| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > W NSA i większości WSA ograniczona praca biur podawczych i kas sądowych

W NSA i większości WSA ograniczona praca biur podawczych i kas sądowych

Naczelny Sąd Administracyjny ograniczył pracę biura podawczego do przyjmowania korespondencji tylko za pośrednictwem operatorów pocztowych. W większości wojewódzkich sądów administracyjnych wprowadzono podobne zasady.Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych sądów.

W NSA i większości WSA ograniczono pracę biur podawczych i kas sądowych

W Naczelnym Sądzie Administracyjnym ograniczono pracę biura podawczego do przyjmowania korespondencji jedynie za pośrednictwem operatorów pocztowych, z kolei kasy sądu przyjmują wpłaty jedynie na rachunek bankowy. Podobne zasady są w większości wojewódzkich sądów administracyjnych.

Decyzje prezesów poszczególnych sądów administracyjnych w tych sprawach mają związek z ogłoszonym w Polsce stanem zagrożenia epidemicznego z powodu koronawirusa. Już w zeszłym tygodniu - w piątek - zdecydowano, że w związku z istotnym zagrożeniem koronawirusem wszystkie rozprawy w NSA od poniedziałku 16 marca zostają odwołane. Znacznie ograniczona została też obsada pracowników NSA. Do pracy zdalnej zostali skierowani m.in. asystenci i starsi asystenci sędziów.

Polecamy: Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Wstrzymane zostało także przyjmowanie interesantów przez prezesa i wiceprezesów NSA, przewodniczących wydziałów, naczelników i kierowników jednostek organizacyjnych. Interesantów nie przyjmuje także wydział informacji sądowej NSA i czytelnia akt. Dostęp do tych akt możliwy jest jedynie w formie elektronicznej.

Już w tym tygodniu prezes NSA Marek Zirk-Sadowski wydał kolejne zarządzenie ograniczające pracę kolejnych komórek organizacyjnych tego sądu - biura podawczego i kas. Biuro podawcze przyjmuje korespondencję jedynie za pośrednictwem operatorów pocztowych, z kolei kasy przyjmują wpłaty jedynie na rachunek bankowy sądu. Zarządzenie prezesa NSA ma obowiązywać do odwołania.

Polecamy: Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Podobne zarządzenia wydali prezesi wojewódzkich sądów administracyjnych - na przykład WSA w Krakowie, WSA w Białymstoku i WSA w Opolu. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych poszczególnych WSA.

Od poniedziałku w związku z zagrożeniem koronawirusem zostały także odwołane marcowe rozprawy i posiedzenia w Sądzie Najwyższym, ograniczono też wstęp osób postronnych do budynku SN, zaś większość pracowników w najbliższych dniach ma pracować w sposób zdalny. Ograniczono również funkcjonowanie Punktu Obsługi Interesantów tego sądu przez zaprzestanie bezpośredniej obsługi na rzecz obsługi zdalnej oraz zmniejszono obsady w sekretariatach i biurach do niezbędnego minimum.

Większość rozpraw i posiedzeń do końca marca została także zdjęta z wokand we wszystkich sądach powszechnych w całym kraju. Wiele z tych sądów zaleca na swych stronach internetowych, aby w marcu z poszczególnymi sekretariatami wydziałów kontaktować się telefonicznie. W sądach ograniczona jest także możliwość korzystania z biur obsługi interesantów, czytelni akt, biur podawczych i kas sądowych.(PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ wj/

Polecamy serwis: Pomoc prawna

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Nowicki

Członek Zarządu Sembox Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »