Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna samochodu z poleceniem

Monika Pązik
Darowizna samochodu, odmowa wypełnienia polecenia /Fot. Fotolia
Darowizna samochodu, odmowa wypełnienia polecenia /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Darczyńca w umowie darowizny może zobowiązać obdarowanego do określonego działania bądź zaniechania, nie czyniąc z nikogo wierzyciela. Wypełnienie polecenia uzależnione jest od wykonania postanowień umowy przez darczyńcę.

Sama istota umowy darowizny określona jest jako zobowiązanie darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem własnego majątku. Jednakże darczyńca może w umowie darowizny zastrzec spełnienie wyznaczonego świadczenia przez obdarowanego, nie czyniąc z nikogo wierzyciela. Zastrzeżenie takie określone zostało w art. 893 kodeksu cywilnego mianem polecenia.

REKLAMA

Polecenie w umowie darowizny

Spełnienie polecenia przez obdarowanego jest ściśle związane z koniecznością wykonania zobowiązania przez darczyńcę w pełni. Samo polecenia może mieć charakter majątkowy bądź niemajątkowy. W przypadku darowizny samochodu może to być np. zobowiązanie obdarowanego do transportu darczyńcy na jego żądanie. Umowa darowizny z umieszczonym w niej obowiązkiem jakiegoś świadczenia określana jest jako darowizna obciążona poleceniem. Polecenie nie może być w sprzeczności z istotą umowy darowizny, czyli nie może nakładać na obdarowanego obowiązków znacznie odbiegających od jej postanowień. Sam fakt kierowania się przez strony innym zamiarem niż wyrażony w treści umowy nie może stanowić o pozorności darowizny (wyrok SN z dnia 20 października 2006r. IV CSK 172/06). Jednocześnie polecenie nie może pozostawać w sprzeczności z ustawą i zasadami współżycia społecznego.

Zobacz: Darowizna obciążona poleceniem

Żądanie wykonania polecenia uzależnione jest od wykonania umowy darowizny w całości. Oznacza to, że takiej czynności nie można uzależniać od spełnienia warunku bądź upływu terminu.

Odmowa wypełnienia polecenia

Obdarowany może odmówić wypełnienia polecenia, jeżeli odmowa taka jest usprawiedliwiona wskutek zmiany stosunków (wynika to z art. 895 kodeksu cywilnego). W przypadku polecenia w umowie darowizny samochodu znaczenie może tu mieć spadek wartości samochodu, ale także choroba obdarowanego skutecznie uniemożliwiająca mu wypełnienie polecenia. Ponadto obdarowany może zwolnić się z obowiązku spełnienia świadczenia, jeżeli żąda tego darczyńca bądź jego spadkobiercy, wydając darowany przedmiot w takim stanie, w jakim się znajduje oraz zobowiązany jest zwrócić przedmiot w całości. Jednakże takie wyjście niemożliwe jest w sytuacji żądania wykonania polecenia przez organ państwowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby uprawnione do żądania wykonania polecenia

Bez względu na treść danego polecenia prawo do żądania wykonania polecenia przysługuje darczyńcy, póki żyje. Jednakże jest to uzależnione od wykonania przez niego umowy darowizny. Po śmierci darczyńcy takie prawo przysługuje jego spadkobiercom niezależnie od tego, czy polecenie uzależnione jest ważnym interesem społecznym. Ponadto z żądaniem wypełnienia polecenia może wystąpić odpowiedni organ państwowy, w szczególności jeżeli polecenie poparte jest ważnym interesem społecznym. Ustalenie właściwości organu musi mieć na względzie poszanowanie woli darczyńcy oraz korzyści społeczne wynikające z jego wypełnienia.

Prawo do żądania wypełnienia polecenia w sytuacji, gdy przemawia za tym ważny interes społeczny przysługuje również prokuratorowi.

Zobacz: Czy darowiznę można obciążyć poleceniem?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  REKLAMA

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  REKLAMA

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA