reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Kiedy można odwołać darowiznę

Kiedy można odwołać darowiznę

Darowiznę można odwołać. Tyczy się to zarówno darowizny wykonanej jak i nie wykonanej. Warto o tym pamiętać dając darowiznę.

Co to jest darowizna

Umowę darowizny reguluje kodeks cywilny. Jest to zatem umowa nazwana. Dotyczą jej art. 888-902 k.c. Zgodnie z definicją z art. 888 k.c. przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem własnego majątku.

Więcej o darowiźnie można się dowiedzieć na stronie www.darowizna.wieszjak.pl

Rodzaje darowizny

Kodeks cywilny dzieli darowizny na wykonane i nie wykonane. Darowizny wykonane to te, których przedmiot (nieruchomość, samochód, pieniądze) został wydany obdarowanemu.

Natomiast ich przeciwieństwem są darowizny nie wykonane, a więc takie gdzie strony zawarły umowę ale nie nastąpiło jeszcze fizyczne wydanie przedmiotu darowizny. W zależności od tego, z którym rodzajem darowizny będziemy mieli do czynienia inne będą zasady odwołania darowizny.

Darowizny nie wykonane

Darczyńca może odwołać darowiznę nie wykonaną jeżeli po podpisaniu umowy jego sytuacja majątkowa uległa pogorszeniu. Przy czym zmiana sytuacji musi być tego rodzaju, że wykonanie darowizny nastąpi z uszczerbkiem dla darczyńcy lub jego najbliższych.

Darowizny wykonane

Można odwołać również darowiznę wykonaną. Jednak może to nastąpić tylko w wyjątkowych sytuacjach. Ma to miejsce wtedy gdy obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności. Rażąca niewdzięczność może polegać na: pobiciu, pomówieniu, nieudzielaniu pomocy, znęcaniu się psychicznym i fizycznym. Katalog ten jest jednak otwarty.

Zobacz serwis: Darowizny

Forma

Odwołanie darowizny następuje poprzez oświadczenie złożone obdarowanemu. Musi mieć ono formę pisemną. Samo jednak oświadczenie nie powoduje przeniesienia własności. Obdarowany musi wydać przedmiot darowizny i wtedy dopiero jej własność przechodzi z powrotem na darczyńcę. Jednakże gdy przedmiotem darowizny jest nieruchomość wtedy jej zwrot musi nastąpić również w formie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Termin

Możliwość odwołania darowizny jest ograniczona czasowo. Darowiznę niewykonaną na zasadach wyżej omówionych można odwołać aż do wydania przedmiotu darowizny.

Co się zaś tyczy darowizny wykonanej to można ją odwołać jedynie w ciągu roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Po upływie tego terminu darczyńca nie może skorzystać ze swego uprawnienia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie są skutki odwołania darowizny?
Jakie są skutki odwołania darowizny?

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202155.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama