REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komunikacja miejska w Warszawie - zniżki dla emerytów

Komunikacja miejska w Warszawie - zniżki dla emerytów. Ulga dla seniora. Bilet dla osób starszych. Bilet ulgowy dla seniora.
Komunikacja miejska w Warszawie - zniżki dla emerytów. Ulga dla seniora. Bilet dla osób starszych. Bilet ulgowy dla seniora.

REKLAMA

REKLAMA

Komunikacja miejska w Warszawie przewiduje zniżki dla emerytów do 70 roku życia. Z jakich zniżek skorzystają osoby starsze z Warszawy? Czy po 70 roku życia można podróżować za darmo? Ile kosztuje ulgowy Bilet Seniora?

Zniżki w komunikacji miejskiej Warszawy dla seniorów

Osoby starsze mają prawo do licznych zniżek i ulg. Dotyczy to również przemieszczania się komunikacją miejską. Zniżki na bilety ustalają władze poszczególnych miast. Zwykle korzystają z nich osoby od 60 roku życia wzwyż. Niektóre miejscowości osobom powyżej określonego wieku pozwalają podróżować za darmo. Warto przyjrzeć się jak wygląda to w największym mieście Polski.

REKLAMA

Zniżki dla emerytów i rencistów w Warszawie

W największym mieście Polski osoby posiadające status emeryta lub rencisty do 70 roku życia podróżują autobusami, tramwajami, metrem i SKM z 50% ulgą. Aby móc skorzystać z ulgi, należy posiadać imienną legitymację emeryta-rencisty, która potwierdza status emeryta albo rencisty. Jeśli senior nie posiada legitymacji, powinien przedstawić aktualny odcinek emerytury czy renty albo wyciąg bankowy. Ponadto, musi dysponować dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym jego tożsamość. Kwota świadczenia w powyższych pismach nie musi być czytelna.

Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)

Bilet Seniora

Warszawa udostępnia możliwość skorzystania z Biletu Seniora. To bilet ulgowy dla osób w wieku od 65 roku życia. Uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów od momentu skasowania do godziny 23:59 365. dnia terminu ważności lub 366. dnia terminu ważności o ile obejmuje dzień 29 lutego (w 2020 r. luty będzie liczył 29 dni). Bilet Seniora dotyczy wszystkich linii dziennych i nocnych w I i II strefie. Włączony jest to oferty "Wspólny bilet".

Darmowe przejazdy dla niektórych niepełnosprawnych

Osoby po 26 roku życia jeżdżą za darmo tylko jeśli mają orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności, całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji bądź niezdolność do samodzielnej egzystencji z powodu następujących chorób: choroba narządu wzroku – stopień znaczny bądź umiarkowany; upośledzenie umysłowe – stopień znaczny bądź umiarkowany, z I i II grupy inwalidzkiej; całościowe zaburzenie rozwojowe, zespół autystyczny – stopień znaczny bądź umiarkowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulgowe przejazdy dla niektórych niepełnosprawnych – 50%

Na ulgę 50% w przejazdach mogą liczyć osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, którzy posiadają całkowitą niezdolność do pracy z powodu poniżej wymienionych chorób:

 • choroby neurologiczne;
 • upośledzenie narządu ruchu;
 • schorzenia endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego;
 • choroby układu oddechowego i krążenia;
 • choroby układu moczowo-płciowego;
 • choroby układu pokarmowego;
 • choroby psychiczne;
 • epilepsję;
 • zaburzenia głosu, mowy i słuchu.

Bezpłatne bilety w Warszawie

Ponadto osobami starszymi, które mogą podróżować w stolicy bezpłatnie są:

 1. Uczestnicy Powstania Warszawskiego odznaczeni Warszawskim Krzyżem Powstańczym
 2. Odznaczeni medalem “Za Warszawę 1939-1945”
 3. Członkowie zwyczajni Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę
 4. Honorowi dawcy krwi, którzy oddali bezpłatnie:
  - 18 litrów krwi pełnej - w przypadku mężczyzn
  - 15 litrów krwi pełnej - w przypadku kobiet
  lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników
 5. Zasłużeni dawcy przeszczepu
 6. Osoby, które ukończyły 70 rok życia
 7. Honorowi Obywatele Miasta Stołecznego Warszawy
 8. Pasażerowie, w dniu obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu, tj. 22 września
 9. Wdowy i wdowcy po pracownikach zatrudnionych w Zarządzie Transportu Miejskiego lub u operatorów publicznego transportu zbiorowego działających na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego, zmarłych w wyniku wypadku przy pracy
 10. Emeryci i renciści, jeżeli bezpośrednio przed przejściem na emeryturę lub rentę byli zatrudnieni w Zarządzie Transportu Miejskiego, w Miejskich Zakładach Autobusowych Sp. z o.o., w Tramwajach Warszawskich Sp. z o.o., w Metrze Warszawskim Sp. z o.o. oraz Szybkiej Kolei Miejskiej Sp. z o.o., do dnia 31 grudnia 2019 r.
 11. Osoby, które nabyły status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, w rozumieniu ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych
 12. Osoby, które świadczyły pracę po 1956 r. na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r.
 13. Osoby, które nie wykonywały pracy w okresie przed dniem 4 czerwca 1989 r. na skutek represji politycznych.

Darmowe bilety z ustaw

Co więcej, przepisy prawa powszechnie obowiązującego nakazują przyznanie darmowych biletów:

 • Posłom i senatorom,
 • Inwalidom wojennym i wojskowym oraz przewodnikom towarzyszącym inwalidzie wojennemu lub wojskowemu zaliczonemu do I grupy inwalidzkiej,
 • Cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

Ulgowe bilety z ustaw - 50%

Prawo powszechnie obowiązujące nakazuje stosowanie ulgi 50% na przejazdy w komunikacji miejskiej dla:

 • Kombatantów lub osób zajmujących się działalnością równorzędną z działalnością kombatancką oraz niektórych osób będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
 • Weteranów poszkodowanych pobierających rentę inwalidzką z tytułu urazów lub chorób powstałych w związku z udziałem w działaniach poza granicami państwa.

Więcej informacji o dokumentach wymaganych w celu uzyskania zniżki znajdziesz tutaj >>>

Podstawa prawna:

Uchwała nr XXXIII/828/2016 Rady m.st. Warszawy z 25 sierpnia 2016 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA