reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Wykonanie i odwołanie darowizny > Kiedy można odwołać niewykonaną darowiznę?

Kiedy można odwołać niewykonaną darowiznę?

Niewykonana umowa darowizny może być odwołana, jeżeli zajdą okoliczności określone w Kodeksie cywilnym. Jakie okoliczności umożliwiają odwołanie darowizny jeszcze niewykonanej?

Darczyńca może odwołać jeszcze niewykonaną darowiznę, jeżeli w sposób istotny, na niekorzyść zmieniła się jego sytuacja majątkowa. Ważne jest by istotna zmiana w sytuacji majątkowej zaszła już po zawarciu umowy darowizny.

Zmiana, usprawiedliwiająca odwołanie darowizny, powinna być na tyle istotna, by spowodowała, że wykonanie umowy darowizny nie mogłoby nastąpić bez uszczerbku dla własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb, albo bez uszczerbku dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych.

Zobacz: Czy odwołanie darowizny jest ograniczone terminem?

Usprawiedliwione potrzeby, to nie to samo co minimalne potrzeby. Chodzi tu o normalne warunki życia, adekwatne do wieku oraz stanu zdrowia osoby będącej darczyńcą. Usprawiedliwione potrzeby kształtują się na podstawie indywidualnych cech osoby w szczególności od wieku, płci, stanu zdrowia, czy pozycji społecznej danej osoby.

Odwołanie darowizny może być wytłumaczone brakiem możliwości zastąpienia darowanego przedmiotu innym, jeżeli zastąpienie to jest niemożliwe z powodu zmiany sytuacji finansowej darczyńcy.

Niemożliwe jest odwołanie darowizny, przy powoływaniu się na istotną zmianę sytuacji majątkowej, w przypadku, gdy ta zmiana miała miejsce już po wykonaniu umowy darowizny oraz zanim umowa darowizny została spełniona.

Zobacz serwis: Darowizny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Darczyńca może odwołać jeszcze niewykonaną darowiznę.
Darczyńca może odwołać jeszcze niewykonaną darowiznę.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama