dniem 16 maja. Zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego - wynika z rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Co się zmienia?
  Krajowy Plan Odbudowy. Ustawa o SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE
  KPO dla Polski. Czekamy na formalną akceptację kolegium unijnych komisarzy, to jest kwestia kilku, kilkunastu dni - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller pytany o Krajowy Plan Odbudowy. Podkreślił, że projekt dotyczący likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE.
  Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022 - wątpliwości konstytucyjne wobec ustawy
  Zmiany w Polskim Ładzie. Koalicja Obywatelska wstrzymała się w Sejmie od głosu w głosowaniu nad nowelą ustawy, która obniża dolną stawkę PIT z 17 na 12 procent, bo nie zostały przyjęte poprawki zgłoszone przez nasz klub - mówi poseł Jarosław Urbaniak. Jak ponadto ocenił, nowela ustawa może być sprzeczna z konstytucją.
  MS: sądy znacznie przyspieszyły
  Średni czas postępowań w 2022 r. skrócił się o prawie dwa miesiące - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Co wpływa na przyspieszenie pracy sądów?
  Dodatkowy termin na pierwsze przesłanie prądu z OZE do sieci [Sejm]
  Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska z poprawką, która wydłuża do 16 lipca 2024 r. termin pierwszego wprowadzenia energii do sieci przez nowych wytwórców prądu z OZE.
  Frankowicze - SN uwzględnił skargi nadzwyczajne Prokuratora Generalnego
  Sąd Najwyższy uwzględnił 2 z 15 dotychczas skierowanych przez Prokuratora Generalnego skarg nadzwyczajnych w obronie frankowiczów i uchylił w całości zaskarżone nakazy zapłaty Sądu Okręgowego w Białymstoku oraz Sądu Okręgowego we Wrocławiu.
  KE proponuje nowe przepisy chroniące dzieci przed wykorzystaniem seksualnym
  Komisja Europejska uważa, że obecny system oparty na dobrowolnym wykrywaniu i zgłaszaniu takich przypadków przez przedsiębiorstwa okazał się niewystarczający, aby zapewnić dzieciom dostateczną ochronę.
  Pandemia już nie chroni przed eksmisją - powrót eksmisji lokatorów
  Od kiedy obowiązuje zniesienie zakazu eksmisji? Co to oznacza dla właścicieli i lokatorów? Jakie są najczęstsze powody postępowania eksmisyjnego?
  Wadliwie zwołane zebranie wspólnoty mieszkaniowej. Czy uchwała jest ważna?
  Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że błędy w zakresie zwołania i przeprowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej są istotne, jeśli miały one wpływ na wynik głosowania oraz przyjęte uchwały. Osoba zainteresowana podważeniem uchwał powinna np. wykazać, że wadliwe zwołanie zebrania wspólnoty miało związek z wynikiem późniejszego głosowania. Trzeba pamiętać, że oprócz uchylenia uchwały na podstawie art. 25 ustawy o własności lokali, możliwe jest też złożenie pozwu o stwierdzenie nieważności uchwały (z wykorzystaniem art. 189 kodeksu postępowania cywilnego).
  Makijaż permanentny lub tatuaż z odpowiednim tuszem - radzi GIS
  Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, iż wymagania dla tuszy do tatuażu i makijażu permanentnego zostały określone w rozporządzeniu Komisji Europejskiej.
  Kiedy 14. emerytura w 2022 r.?
  Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura w 2022 r.? Kto otrzyma świadczenie? Zasady dotyczące przyznawania czternastek emerytom i rencistom zawiera projekt wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.
  Kiedy obywatel Ukrainy powinien zgłosić w ZUS wyjazd z Polski?
  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o ważnych zasadach dotyczących obywateli Ukrainy, którzy otrzymają wsparcie w ramach programów 500+ i rodzinnego kapitału opiekuńczego.
  Taksa notarialna
  Taksa notarialna to opłata pieniężna, którą notariusz pobiera za dokonanie czynności notarialnej.
  Skala podatkowa
  Skala podatkowa w ogólnym znaczeniu, to rodzaj zapisanego w przepisach podatkowych wzoru matematycznego, który wskazuje sposób obliczenia podatku. Ze skalą podatkową w przepisach podatkowych mamy do czynienia z reguły wtedy, gdy różne stawki podatku dotyczą określonych przedziałów wartości podstawy opodatkowania (np. dochodu). Ze skalą podatkową nierozerwalnie wiąże się też pojęcie „progów podatkowych”, a także pojęcie "kwoty wolnej (od podatku)". W polskich przepisach podatkowych mamy skalę podatkową w podatku dochodowym od osób fizycznych (skala podatkowa PIT) oraz skale podatkowe w podatku od spadków i darowizn.
  Spadek po osobie żyjącej - czy to możliwe?
  Ministerstwo sprawiedliwości proponuje uchylenie jednego z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Czy u notariusza będzie można złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku po osobie żyjącej?