REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowelizacja, Lekarz

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy nowe prawo budowlane ułatwi proces inwestycyjny?

Już 19 września 2020 r. wejdą w życie długo oczekiwane zmiany prawie budowlanym. Nowe regulacje jednoznacznie wskażą kto jest, a kto nie jest stroną w postępowaniu o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Do tej pory były z tym poważne problemy. Czy nowe przepisy ułatwią proces inwestycyjny?

Koronawirus: Zwolnienia lekarskie przez telefon

Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziała rozporządzenie umożliwiające wystawianie zwolnień lekarskich przez telefon. Ma to związek z epidemią koronawirusa.

Nowa aplikacja ZUS do wystawiania zwolnień lekarskich

Nowa aplikacja e-ZLA służy do szybszego i prostszego wystawiania zwolnień lekarskich przez lekarzy i ich asystentów. ZUS przygotował ją w oparciu o wskazówki udzielane przez samych lekarzy.

Prawo o ruchu drogowym - zmiany 2020 r. Co oznaczają?

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy dotyczą pierwszeństwa pieszych, limitów prędkości i kar za przekroczenia prędkości. Mają wejść w życie 1 lipca 2020 roku.

REKLAMA

Nowe prawo transportowe 2020 r. Jakie zmiany oznacza dla Ubera?

1 stycznia 2020 roku w życie weszła nowelizacja ustawy transportowej. Jej cel? Chodziło o wyrównanie wymogów stawianych firmom realizującym przewozy osób. Jakie dokładnie niesie ze sobą zmiany w stosunku do takich platform jak Uber?

Problem z podpisaniem e-ZLA certyfikatem ZUS - co zrobić?

ZUS tłumaczy lekarzom, jak postępować w przypadku wystąpienia problemu z podpisaniem e-ZLA certyfikatem ZUS. Sprawdź, co zrobić.

Upoważnienie asystenta medycznego do wystawiania e-ZLA

Upoważnienie asystenta medycznego do wystawiania e-ZLA, czyli elektronicznych zwolnień lekarskich, jest ważne rok. Po 12 miesiącach należy ponownie upoważnić asystenta przez PUE ZUS. Kto może być asystentem medycznym? Jak przedłużyć upoważnienie?

Zatrudnienie lekarzy i pielęgniarek z Ukrainy w Polsce

W Polsce brakuje lekarzy i pielęgniarek. Szpitale chcą zatrudniać personel medyczny z Ukrainy. Czy są na to gotowe? Jakie warunki muszą spełnić obywatele Ukrainy?

REKLAMA

Wyjazd do sanatorium z NFZ (po zmianach w 2019 r.) krok po kroku

Pierwszym krokiem do tego, aby wyjechać do sanatorium jest uzyskanie odpowiedniego skierowania. Przyszli kuracjusze powinni pamiętać o ważnych zmianach, jakie obowiązują od 19 lipca 2019 r.

Wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki

Seniorzy, którzy ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie udać się do przychodni, mogą skorzystać z wizyty domowej lekarza lub pielęgniarki. W jakich godzinach odbywają się wizyty domowe? Co warto o nich wiedzieć?

Zaświadczenie o stanie zdrowia (druk N-14) do świadczenia uzupełniającego jest bezpłatne

Wnioskując o świadczenie uzupełniające, należy przedstawić do KRUS zaświadczenie o stanie zdrowia (druk N-14). Lekarze nie mogą pobierać opłat za wydanie tego zaświadczenia. Jest ono bezpłatne.

W Katowicach praca w niemal każdym zawodzie

W Katowicach praktycznie nie ma profesji nadwyżkowych. Pracę można znaleźć niemal w każdym zawodzie.

Jakie warunki powinien spełniać lekarz chcący rozpocząć pracę za granicą?

Swobodny przepływ ludzi i usług w obrębie krajów Unii Europejskiej sprawia, że lekarze coraz częściej rozważają rozwijanie swojej kariery zawodowej w szpitalach i przychodniach zlokalizowanych w krajach skandynawskich czy Wielkiej Brytanii. Jakie warunki i formalności powinni spełnić, zanim zdecydują się na tak duży krok, jak wyprowadzka do innego kraju?

Minimalne wynagrodzenie pracowników medycznych - kwota bazowa wyższa od lipca 2019 r.

Kwota bazowa, o której mowa jest w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu pracowników medycznych, zostanie odmrożona i będzie wyższa. Ile wyniesie kwota bazowa od lipca 2019 r.?

Nowe przestępstwa i sankcje - zmiany w Kodeksie karnym

Nowelizacja Kodeksu karnego przewiduje ostrzejsze kary za niektóre z przestępstw. Wprowadza również nowe przestępstwa. Co się zmieni?

Termin wydania świadectwa pracy - senacka poprawka do nowelizacji Kodeksu pracy

Zgodnie z zaproponowaną przez Senat poprawką do projektu nowelizacji Kodeksu pracy pracodawca wyda pracownikowi świadectwo pracy w dniu ustania stosunku pracy. Ma to dotyczyć sytuacji, gdy pracodawca w ciągu kolejnych 7 dni nie zamierza z danym pracownikiem nawiązywać kolejnego stosunku pracy.

Praca lekarzy rodzinnych w Wielkiej Brytanii po brexicie

Wielu lekarzy i przyszłych lekarzy z Polski rozważa wyjazd do Wielkiej Brytanii. NHS planuje zatrudnienie kilku tysięcy specjalistów medycyny rodzinnej. Jak brexit wpłynie na pracę lekarzy rodzinnych w Wielkiej Brytanii?

Sukces e-zwolnień lekarskich

Sukces e-zwolnień lekarskich można przedstawić w liczbach - 99,4% wszystkich wystawionych zwolnień stanowią e-ZLA. Dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarskim pracodawcy są w stanie szybciej zmienić organizacją pracy pod nieobecność pracownika, a pracownik nie musi przynosić do zakładu pracy papierowego zwolnienia.

Bezwzględne dożywocie i 30 lat pozbawienia wolności - zmiany w Kodeksie karnym

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Wprowadza on m.in karę bezwzględnego dożywocia oraz zaostrza kary do 30 lat pozbawienia wolności.

Papierowe zwolnienie lekarskie - co zrobić, aby otrzymać zasiłek?

Pacjent, który otrzymał papierowe zwolnienie lekarskie, nie może ponosić tego negatywnych konsekwencji. Co zrobić, jeśli lekarz nie wystawił elektronicznego zwolnienia lekarskiego? Czy taka osoba otrzyma zasiłek chorobowy?

Bilans zwolnień lekarskich od 1 grudnia

Bilans zwolnień lekarskich od 1 grudnia 2018 r., kiedy to wprowadzono obowiązek wystawiania elektronicznych zwolnień, przedstawia się następująco: ponad 200 tys. e-zwolnień i tylko 161 zwolnień papierowych.

"Biała sobota" w ZUS w związku z e-ZLA - 1 grudnia 2018 r.

Dnia 1 grudnia 2018 r. będzie tzw. "biała sobota" w ZUS. W związku z wprowadzeniem obowiązku wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich oddziały ZUS będą otwarte w godzinach 9:00-13:00. Lekarze mogą tego dnia założyć profil na PUE ZUS, otrzymać certyfikat ZUS do podpisywania e-ZLA oraz przejść szkolenie z wystawiania e-zwolnień.

Asystenci medyczni mogą wypisywać zwolnienia lekarskie w imieniu lekarzy

Lekarz może upoważnić do wystawiania zwolnienia lekarskiego pracowników placówek medycznych wykonujących zawód medyczny. Asystent medyczny tylko wprowadza dane do zwolnienia lekarskiego i je podpisuje. O szczegółach zwolnienia decyduje lekarz.

Obowiązkowe e-ZLA od 1 grudnia 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) będą obowiązkowe. Obecnie lekarze wystawiają tradycyjne papierowe i e-zwolnienia lekarskie. Nowa forma zaświadczeń o niezdolności do pracy stanowi blisko 50% wszystkich wydawanych zwolnień.

Koniec z papierowymi zwolnieniami lekarskimi już 1 grudnia 2018 r.

Już od 1 grudnia 2018 r. lekarze oraz asystenci medyczni będą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie. Pacjent nie będzie miał już problemów z dostarczeniem pracodawcy papierowego zwolnienia podczas choroby.

Świadczenia opieki zdrowotnej poza kolejnością dla pacjentów niepełnosprawnych

Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością. Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie pacjent?

Obowiązkowe dane dwóch przedstawicieli ustawowych dziecka w deklaracji POZ

Obowiązek podania danych dwóch przedstawicieli ustawowych małoletniego pacjenta pomógłby rozwiać wątpliwości personelu medycznego, czy osoba z którą małoletni stawił się w podmiocie leczniczym może wyrazić zgodę na udzielenie danego świadczenia w jego imieniu. Ministerstwo Zdrowia zaaprobowało zmiany zaproponowane w tym zakresie przez Rzecznika Praw Pacjenta.

Lekarz, pielęgniarka i dentysta w szkole 2018

W roku szkolnym 2018/2019 mają wejść w życie nowe zasady sprawowania opieki zdrowotnej i stomatologicznej nad uczniami. Celem zmian jest ułatwienie dzieciom dostępu do lekarza, stomatologa oraz pielęgniarki.

Zmiany w Sądzie Najwyższym przyjęte przez Sejm

W dniu 8 grudnia 2017 r. Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowelizacja pozwala na złożenie do SN skargi nadzwyczajnej na wyroki polskich sądów z ostatnich 20 lat. Zmiany przewidują także powstanie autonomicznej Izby Dyscyplinarnej, w której też będą orzekać ławnicy.

Nowa metoda podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich

ZUS udostępnił lekarzom bezpłatny certyfikat. Jak lekarz wystawi zwolnienie?

Darmowy certyfikat dla lekarzy wystawiających e-zwolnienia już dostępny

Od dnia 1 grudnia 2017 r. lekarze mogą skorzystać z nowej metody podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) - ZUS oferuje bezpłatny certyfikat dostępny na portalu PUE ZUS. Sprawdź jak uzyskać certyfikat z ZUS.

Tajemnica lekarska do zmiany

To pacjent zadecyduje kto po jego śmierci będzie mógł zapoznać się z dokumentacją medyczną. Co się zmieni?

Na ostrym dyżurze nie ma kto pracować

Lekarze masowo wypowiadają klauzulę opt-out, która pozwala im pracować powyżej 48 godz. Nie ma kto dyżurować. Czy w najbliższym czasie znajdziemy pomoc lekarską na ostrym dyżurze?

Wgląd rodziny do dokumentacji medycznej zmarłego tylko za zgodą sądu

Szykują się zmiany w zakresie obowiązku zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem po jego śmierci. Komisja do Spraw Petycji proponuje by rodzina i bliscy zmarłego mieli dostęp do jego dokumentacji medycznej tylko  za zgodą sądu.

Amortyzacja dziedziczonego majątku na dotychczasowych zasadach

Ministerstwo Finansów w porozumieniu z Ministerstwem rozwoju stwierdziło, że amortyzacja dziedziczonego majątku powinna odbywać się na dotychczasowych zasadach. Jednocześnie zapowiedziano nowe rozwiązanie w stosunku do darowizn.

Zmiany w opłatach komorniczych - 2018

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy ws. opłat komorniczych. Przewiduje ona m.in. wprowadzenie niższych stawek dla dłużników, którzy dobrowolnie opuszczają lokal.

Legalność aborcji w Polsce

Aborcja polega na działaniu, mającym na celu przerwanie ciąży. Wyróżniamy aborcję legalną, unormowaną prawnie oraz aborcję nielegalną.

Surowsze kary dla funkcjonariuszy stosujących tortury – nowelizacja KK

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy nowelizującej Kodeks karny (dalej k.k.). Wejście w życie nowych przepisów miałoby poskutkować penalizacją stosowania przez funkcjonariuszy publicznych tortur, a także zaostrzeniem górnej granicy kar jakim podlegać będą funkcjonariusze stosujący nieuzasadnioną przemoc wobec obywatela.

Tajemnica lekarska po śmierci pacjenta

Obowiązująca od sierpnia 2016 roku ustawa o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta budzi ostatnio coraz więcej kontrowersji. Do głosów krytycznych, obok środowiska lekarskiego, przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich, wskazując na liczne uchybienia legislacyjne w zakresie unormowania obowiązku tajemnicy lekarskiej po śmierci pacjenta.

Kara 30 lat pozbawienia wolności w Polsce? Nadchodzą zmiany w Kodeksie karnym

W Ministerstwie Sprawiedliwości toczą się pracę nad projektem ustawy nowelizującej Kodeks karny (dalej: k.k.). Nowe przepisy zakładają m.in. rezygnację z punktowo wymierzanej kary 25 pozbawienia wolności i wprowadzenie nowej, górnej granicy kary pozbawienia wolności w wysokości 30 lat.

Gabinety stomatologiczne znowu w szkołach od 2018 r.

Ministerstwo zdrowia zapowiada powrót gabinetów stomatologicznych oraz gabinetów zdrowotnych do szkół. Jak powiedział Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, pierwsze gabinety pojawią się w szkołach w 2018 r.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie – 2018 r.

Do końca czerwca 2018 r. mają zniknąć papierowe zwolnienia lekarskie. Oznacza to, że od tego momentu lekarz będzie mógł wystawić pacjentowi zwolnienie lekarskie tylko w formie elektronicznej.

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zakazie propagowania komunizmu

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Nowe przepisy zakładają m.in. usunięcie obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym w tym pomników, obelisków gloryfikujących ustrój totalitarny.

Legalizacja marihuany medycznej

9 lipca 2017 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę legalizującą medyczną marihuanę. Nowe przepisy zakładają, że każdy lekarz (oprócz lekarza weterynarii) w Polsce będzie mógł wystawić pacjentowi receptę na preparat z konopi indyjskich, który ma być wytwarzany w aptece po okazaniu tej recepty.

Prawo pacjenta do tajemnicy informacji z nim związanych

Czy jako pacjenci mamy zagwarantowane prawo do tajemnicy informacji z nami związanych? Czy osoby wykonujące zawód medyczny mogą informować media o stanie zdrowia znanych osób? Jakie są granice poufności w tym zakresie i czy ustają one wraz ze śmiercią pacjenta?

Zakaz propagowania komunizmu - Senat przegłosował zmiany

W czwartek senatorowie przegłosowali nowelizację ustawy, która przewiduje utworzenie mechanizmów prawnych pozwalających na usunięcie z przestrzeni publicznej budowli gloryfikujących ustrój totalitarny.

Nowe prawo alimentacyjne weszło w życie

31 maja 2017 r. weszła w życie ustawa mająca na celu skuteczniejsze egzekwowanie alimentów. Według Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michała Wójcika na zmiany w tym obszarze czekano wiele lat.

Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym od czerwca 2017 r.

6 maja prezydent podpisał ustawę zwiększającą kary za przestępstwa w ruchu drogowym. Większość nowelizacji wejdźcie w życie 14 dni po podpisaniu ustawy. Jakie będą nowe kary za przestępstwa w ruchu drogowym?

Nowelizacja KPA w 2017 r.

1 czerwca 2017 r. w życie wchodzi nowelizacja KPA. Głównym celem ustawy zmieniającej jest przyspieszenie postępowania administracyjnego. Ustawa wprowadza również zasadę przyjaznej interpretacji przepisów – „w razie wątpliwości co do treści normy prawnej, należy rozstrzygnąć na korzyść strony”.

Koniec papierowych zwolnień lekarskich od połowy 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. nie będzie już można wystawiać papierowych zwolnień lekarskich. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę.

REKLAMA