REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opiekun, NSA

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W NSA i większości WSA ograniczona praca biur podawczych i kas sądowych

Naczelny Sąd Administracyjny ograniczył pracę biura podawczego do przyjmowania korespondencji tylko za pośrednictwem operatorów pocztowych. W większości wojewódzkich sądów administracyjnych wprowadzono podobne zasady.Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych sądów.

Odmowa uznania aktu urodzenia dziecka ze związku jednopłciowego - NSA oddalił skargę

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę w sprawie odmowy uznania aktu urodzenia, gdy rodzice są tej samej płci. Wcześniej NSA wydał uchwałę, zgodnie z którą, niemożliwe jest wpisanie w akcie urodzenia zamiast ojca rodzica, który nie jest mężczyzną.

Uchwała NSA: niedopuszczalna transkrypcja aktu urodzenia dziecka rodziców tej samej płci

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów podjął uchwałę, zgodnie z którą niedopuszczalne są przepisy transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci. Do sprawy przystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich, który nie zgadza się z orzeczeniem.

Sąd powszechny właściwym w sprawie rozliczeń pomiędzy związkiem międzygminnym a gminą

W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego spór na tle rozliczeń związanych z wystąpieniem gminy ze związku międzygminnego jest sprawą cywilną, a więc nie podlega rozpoznaniu przez sądy administracyjne.

REKLAMA

W Katowicach praca w niemal każdym zawodzie

W Katowicach praktycznie nie ma profesji nadwyżkowych. Pracę można znaleźć niemal w każdym zawodzie.

Dyrektywa w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów

Unia Europejska przyjęła nową dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Dotyczy głównie urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego, opiekuńczego oraz elastycznej organizacji pracy. Ile czasu państwa członkowskie mają na wdrożenie przepisów wykonujących dyrektywę?

NSA: bezskuteczność egzekucji możliwa w przypadku upadłości dłużnika

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż możliwe jest stwierdzenie bezskuteczności egzekucji w przypadku, gdy postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu zostało umorzone z powodu ogłoszenia jego upadłości. Zdaniem NSA ustawowe pojęcie "bezskuteczności egzekucji" nie jest determinowane tylko i wyłącznie przez zaświadczenie wystawione przez komornika sądowego.

Transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia dziecka rodziców tej samej płci - będzie uchwała NSA

Naczelny Sąd Administracyjny wyda uchwałę 7 sędziów w sprawie transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka rodziców tej samej płci. Uchwała będzie uwzględniania we wszystkich sprawach rozpatrywanych w przyszłości.

REKLAMA

Wyodrębnienie lokalu a optymalizacja podatku od nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów z 24 września 2018 r. o sygnaturze II FPS 1/18 wyjaśnił na korzyść podatników wątpliwości dotyczące rozumienia obowiązujących przed 2016 rokiem zasad rozliczania podatku od nieruchomości objętych współwłasnością.

Interes prawny właściciela nieruchomości w przypadku zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

W przypadku uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może dochodzić do konfliktów interesów indywidualnych z interesem publicznym. NSA jednak stoi na stanowisko, iż organ planistyczny dokonując zmiany mpzp musi mieć na uwadze także indywidualny interes właścicieli nieruchomości objętych planem.

Zamiana specjalnego zasiłku opiekuńczego na świadczenie pielęgnacyjne

Opiekun osoby z niepełnosprawnością może zamienić specjalny zasiłek opiekuńczy na świadczenie pielęgnacyjne, które jest dla niego korzystniejsze. Konieczne jest jednak złożenie oświadczenia o rezygnacji z zasiłku.

Prawo do zmiany nazw ulic ma samorząd i wojewoda

Zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie zmiany nazw ulic w Poznaniu. Zmiana nazwy ulicy w tej sprawie miała być efektem realizacji ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

NSA: dziecko pochodzące z surogacji w związku jednopłciowym ma prawo do obywatelstwa RP

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż dzieci urodzone w USA z matki zastępczej i w związku dwóch mężczyzn - z których jeden to obywatel RP - mają prawo do potwierdzenia polskiego obywatelstwa. NSA podkreślił, iż dziecko nie może być zaś dyskryminowane, ani ze względu na sposób przyjścia na świat, ani status jego rodziców.

Dokumentacja planistyczna - terminy

Zaniechanie przekazania wojewodzie dokumentacji planistycznej związanej ze zmianą studium w ustawowym terminie skutkuje możliwością jego unieważnienia także po upływie roku od dnia uchwalenia zmiany.

NSA: nieuznanie aktu urodzenia dziecka rodziców tej samej płci przejawem dyskryminacji

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję w sprawie nieuznania aktu urodzenia, w którym rodzice są tej samej płci. NSA uznał, iż doszło do dyskryminacji dziecka-obywatela RP i zwrócił sprawę urzędowi stanu cywilnego.

Opiekun ma prawo do zamiany zasiłku dla opiekuna na świadczenie pielęgnacyjne

Opiekun osoby z niepełnosprawnością ma prawo do zamiany zasiłku dla opiekuna na świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna osoby, której niepełnosprawność powstała po 18. lub 25. roku życia. Tak wynika z wyroku NSA w sprawie, do której przystąpił RPO.

Wniosek o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu dziecka – WZÓR

Opiekun lub opiekunowie dziecka mogą chcieć odrzucić spadek w jego imieniu. W tym celu muszą jednak wcześniej prosić sąd rodzinny o zgodę na dokonanie tej czynności. Jak powinien wyglądać wniosek o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu dziecka?

NSA: Brak podstaw prawnych do wyrównania różnicy między emeryturą a świadczeniem pielęgnacyjnym

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż nie ma podstawy prawnej do wyrównania różnicy pomiędzy świadczeniami w sytuacji, gdy opiekun osoby niepełnosprawnej otrzymuje wcześniejszą emeryturę i nie pobiera świadczenia pielęgnacyjnego. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich sąd powinien zastosować w tym przypadku wykładnię konstytucyjną przepisów.

Informacja publiczna przetworzona w kolejnej odsłonie

Wniosek o sporą ilość informacji publicznej, wymagający dużego nakładu pracy, połączony z wysiłkiem intelektualnym i powodujący dezorganizację pracy podmiotu zobowiązanego sprawia, że dotyczy informacji publicznej przetworzonej.

Zasiłek pielęgnacyjny, specjalny opiekuńczy i dla opiekunów w górę od 1 listopada

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiada podwyżkę zasiłku pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz zasiłku dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej. Podwyżka świadczeń ma nastąpić już od 1 listopada 2018 r.

Nie można w akcie urodzenia wpisać rodziców tej samej płci

Nie można w akcie urodzenia wpisać rodziców tej samej płci - tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Od decyzji wydanej przez dyrektora MOPSu o odmowie udostępnienia informacji publicznej przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy

Zdaniem NSA od decyzji Dyrektora MOPSu odmawiającej dostępu do informacji publicznej nie przysługuje odwołanie do SKO, lecz wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

GIODO a ocena oświadczeń o wystąpieniu z Kościoła - stanowisko NSA

Naczelny Sąd Administracyjny dał jasne wskazówki co do kompetencji Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych do oceny oświadczeń o wystąpieniu z Kościoła.

500 plus (świadczenie wychowawcze) a praca w innym państwie UE

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 28 marca 2018 r. uznał, iż świadczenie wychowawcze (500 plus) nie przysługuje, gdy cała rodzina mieszka w Wielkiej Brytanii. Co w sytuacji, gdy jedno z rodziców wyjechało do pracy w innym państwie UE, a drugie z dziećmi zostało w Polce?

Obowiązek poddania się szczepieniom wynika z przepisów prawa

Obowiązek szczepień dziecka powinien być realizowany zgodnie z regulacjami wynikającymi z przepisów powszechnie obowiązującego prawa. Tak wynika z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA podkreśla, iż profilaktyka przed chorobami epidemicznymi jest konstytucyjnym obowiązkiem władz publicznych.

Wyrok NSA ws. funkcjonowania kompostowni i składowiska odpadów w Radiowie

Wyrok NSA utrzymał w mocy dwa wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił decyzję Inspekcji Ochrony Środowiska o braku podstaw do wstrzymania działalności kompostowni i składowiska odpadów na warszawskim Radiowie.

Silos budowlą czy budynkiem magazynowym?

Na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości ocena obiektu budowlanego pod kątem jego kwalifikacji do wskazanego w ustawie przedmiotu opodatkowania, powinna uwzględniać jego elementy funkcjonalne, w tym jego przeznaczenie, wyposażenie oraz sposób i możliwość wykorzystania tego obiektu jako całości.

Kiedy można odmówić udzielenia informacji publicznej przetworzonej?

Przedmiotem wniosku o udostępnienie informacji publicznej może być informacja, której przygotowanie będzie wymagało podjęcia działań intelektualnych oraz zaangażowania znacznego nakładu czasu i pracy. Udostępnienie takiej informacji uwarunkowane jest jednak wykazaniem przez wnioskodawcę, że za tym udostępnieniem przemawia szczególnie uzasadniony interes publiczny. W przeciwnym wypadku dysponent informacji powinien wydać decyzję o odmowie jej udostępnienia.

Stawki opłat za gospodarowanie odpadami 2017 r.

To gmina ma pełną swobodę przy określaniu zróżnicowanych stawek opłat za gospodarowanie odpadami. Podkreślić należy, że rada gminy może ale nie musi różnicować stawek opłat za gospodarowanie odpadami - takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny

Braki formalne podania a dalsze kroki

Skuteczność pisma procesowego jest uzależniona od tego czy spełnia ono wymogi formalne stawiane przez ustawodawcę. W sytuacji, w której organ stwierdza braki formalne w danym piśmie procesowym, jest zobowiązany do wezwania wnoszącego do usunięcia braków.

Komu przysługuje i ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2017 r.

1406 zł netto – tyle w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia wynosi świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2017 r. To jednak nie jedyna zmiana w stosunku do opiekunów dzieci niepełnosprawnych, jaka weszła w życie z początkiem nowego roku.

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2017 r.

W 2017 r. weszły w życie przepisy polepszające sytuację opiekunów osób niepełnosprawnych. Teraz w razie śmierci osoby, nad którą sprawowali opiekę przysługuje im prawo do zasiłku dla bezrobotnych oraz do świadczenia przedemerytalnego.

Co nowego dla opiekunów osób niepełnosprawnych?

Śmierć podopiecznego dla opiekunów osób niepełnosprawnych wiąże się czasem z brakiem środków do życia. Opiekunowie tracą chociażby prawo do świadczeń pielęgnacyjnych. W obecnym stanie prawnym nie mogą ubiegać się nawet o zasiłek dla bezrobotnych.

Podatek od nieruchomości a względy techniczne

Co to znaczy, że grunt nie może być wykorzystywany do działalności ze względów technicznych? We wrześniu wydane zostały w tym względzie przez NSA dwa ciekawe wyroki.

Becikowe a zaświadczenie lekarskie - przełomowy wyrok NSA

Do uzyskania tzw. becikowego niezbędne jest zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wydane przez położną, potwierdzające pozostawanie przez kobietę pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. NSA rozstrzygnął kwestię możliwości uzyskania jednorazowej zapomogi przez kobietę, która pozostawała pod opieką lekarską od 12 tygodnia ciąży.

Ograniczenie wolności gospodarczej w zakresie organizacji gier hazardowych - czy zgodne z Konstytucją?

W obecnym stanie prawnym wyłącznym podmiotem uprawnionym do prowadzenia tego typu działalności są kasyna gry, działające na podstawie uzyskanej koncesji. NSA ma jednak wątpliwości odnośnie zgodności z Konstytucją RP ustawy o grach hazardowych.

Kryterium wieku przy świadczeniu pielęgnacyjnym - niekonstytucyjne

Kryterium wieku przy świadczeniu pielęgnacyjnym jest - zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 roku - niekonstytucyjne. TK uznał, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od kryterium wieku narusza standard konstytucyjny.

Prawne formy opieki w Niemczech

Do prawnych form opieki w Niemczech zaliczane jest pełnomocnictwo prewencyjne (Vorsorgevollmacht) oraz rozporządzenie pacjenta odnośnie osoby opiekuna (Patientenverfügung). Czy prawne formy opieki funkcjonujące w Niemczech są znane także prawu polskiemu?

Decyzja o warunkach zabudowy w postępowaniu odwoławczym

Decyzje ustalające warunki zabudowy stanowią często przedmiot odwołań składanych nie tylko przez sąsiadów projektowanej inwestycji, lecz także samych inwestorów. Skomplikowana materia podlegająca rozstrzygnięciu decyzją sprawia, że prawidłowe rozpoznanie odwołania przez samorządowe kolegium odwoławcze jest zadaniem trudnym, a niekiedy wymagającym specjalistycznej wiedzy.

Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego

Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego to specjalne wsparcie finansowe dla osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Podstawą dodatku jest rządowy program wspierania osób otrzymujących to świadczenie. Zaległym dodatkiem zajmie się w lipcu 2014 roku Trybunał Konstytucyjny.

Zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej - 15 maja 2014 r.

Przywrócenie zasiłku dla opiekuna osoby niepełnosprawnej jest wynikiem nowelizacji ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Dotyczy ona osób, które zostały pozbawione prawa do zasiłku wskutek wygaśnięcia decyzji przyznającej do niego prawo. Zmiany weszły w życie 15 maja 2014 roku.

Waloryzacja świadczeń pielęgnacyjnych

Zgodnie z poprawką Senatu świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych będą corocznie waloryzowane. Zmiany w zakresie waloryzacji świadczeń pielęgnacyjnych wymagają jeszcze podpisu Prezydenta.

Wsparcie opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych już w maju

W dniu 24 kwietnia 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę przywracającą wsparcie opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe dla opiekunów niepełnosprawnych będzie wypłacane we wcześniej pobieranej wysokości, tj. 520 zł netto/miesiąc.

Świadczenie pielęgnacyjne opiekunów

Świadczenie pielęgnacyjne opiekunów, które należy do katalogu świadczeń opiekuńczych, było przedmiotem oceny Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z wyrokiem TK z dnia 5 grudnia 2013 roku (K 27/13) pozbawienie opiekunów osób niepełnosprawnych prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest niezgodne z Konstytucją.

Czy opiekunowi prawnemu przysługują dwa dni na opiekę nad dzieckiem?

Opiekun prawny sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem osoby pozostającej pod jego opieką. Czy jako pracownikowi przysługuje mu prawo do dwóch dni wolnego na opiekę nad dzieckiem? Jakie warunki musi spełnić opiekun?

Zwolnienie opiekuna i ustanie opieki nad małoletnim

Sąd opiekuńczy może zwolnić opiekuna z ważnych powodów wskazanych w ustawie. Po ustaniu opieki opiekun zobowiązany jest do spełnienia określonych obowiązków. Jakie to obowiązki?

Skarga na przewlekłość postępowania

Skarga na przewlekłość postępowania jest instytucją regulowaną w ustawie z 17 czerwca 2004 roku o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora lub w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.

Opiekun prawny dla osoby starszej

Opiekuna osoby starszej ustanawia sąd opiekuńczy, jeśli istnieją ku temu powody. Przyczyną takiej konieczności może być niezdolność do dbania o interesy osobiste, majątkowe czy potrzeby życiowe. Wyznaczony opiekun jest przedstawicielem ustawowym danej osoby, co oznacza, że może dokonywać czynności prawnych w jej imieniu.

Opiekun dla małoletniego – jakie kryteria?

Gdy wzgląd na dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie, opiekunem małoletniego powinna być ustanowiona przede wszystkim osoba wskazana przez ojca lub matkę, jeżeli nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej.

Kto może zostać opiekunem dziennym?

Chcąc opiekować się dziećmi, nie musimy zakładać żłobka ani klubu dziecięcego. Można wystartować w konkursie ofert, na opiekuna dziennego. Kto może nim zostać, na jakich zasadach?

REKLAMA