REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Lekarz, Pacjent

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Nowe standardy żywienia w szpitalach 2025: Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązkowe diety dla pacjentów [PROJEKT]

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które ma ujednolicić standardy żywienia pacjentów w szpitalach. Zmiany mają zagwarantować zdrowe, zbilansowane i dostosowane do stanu zdrowia posiłki, a także zwiększyć transparentność i jakość usług cateringowych w placówkach medycznych.

Tylko do 30 czerwca 2025 r. łatwiej i szybciej do kardiologa, na mammografię i cytologię. Kończy się program, potem znowu wrócą kolejki

Obowiązuje jeszcze pilotażowy program. Centralna e-rejestracja jest wprowadzana stopniowo do naszego systemu NFZ, ale sam pilotaż, który potrwa do 30 czerwca 2025 r. Co obejmuje? Póki co wyłącznie cytologię, mammografię i pierwszą konsultację u kardiologa.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

REKLAMA

Resort zdrowia: kamery w gabinetach lekarskich, przebieralniach, na sali operacyjnej - nawet bez zgody pacjenta

Przepisy dotyczące monitoringu w placówkach medycznych wywołały gorącą dyskusję, która wciąż trwa, ponieważ wciąż Rzecznik Praw Obywatelskich broni praw pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia powołuje się na konieczność ich bezpieczeństwa i nie chce zmian. Z jednej strony celem przepisów jest rzeczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a z drugiej – pojawiają się poważne obawy o naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Ten problem wraca, szczególnie mając na uwadze ostatnie okoliczności i śmierć lekarza w jednym z krakowskich szpitali, po ataku pacjenta.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Co przysługuje osobie chorej na nowotwór w 2025 r.? [FAQ]

Kto ma prawo do szybkiej terapii onkologicznej? Z jakich świadczeń z ZUS i MOPS mogą w 2025 r. skorzystać pacjenci chorujący na nowotwór? Co z orzeczeniem o niepełnosprawności? Prezentujemy odpowiedzi na przykładowe pytania.

REKLAMA

Ulga podatkowa na prywatne wizyty u lekarza. Czy każdy może skorzystać z niej w rozliczeniu PIT za 2024 rok? Sprawdź zasady zanim złożysz zeznanie

Prywatne wizyty u lekarzy to duże obciążenie domowego budżetu. Czy ich koszt można obniżyć dokonując rozliczenia w rocznym zeznaniu podatkowym? Kto może to zrobić i ile może odliczyć? Przepisy nie pozostawiają w tym zakresie wątpliwości.

Rewolucja w przychodniach Wielkie zmiany w rejestracji do lekarza i na badania

Stanie w długiej kolejce, albo wiszenie na telefonie, tak w niejednej przychodni wygląda teraz próba umówienia się do lekarza i na badania. Jeśli już się uda, terminy bywają niewiarygodnie odległe. Czy nadchodzi koniec tej udręki? Sto pięćdziesiąt placówek medycznych zgłosiło się do pilotażu e-rejestracji. To ma być początek prawdziwej rewolucji, bo nowe zasady będą obowiązkowe.

Bezpłatne badania tylko do 30 kwietnia 2025 r. Kończy się program Profilaktyka 40 Plus

Z programu Profilaktyka 40 Plus mogą skorzystać osoby, które mają przynajmniej 40 lat. W ramach programu przeprowadzane są bezpłatne badania, które mają wykrywać ryzyka takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zaburzenia pracy wątroby i nerek, a także nowotwory. Niestety, program kończy się 30 kwietnia 2025 r.

Duże zmiany w wystawianiu recept: Co nas czeka w 2025 r.?

Czekają nas duże zmiany dotyczące wystawiania recept na bezpłatne leki już od 2025 r. Po wprowadzeniu nowych regulacji większa liczba lekarzy będzie mogła wypisywać recepty na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne, które przysługują bezpłatnie osobom do 18. lub po 65. roku życia.

SN: ZUS ma dwie sprzeczne opinie lekarzy - jedna korzystna dla renty, druga nie. Jakie rozwiązanie?

Ciekawe wnioski wynikają dla rencistów z niedawnego wyroku SN. Można otrzymać rentę z tytułu choroby nowotworowej dzięki korzystnej (dla rencisty) opinii lekarza z medycyny pracy, gdy lekarz chirurg stwierdzi, że choroba nowotworowa nie daje jednak prawa do renty. SN uznał, że te opinie nie są sprzeczne. Chirurg stwierdził, że chory na raka może pracować (analiza tylko stanu zdrowia), a biegły z medycyny prawy analizował też kwalifikacje rencisty. I uznał, że nie ma on kwalifikacji zawodowych, które    

Czy każdy lekarz może wystawić L4?

Czy każdy lekarz może wystawić L4? Okazuje się, że nie. Trzeba dysponować upoważnieniem do wystawiania zwolnień lekarskich z ZUS. Jak wystąpić o taką możliwość? Poniżej całą procedurę opisuje rzeczniczka ZUS.

W 2025 roku czeka nas rewolucja. Duże zmiany w wydawaniu orzeczeń lekarskich. Czasami będą orzekały pielęgniarki i fizjoterapeuci

Duże zmiany w zakresie wydawanie i kontroli orzeczeń lekarskich. Są założenia. Projekt będzie przedstawiony jeszcze w 2024 roku. Czeka nas rewolucja – zmieni się kształt i sposób działania systemu. Czasami orzekać będą też pielęgniarki i fizjoterapeuci. Czy to poprawi sytuację pacjentów?

Od kiedy NFZ będzie zwracał pieniądze za prywatne wizyty u lekarzy? Czy pacjenci skorzystają już w 2025 roku? Resort odpowiada

Kiedy NFZ zacznie zwracać pieniądze za prywatne wizyty u lekarzy? Czy pacjenci skorzystają już w 2025 roku? Zwrot pieniędzy za wizytę prywatną to jedna z najważniejszych obietnic przedwyborczych. Resort odpowiada.

Jeszcze w 2024 r. więcej pacjentów dostanie recepty na bezpłatne leki. Koniec z ograniczeniami w dostępie. Kto skorzysta?

Więcej osób dostanie recepty na bezpłatne leki. Koniec z ograniczeniami w dostępie do darmowej farmakoterapii. Receptę na bezpłatne leki będzie można otrzymać na wizycie prywatnej oraz w związku z wizytą w ramach opieki psychiatry.

Ułatwienie dla wielu pacjentów uprawnionych do bezpłatnych leków. MZ przygotowało projekt zmian

Dotychczas lekarze psychiatrzy nie mogli wystawiać recept na bezpłatne leki. To jednak ma się zmienić. Problem sygnalizował Rzecznik Praw Obywatelskich. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizujący obecne przepisy.

Nadchodzi rewolucja w receptach. Rząd wprowadza ważne zmiany

Rząd chce rozszerzenia podmiotów uprawnionych do wystawiania recept. Chodzi o wyeliminowanie obecnych ograniczeń związanych z możliwością wystawiania recept na refundowane niektóre leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia.

Lewe zwolnienia lekarskie bez ryzyka: lekarz nie obawia się kary, pacjent rzadko traci prawo do chorobowego

Rok do roku liczba zwolnień z pracy chorych pracowników wzrosła o prawie 30 procent. Eksperci nie mają wątpliwości, iż to nie efekt wzrostu faktycznych zachorowań lecz łatwości wystawiania zwolnień lekarskich przez Internet. W rzeczywistości ten przyrost to ciemna liczba lewych zwolnień lekarskich.

Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Jakie są prawa pacjenta?

Pacjentowi w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej przysługują liczne prawa. Nie każdy jednak ma świadomość dokładnie jakie. Przypominamy. 

Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

QUIZ Rozpoznasz lekarza po specjalizacji? Mało kto zna odpowiedź na 8. pytanie

Czym zajmuje się diabetolog? Do kogo zgłosimy się ze schorzeniami wieku podeszłego? Znasz specjalizacje lekarskie? Jeśli tak, to quiz rozwiążesz bez problemu.

Donos na lekarza - anonimowo. Naczelna Izba Lekarska publikuje adres e-mail

Naczelna Izba Lekarska poinformowała 25 marca 2024 r. o stworzeniu skrzynki e-mailowej, na którą można anonimowo zgłosić działania lekarzy niezgodne z medycyną opartą na faktach i z kodeksem etyki lekarskiej, a także wymagające interwencji treści w mediach społecznościowych.

1000 zł za jeden dzień i obowiązkowe wolne w pracy. Pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, jakie są nowe zasady.

Wzrosły stawki dla medyków pracujących w wojskowych komisjach lekarskich. Na wysokość ich zarobków wpływa liczba posiedzeń, w których uczestniczą i kwota corocznie ustalana przez wojewodów.

Jakie podwyżki w służbie zdrowia w 2024 r.? Od 4242 zł do 18690 zł [Tabele zaszeregowania]

Nowe tabele zaszeregowania w służbie zdrowia (2024 r.) Jakie podwyżki w służbie zdrowia w 2024 r.? Minimalne pensje 4242 zł – 5600 zł brutto. Maksymalne 4440 zł – 18690 zł [Tabele zaszeregowania]

Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Będą kontrolne nowo otwartych kierunków lekarskich

Na 36 polskich uczelniach można obecnie studiować kierunki lekarskie. 14 z nich uruchomiono od października 2023 r. Kontrole mają dotyczyć wszystkich 14 nowo otwartych kierunków.

Podwyżki: tym razem od 500 zł do 1000 zł za dzień pracy lekarza, pielęgniarki, ratownika, psychologa. To stawki maksymalne. Praca dla wojska

Zostaną podwyższone stawki wynagrodzeń za dzień pracy lekarza, pielęgniarki, ratownika, psychologa dla wojska. To stawki maksymalne.

Na Teleplatformę Pierwszego Kontaktu już się nie dodzwonisz. Co z teleporadą, e-receptą czy e-skierowaniem?

Od 15 grudnia 2023 r. nie funkcjonuje już Teleplatforma Pierwszego Kontaktu. TPK pozwalała pacjentowi uzyskać teleporadę, e-skierowanie czy e-receptę. Jak teraz można się kontaktować? 

Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

Badania krwi i inne medyczne badania laboratoryjne - nowe przepisy od 10 grudnia 2023 r.

Minister zdrowia przygotował projekt rozporządzenia w sprawie wykazu zabiegów i czynności polegających na pobraniu od pacjenta materiału biologicznego do badań laboratoryjnych oraz osób uprawionych do ich wykonywania. Rozporządzenie to ma wejść w życie 10 grudnia 2023 r. Co się zmieni?

4 komunikaty MZ: U lekarza rodzinnego nowe skierowania - tomografia, nerki, tarczyca, ciśnienie. Bezpłatne badania dla kobiet. Zmiany w receptach [Nowości dla pacjentów od 1 listopada 2023 r.]

Ministerstwo Zdrowia opublikowało cztery komunikaty o ważnych nowościach dla lekarzy, pacjentów i aptekarzy od 1 listopada 2023 r.

Jakie badania zrobisz w nocy i święta? Nowy wykaz badań od 1 listopada 2023 r. [rozporządzenie]

Od 1 listopada 2023 r. obowiązuje nowy wykaz badań, które może wykonać - na podstawie skierowania - pacjent korzystający ze świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ), 

E-recepta transgraniczna również w Grecji

W Chorwacji, Estonii, Finlandii, Czechach, Portugalii i prawie całej Hiszpanii można wykupić leki na e-receptę transgraniczną. Teraz jest to możliwe również w Grecji. Pacjenci powinni jednak pamiętać, iż nie każdy lek będzie można wykupić za granicą, a recepta transgraniczna jest pełnopłatna.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK) - kiedy można z niej skorzystać?

Aby uzyskać wsparcie medyczne poza standardowymi godzinami otwarcia przychodni, można skorzystać z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. W jakich godzinach jest dostępna TPK i pod jakim numerem?

Rozporządzenie: nowy standard kształcenia lekarza, dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego

Rzecznik Praw Pacjenta: Szybkie konsultacje online naruszają zbiorowe prawa pacjentów

"Placówki medyczne, które oferują szybkie konsultacje lekarskie przez internet, w tym wystawiają e-recepty - na podstawie wypełnianej przez pacjenta ankiety online, naruszają zbiorowe prawa pacjentów" - podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta.

Nowe standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Co się zmieni w 2024/2025? [Rozporządzenie]

Minister Edukacji i Nauki, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w części dotyczącej zawodu lekarza i lekarza dentysty. 

Anestezjologia

Anestezjologia to dziedzina medycyny zajmująca się znieczuleniem pacjentów przed zabiegami chirurgicznymi lub innymi bolesnymi procedurami, a także leczeniem bólu i opieką nad pacjentami w stanie krytycznym. 

Premier: Kształcimy lekarzy. Jest ich 191 000. Wzrost o 24 000. Staramy się skrócić kolejki pacjentów do lekarzy

Naszą strategią jest zwiększanie liczby lekarzy w polskiej służbie zdrowia po to, by skrócić kolejki - powiedział we wtorek w Pile (Wielkopolskie) premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że w pilskej filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza utworzony zostanie kierunek lekarski.

OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

Zwolnienia lekarskie na nowych zasadach? Nowa aplikacja dla lekarzy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował kolejną aplikację mobilną dla lekarzy. Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store.

Nowa strategia UE w zakresie leków. Dostęp do tańszych leków

Nowa strategia UE ma wzmocnić bezpieczeństwo lekowe w Europie. Zakłada między innymi dostęp do tańszych leków.

Od kiedy program „Dobry posiłek”? MZ o możliwym terminie

Ministerstwo Zdrowia podjęło już odpowiednie działania odnośnie programu "Dobry posiłek"; myślę, że na początku 2024 r. może on zacząć funkcjonować w całym kraju - przekazała we wtorek w Studiu PAP minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Jak złożyć wniosek o świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych?

Wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych można składać od 6 września 2023 roku. Komu przysługuje rekompensata?

REKLAMA