REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna samochodu z poleceniem

Monika Pązik
Darowizna samochodu, odmowa wypełnienia polecenia /Fot. Fotolia
Darowizna samochodu, odmowa wypełnienia polecenia /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Darczyńca w umowie darowizny może zobowiązać obdarowanego do określonego działania bądź zaniechania, nie czyniąc z nikogo wierzyciela. Wypełnienie polecenia uzależnione jest od wykonania postanowień umowy przez darczyńcę.

Sama istota umowy darowizny określona jest jako zobowiązanie darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem własnego majątku. Jednakże darczyńca może w umowie darowizny zastrzec spełnienie wyznaczonego świadczenia przez obdarowanego, nie czyniąc z nikogo wierzyciela. Zastrzeżenie takie określone zostało w art. 893 kodeksu cywilnego mianem polecenia.

REKLAMA

Polecenie w umowie darowizny

Spełnienie polecenia przez obdarowanego jest ściśle związane z koniecznością wykonania zobowiązania przez darczyńcę w pełni. Samo polecenia może mieć charakter majątkowy bądź niemajątkowy. W przypadku darowizny samochodu może to być np. zobowiązanie obdarowanego do transportu darczyńcy na jego żądanie. Umowa darowizny z umieszczonym w niej obowiązkiem jakiegoś świadczenia określana jest jako darowizna obciążona poleceniem. Polecenie nie może być w sprzeczności z istotą umowy darowizny, czyli nie może nakładać na obdarowanego obowiązków znacznie odbiegających od jej postanowień. Sam fakt kierowania się przez strony innym zamiarem niż wyrażony w treści umowy nie może stanowić o pozorności darowizny (wyrok SN z dnia 20 października 2006r. IV CSK 172/06). Jednocześnie polecenie nie może pozostawać w sprzeczności z ustawą i zasadami współżycia społecznego.

Zobacz: Darowizna obciążona poleceniem

Żądanie wykonania polecenia uzależnione jest od wykonania umowy darowizny w całości. Oznacza to, że takiej czynności nie można uzależniać od spełnienia warunku bądź upływu terminu.

Odmowa wypełnienia polecenia

Obdarowany może odmówić wypełnienia polecenia, jeżeli odmowa taka jest usprawiedliwiona wskutek zmiany stosunków (wynika to z art. 895 kodeksu cywilnego). W przypadku polecenia w umowie darowizny samochodu znaczenie może tu mieć spadek wartości samochodu, ale także choroba obdarowanego skutecznie uniemożliwiająca mu wypełnienie polecenia. Ponadto obdarowany może zwolnić się z obowiązku spełnienia świadczenia, jeżeli żąda tego darczyńca bądź jego spadkobiercy, wydając darowany przedmiot w takim stanie, w jakim się znajduje oraz zobowiązany jest zwrócić przedmiot w całości. Jednakże takie wyjście niemożliwe jest w sytuacji żądania wykonania polecenia przez organ państwowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby uprawnione do żądania wykonania polecenia

Bez względu na treść danego polecenia prawo do żądania wykonania polecenia przysługuje darczyńcy, póki żyje. Jednakże jest to uzależnione od wykonania przez niego umowy darowizny. Po śmierci darczyńcy takie prawo przysługuje jego spadkobiercom niezależnie od tego, czy polecenie uzależnione jest ważnym interesem społecznym. Ponadto z żądaniem wypełnienia polecenia może wystąpić odpowiedni organ państwowy, w szczególności jeżeli polecenie poparte jest ważnym interesem społecznym. Ustalenie właściwości organu musi mieć na względzie poszanowanie woli darczyńcy oraz korzyści społeczne wynikające z jego wypełnienia.

Prawo do żądania wypełnienia polecenia w sytuacji, gdy przemawia za tym ważny interes społeczny przysługuje również prokuratorowi.

Zobacz: Czy darowiznę można obciążyć poleceniem?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA