reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Wykonanie i odwołanie darowizny > Czy odwołanie darowizny jest ograniczone terminem?

Czy odwołanie darowizny jest ograniczone terminem?

Darczyńca ma możliwość odwołania zarówno darowizny jeszcze niewykonanej jak i darowizny wykonanej. Muszą jednak nastąpić okoliczności umożliwiające dokonanie takiej czynności.

Odwołanie darowizny może mieć miejsce z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego. Jednak odwołanie na podstawie rażącej niewdzięczności jest ograniczone terminem. Regulację terminu do odwołania zawiera art. 899 § 3 Kodeksu cywilnego.

W polskim systemie prawnym nie istnieje definicja rażącej niewdzięczności. Ocena tego, co należy uznać za rażącą niewdzięczność jest w kompetencji sądu.
Przyjmuje się, że za rażącą niewdzięczność można uznać dopuszczenie się przez obdarowanego przestępstwa przeciwko darczyńcy lub ciężkiego naruszenia obowiązków rodzinnych.

Zobacz: Zgoda małżonka na darowiznę

Odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności może mieć miejsce w trakcie roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o rażącej niewdzięczności obdarowanego.

Jeżeli minie rok od dowiedzenia się, odwołanie darowizny nie może mieć miejsca. Jeżeli to spadkobiercy darczyńcy mają odwoływać darowiznę, roczny termin biegnie od dnia, w którym o rażącej niewdzięczności dowiedzieli się spadkobiercy.

Należy również wskazać, że odwołanie darowizny po śmierci obdarowanego jest niemożliwe, jeżeli nie upłynął omawiany termin roczny. Nie mogą tego dokonać ani darczyńca, ani jego spadkobiercy.

Termin roczny na odwołanie darowizny ma charakter zawity. Oznacza to, że po jego upływie darczyńca traci uprawnienie do odwołania darowizny.

Zobacz serwis: Darowizny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Termin roczny na odwołanie darowizny ma charakter zawity.
Termin roczny na odwołanie darowizny ma charakter zawity.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama