Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

500 plus (świadczenie wychowawcze) a praca w innym państwie UE

Świadczenia rodzinne za granicą/ Fot. Fotolia
Świadczenia rodzinne za granicą/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 28 marca 2018 r. uznał, iż świadczenie wychowawcze (500 plus) nie przysługuje, gdy cała rodzina mieszka w Wielkiej Brytanii. Co w sytuacji, gdy jedno z rodziców wyjechało do pracy w innym państwie UE, a drugie z dziećmi zostało w Polce?

Cała rodzina w Wielkiej Brytanii

Prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje, jeżeli osoby uprawnione zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres, w jakim mają otrzymać świadczenie, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 28 marca 2018 r. (sygn.. akt I OSK 2304/17) uznał, iż świadczenie wychowawcze nie przysługuje w sytuacji, gdy cała rodzina zamieszkuje w Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

W przedmiotowej sprawie wnioskodawca pracował w Wielkiej Brytanii oraz mieszkał tam z żoną i dziećmi. Z tego powodu NSA uznał, iż w takim przypadku nie mają zastosowania przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Celem tych przepisów jest bowiem przeciwdziałanie kumulacji roszczeń tj. pobierania świadczeń rodzinnych na tego samego członka rodziny w tym samym czasie w różnych krajach, poprzez ustalenie zasad pierwszeństwa ustawodawstwa przy ich przyznawaniu.

Z tego powodu organ w Polsce, który otrzymał wniosek o świadczenie wychowawcze, powinien odmówić jego przyznania. Osoby uprawnione nie zamieszkują bowiem w Polsce, nie mają również zastosowania przepisy o koordynacji świadczeń.

Tu praca, a tam dzieci

Z powyższego orzeczenia jasno wynika, iż z zastosowaniem przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego mamy do czynienia tylko wtedy gdy dochodzi do zbiegu uprawnień. Takim przykładem może być sytuacja, gdy ojciec pracuje w jednym z państw unijnych, a jego niepracująca żona mieszka z dziećmi w Polsce. Co w takim przypadku stanie się z wnioskiem o wypłatę świadczenia 500 plus złożonym w Polsce? Organ, który otrzymał wniosek np. ośrodek pomocy społecznej przekaże dokumenty wojewodzie, który ustali czy w danej sprawie będą miały zastosowanie przepisy o koordynacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 stycznia 2018 r. to właśnie wojewodowie realizują zadania z zakresu świadczeń rodzinnych w sytuacjach, gdy mają zastosowanie przepisy o koordynacji.

REKLAMA

Przepisy unijne przewidują, iż pierwszeństwo w wypłacie świadczeń rodzinnych (świadczenie wychowawcze jest uznawane za świadczenie rodzinne) ma państwo, w którym wykonywana jest działalność zawodowa. W opisanej sytuacji, gdy mąż pracuje w innym państwie Unii Europejskiej, to właśnie to państwo powinno wypłacać świadczenia.

Gdyby jedno z rodziców pracowało w Polsce, a drugie w innym państwie członkowskim, decydującym kryterium byłoby miejsce zamieszkiwania dzieci. To tam rodzina powinna otrzymywać świadczenia.

Ważnym uprawnieniem przysługującym rodzinom w związku z koordynacją świadczeń jest dodatek dyferencyjny. Przysługuje on, gdy suma świadczeń rodzinnych, jakie otrzymuje rodzina w danym państwie unijnym jest niższa ta, którą otrzymywałaby w drugim ze zobowiązanych państw. Dodatek dyferencyjny wypłacany jest przez Państwo, które nie wypłaca świadczeń, w wysokości różnicy pomiędzy świadczeniami w obu państwach.

Przepisów o koordynacji nie stosuje się w takich przypadkach jak zagraniczny wyjazd turystyczny czy leczniczy ani w sytuacji podjęcia przez dziecko nauki za granicą.

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  REKLAMA

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  REKLAMA

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA