REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga podatkowa na prywatne wizyty u lekarza. Czy każdy może skorzystać z niej w rozliczeniu PIT za 2024 rok? Sprawdź zasady zanim złożysz zeznanie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
lekarz PIT odliczenie od dochodu
Ulga podatkowa na prywatne wizyty u lekarza. Czy każdy może skorzystać z niej w rozliczeniu PIT za 2024 rok? Sprawdź zasady zanim złożysz zeznanie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prywatne wizyty u lekarzy to duże obciążenie domowego budżetu. Czy ich koszt można obniżyć dokonując rozliczenia w rocznym zeznaniu podatkowym? Kto może to zrobić i ile może odliczyć? Przepisy nie pozostawiają w tym zakresie wątpliwości.

Prywatne wizyty u lekarzy to duże obciążenie dla każdego domowego budżetu

Wiele osób na przestrzeni roku ponosi niemałe koszty związane z leczeniem na rynku usług prywatnych. Powodem najczęściej jest długi czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ, bądź chęć skonsultowania postawionej diagnozy. Czasami pacjenci mają też obawy związane z jakością usług świadczonych na koszt NFZ, bo pacjentów jest wielu, a czas wizyty bardzo krótki. Jedna z obietnic przedwyborczych, która jak dotąd nie doczekała się fazy realizacji, dotyczyła tego rodzaju sytuacji i przewidywała, że w przypadku, gdy czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ będzie zbyt długi, ubezpieczony będzie mógł skorzystać z wizyty prywatnej i domagać się zwrotu poniesionych kosztów. Jednak czy w związku z tym, że obietnica jak na razie okazuje się być bez pokrycia, ubezpieczeni mają szansę na odzyskanie choćby części wydanych pieniędzy w ramach rozliczenia podatkowego?

REKLAMA

Jakie koszty można rozliczyć w zeznaniu rocznym PIT za 2024 rok?

Niestety nie. Choć jedną z ulg podatkowych, z których można skorzystać w ramach dokonywanego rocznego rozliczenia podatku jest ulga rehabilitacyjna, która polega ona na tym, że od dochodu odlicza się kwotę wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym, to jednak mogą z niej skorzystać jedynie osoby niepełnosprawne lub podatnicy, na których utrzymaniu są takie osoby. Jednak również oni nie mają możliwości odliczenia w zeznaniu rocznym od dochodu kosztów wszystkich odbytych prywatnie wizyt lekarskich. Za wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych uważa się bowiem jedynie wydatki poniesione na konkretne cele w tym np. na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych, przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb, które wynikają z niepełnosprawności, zakup, naprawę lub najem określonych wyrobów medycznych, odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa i inne podobne.

Wydatki limitowane i nielimitowane odliczane od dochodu

Wśród wydatków, które mogą podlegać odliczeniu znajdują się zarówno takie, które nie są limitowane, jak i takie, które są objęte limitem. Do tej drugiej kategorii należą wydatki na zakup leków, pieluchomajtek, czy utrzymanie psa asystującego. Dodatkowo, wydatki nie mogą podlegać odliczeniu, jeśli ich koszt został pokryty ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub zwrócony w jakiejkolwiek formie.
Większość wydatków, które mogą podlegać odliczeniu musi być prawidłowo udokumentowana np. faktura, rachunkiem, dowodem wpłaty czy potwierdzeniem przelewu bankowego. Niektórych z nich nie trzeba dokumentować. Dotyczy to opłacenia przewodnika osoby niewidomej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonej do I grupy inwalidztwa, utrzymania psa asystującego, czy używania samochodu osobowego. Warto jednak pamiętać, że nawet w przypadku tej drugiej kategorii wydatków na żądanie organów podatkowych podatnik będzie miał obowiązek przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Pojedynczy emeryt – niestety jestem karany za PESEL. W ZUS zaparkowane (na zawsze) składki za 10 lat pracy

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

REKLAMA

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

REKLAMA