REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
PKP – zniżki dla seniora. Ulgi na przejazdy pociągiem dla osób starszych. / Fot. Fotolia
PKP – zniżki dla seniora. Ulgi na przejazdy pociągiem dla osób starszych. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

PKP przewiduje zniżkę dla seniora. O ile taniej starsze osoby podróżują koleją PKP Intercity, KM, ŁKA, WKD, KD, KM, KW, SKM? Od jakiego wieku można skorzystać z upustu? Co muszą zrobić, aby otrzymać rabat?

Zniżki na przejazdy kolejowe dla seniorów

Ze względu na wiek życie codzienne staje się trudniejsze, rozwijają się choroby i w związku z tym zwiększają się wydatki na leki, rehabilitację czy opiekę. Zwykle z przejściem na emeryturę zmniejsza się także budżet domowy. W wyniku starzenia się społeczeństwa i rozwoju polityki senioralnej państwa polskiego, seniorzy mogą liczyć na coraz więcej uprawnień. Jednym z takich ułatwień niewątpliwie są zniżki na przejazdy komunikacją miejską i PKP. Funkcjonują dwa rodzaje zniżek: ustawowe i handlowe. Ustawowe to te, które przysługują na mocy ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Natomiast handlowe określają poszczególni przewoźnicy w celu zwiększenia atrakcyjności swojej oferty. Wahają się w granicach od 10 do 50%.

REKLAMA

Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)

Zniżki ustawowe – I rodzaj ulg

Zniżka 37%

REKLAMA

Emeryci i renciści mają prawo z mocy ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego do dwóch przejazdów w ciągu roku kalendarzowego ze zniżką 37% (dotyczy to także ich małżonków, na których pobierane są zasiłki rodzinne). Ulga 37% stosowana jest we wszystkich publicznych środkach zbiorowego transportu kolejowego w II klasie – pociągi osobowe, pośpieszne, ekspresowe. Aby z niej skorzystać, należy dysponować zaświadczeniem wydawanym np. przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów czy regionalne komisje emerytów i rencistów NSZZ „Solidarność”.

Z ulgi 37% skorzystają również osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji podróżujące na podstawie jednorazowego biletu w pociągach innych niż osobowe (czyli przyspieszonych lub ekspresowych). Natomiast osoby niewidome, jeśli nie są uznane za osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji otrzymają taką samą zniżkę, podróżując z biletem jednorazowym lub miesięcznym imiennym.

Zniżka 49%

Ulgę w wysokości 49% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych na podstawie biletów jednorazowych otrzymają osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, niebędące osobami niewidomymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zniżka 51%

Natomiast o 51% tańsze bilety jednorazowe lub imienne miesięczne przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach innych niż osobowe kupią osoby niewidome uznane za niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Zniżka 78%

Jeśli senior jest cywilną niewidomą ofiarą działań wojennych uznaną za osobę niezdolną do samodzielnej egzystencji, wówczas może korzystać ze zniżki 78%.

Zniżka 93%

Osoby niewidome uznane za niezdolne do samodzielnej egzystencji przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, kupując bilety jednorazowe lub miesięczne imienne, zapłacą jedynie 7% pełnej ceny.

Zniżki handlowe – II rodzaj ulg

PKP Intercity

PKP Intercity przewiduje dwa rodzaje zniżek dla osób w wieku 60+. Na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii PKP Intercity I i II klasy przysługuje zniżka 30%. Należy pamiętać, że rabat ten jest ważny wyłącznie z dowodem tożsamości potwierdzającym wiek osoby uprawnionej. Szczegóły oferty znajdziesz tutaj.

Oprócz tego przysługuje także zniżka ustawowa w wysokości 37% dwa razy na rok.

Limit dwóch zniżek w roku wykorzysta się kupując bilet w jedną i drugą stronę (tam i z powrotem).

Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD)

Najwyższą zniżkę handlową oferuje Warszawska Kolej Dojazdowa. Jest to ulga w wysokości 50%. Osobami uprawnionymi są: osoby, które ukończyły 60 lat - na podstawie biletów jednorazowych lub okresowych. Rabat ten dotyczy przejazdów pociągami WKD w dni robocze od poniedziałku do piątku oraz w soboty, niedziele i święta przez 24 godziny na dobę. Nie ma więc żadnych ograniczeń. Należy przedstawić dokument stwierdzający wiek seniora. Szczegóły znajdują się tutaj.

Koleje Mazowieckie (KM)

Koleje Mazowieckie ustalają dla osób w wieku 60+ zniżkę 35% (bilety jednorazowe, strefowe czasowe, okresowe).

Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA)

Posiadacze „Karty Seniora Województwa Łódzkiego” (osoby, które ukończyły 60 rok życia i są mieszkańcami województwa łódzkiego) w ramach oferty specjalnej mają możliwość zakupu biletów jednorazowych oraz miesięcznych z ulgą ok. 30% od opłat wg taryfy podstawowej.

Koleje Dolnośląskie (KD)

Koleje Dolnośląskie przewidują zniżkę 25% dla osób od 60 roku życia na przejazdy z biletem jednorazowym.

Koleje Małopolskie (KM)

Koleje Małopolskie posiadają ofertę specjalną „Bilet dla seniora”. Mogą z niej skorzystać osoby od 60 roku życia. Ceny biletów przy poszczególnych przejazdach określone są tutaj.

Koleje Wielkopolskie (KW)

Koleje Wielkopolskie oferują „Bilet 60+”. W przypadku biletów jednorazowych przysługuje ulga ulgą 25%. Przy biletach okresowych imiennych będzie to 10% zniżki.

SKM Warszawa

Warszawska Szybka Kolej Miejska przewiduje Bilet Seniora uprawniający do korzystania ze wszystkich linii dziennych i linii nocnych w strefie 1 i 2. Jest to bilet imienny dla osób, które ukończyły 65. rok życia. Uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu całego roku kalendarzowego. Bilet kosztuje 50 zł. Po ukończeniu 70 roku życia przysługuje ulga w wysokości 100%.

Przewozy Regionalne (Polregio)

Oferta "Regio Senior" przyznaje osobom od 60 roku życia:

 • 25% zniżki od taryfy podstawowej na bilety jednorazowe w dowolnych relacjach.
 • 10% zniżki od taryfy podstawowej na bilety okresowe (tygodniowe, miesięczne i kwartalne).

Na koniec należy zaznaczyć, że szczegółowe przepisy regulują zniżki kombatantów, inwalidów wojennych i weteranów, którym przysługują wyższe ulgi na przejazdy koleją.

Zobacz także: Komunikacja miejska w Warszawie - zniżki dla emerytów

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 295)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • bezsens
  2021-10-28 12:19:58
  A cóż to za "ułatwienie"? Po co każecie załatwiać jakieś bzdurne zaświadczenia z PZERII< skoro nr PESEL mówi o wieku podróżującego! A dodatkowo emeryt ma swoją legitymację! Tyle zamieszania o 2 zniżkowe przejazdy pkp w roku? BZDURA
  0
  pokażodpowiedzi (3)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 31 lipca 2024 r. możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie internetowej o oknie transferowym w 2024 r. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. W tym okresie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej.

Dla kogo będzie preferencyjny kredyt mieszkaniowy #naStart – jakie będą ograniczenia? Dopłaty tylko do rat kredytu udzielonego przed 1 stycznia 2028 r.

Już wkrótce osoby planujące zakup własnego lokum będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego #naStart. Trwają prace legislacyjne nad ustawą o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, który zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Kredyt będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kto uzyska szansę na pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania?

1500 zł miesięcznie na dziecko od 1 października 2024 r. Taki jest plan

9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przewiduje się, że proponowane rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 października 2024 r.

Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

REKLAMA

Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

 Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

REKLAMA

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

REKLAMA