REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

500 plus (świadczenie wychowawcze) a praca w innym państwie UE

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Świadczenia rodzinne za granicą/ Fot. Fotolia
Świadczenia rodzinne za granicą/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 28 marca 2018 r. uznał, iż świadczenie wychowawcze (500 plus) nie przysługuje, gdy cała rodzina mieszka w Wielkiej Brytanii. Co w sytuacji, gdy jedno z rodziców wyjechało do pracy w innym państwie UE, a drugie z dziećmi zostało w Polce?

Cała rodzina w Wielkiej Brytanii

Prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje, jeżeli osoby uprawnione zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres, w jakim mają otrzymać świadczenie, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 28 marca 2018 r. (sygn.. akt I OSK 2304/17) uznał, iż świadczenie wychowawcze nie przysługuje w sytuacji, gdy cała rodzina zamieszkuje w Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

W przedmiotowej sprawie wnioskodawca pracował w Wielkiej Brytanii oraz mieszkał tam z żoną i dziećmi. Z tego powodu NSA uznał, iż w takim przypadku nie mają zastosowania przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Celem tych przepisów jest bowiem przeciwdziałanie kumulacji roszczeń tj. pobierania świadczeń rodzinnych na tego samego członka rodziny w tym samym czasie w różnych krajach, poprzez ustalenie zasad pierwszeństwa ustawodawstwa przy ich przyznawaniu.

Z tego powodu organ w Polsce, który otrzymał wniosek o świadczenie wychowawcze, powinien odmówić jego przyznania. Osoby uprawnione nie zamieszkują bowiem w Polsce, nie mają również zastosowania przepisy o koordynacji świadczeń.

Tu praca, a tam dzieci

Z powyższego orzeczenia jasno wynika, iż z zastosowaniem przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego mamy do czynienia tylko wtedy gdy dochodzi do zbiegu uprawnień. Takim przykładem może być sytuacja, gdy ojciec pracuje w jednym z państw unijnych, a jego niepracująca żona mieszka z dziećmi w Polsce. Co w takim przypadku stanie się z wnioskiem o wypłatę świadczenia 500 plus złożonym w Polsce? Organ, który otrzymał wniosek np. ośrodek pomocy społecznej przekaże dokumenty wojewodzie, który ustali czy w danej sprawie będą miały zastosowanie przepisy o koordynacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 stycznia 2018 r. to właśnie wojewodowie realizują zadania z zakresu świadczeń rodzinnych w sytuacjach, gdy mają zastosowanie przepisy o koordynacji.

REKLAMA

Przepisy unijne przewidują, iż pierwszeństwo w wypłacie świadczeń rodzinnych (świadczenie wychowawcze jest uznawane za świadczenie rodzinne) ma państwo, w którym wykonywana jest działalność zawodowa. W opisanej sytuacji, gdy mąż pracuje w innym państwie Unii Europejskiej, to właśnie to państwo powinno wypłacać świadczenia.

Gdyby jedno z rodziców pracowało w Polsce, a drugie w innym państwie członkowskim, decydującym kryterium byłoby miejsce zamieszkiwania dzieci. To tam rodzina powinna otrzymywać świadczenia.

Ważnym uprawnieniem przysługującym rodzinom w związku z koordynacją świadczeń jest dodatek dyferencyjny. Przysługuje on, gdy suma świadczeń rodzinnych, jakie otrzymuje rodzina w danym państwie unijnym jest niższa ta, którą otrzymywałaby w drugim ze zobowiązanych państw. Dodatek dyferencyjny wypłacany jest przez Państwo, które nie wypłaca świadczeń, w wysokości różnicy pomiędzy świadczeniami w obu państwach.

Przepisów o koordynacji nie stosuje się w takich przypadkach jak zagraniczny wyjazd turystyczny czy leczniczy ani w sytuacji podjęcia przez dziecko nauki za granicą.

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zachowek a niepełnosprawność, wiek, niezdolność do pracy. Jakie są aktualne przepisy?

Czy osoby niepełnosprawne lub starsze mogą otrzymać wyższy zachowek? Od czego zależy takie uprawnienie? Co z niezdolnością do pracy? Podpowiadamy czym jest zachowek i ile wynosi.

We wrześniu w szkołach będą krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025

We wrześniu będą w szkołach krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025. Przepisy nie regulują wprost postępowania dyrektora szkoły w przypadku upałów. To jednak nie oznacza, że nie ma on żadnych możliwości działania.

Nawet 600 euro za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

REKLAMA

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

REKLAMA

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA