reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Wykonanie i odwołanie darowizny > Odwołanie niewykonanej darowizny

Odwołanie niewykonanej darowizny

Spisałem z moim bratankiem umowę darowizny – nie byliśmy u notariusza. Obiecałem przelać mu na konto 5.000 zł – potrzebował ich na wyjazd do Stanów. Jednakże w międzyczasie (pomiędzy podpisaniem umowy a przelewem) pokłóciliśmy się – i postanowiłem nie robić przelewu. Niewdzięczny bratanek straszy mnie sądem – czy może mnie pozwać i wyciągnąć ode mnie darowiznę?

Odpowiedź : NIE

Obdarowany nie może się domagać wykonania umowy darowizny, która nie ma formy aktu notarialnego. Wynika to bezpośrednio z art. 890 kodeksu cywilnego:

„Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.”

Zobacz: Co nie jest darowizną?

Z powyższego artykułu wynika, iż umowa pisemna, która nie została jeszcze wykonana – jest nieważna. Skutkiem tego jest to, że obdarowany nie może dochodzić z niej żadnych roszczeń. Inaczej jest w przypadku umowy w formie aktu notarialnego.

Innymi słowy bratanek czytelnika, oczywiście może wytoczyć powództwo o zapłatę, natomiast zostanie ono z pewnością oddalone – i będzie musiał ponieść (poza wpisem) również inne koszty sądowe.

Zobacz serwis: Darowizny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa pisemna, która nie została jeszcze wykonana – jest nieważna.
Umowa pisemna, która nie została jeszcze wykonana – jest nieważna.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama