REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja, Nowelizacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są uprawnienia funkcjonariuszy Policji?

Głównym organem uprawnionym do kierowania ruchem drogowym jest Policja. W związku z tym funkcjonariusze posiadają szereg kompetencji dających im możliwość realizowania swoich zadań związanych z ruchem drogowym.

Jak odzyskać prawo jazdy?

W dobie licznych kontroli drogowych nie problem utracić prawo jazdy na skutek przekroczenia limitu punktów karnych, przyznawanych kierowcy za większość wykroczeń drogowych.

Czy nie powiadamiając Policji o stłuczce stracę prawo do odszkodowania?

Nie zawsze stłuczka na drodze wymaga powiadomienia Policji. W określonych sytuacji może być jednak konieczna i wpływać nawet na nasze prawo do uzyskania odszkodowania.

Co grozi za złamanie zakazu udziału w imprezach masowych

Walka ze stadionowymi chuliganami od niedawna stała się łatwiejsza. W wyniku nowelizacji Kodeksu karnego osoba, wobec której sąd orzekł zakaz udziału w imprezach masowych, ma obowiązek osobistego stawiennictwa w wyznaczonej jednostce organizacyjnej policji, w czasie trwania imprezy. Za złamanie tego zakazu grozi jej kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Czy na stadionach pojawi się monitoring?

Rząd wciąż pracuje nad likwidacją istniejących luk w prawie i wypracowaniem skutecznych mechanizmów w walce z bandytyzmem stadionowym. Monitoring ma ułatwić rozpoznanie i wyłapanie stadionowych chuliganów. Jednak przygotowany przez MSWiA projekt nowego rozporządzenia w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprezy masowej zakłada, że na polskich stadionach zostaną dopuszczone kamery analogowe, które są gorszej jakości niż monitoring cyfrowy.

NIP nabędziemy z chwilą urodzenia

Numer Identyfikacji Podatkowej otrzymamy razem z numerem PESEL. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej nie będą musiały się nim posługiwać.

Taryfikator mandatów

Taryfikator mandatów na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego.

Co to jest e-Posterunek?

Od października 2010 r. w pięciu komendach wojewódzkich w Polsce ma ruszyć projekt e-Posterunek. Nowy system obejmie Warszawę, Kraków, Poznań, Szczecin i Wrocław. Do końca 2011 r. ma działać na terenie całego kraju. Specjalne oprogramowanie ma przede wszystkim usprawnić pracę jednostek organizacyjnych Policji.

REKLAMA

Charger w pogoni

Walka z przestępczością wymaga odpowiedniego sprzętu, dlatego też Chrysler zaprezentował nowy radiowóz, wyposażony zgodnie z sugestiami policjantów.

System dozoru elektronicznego w całym kraju

Według planów Ministerstwa Sprawiedliwości od 2012 roku system dozoru elektronicznego będzie uruchomiony w całym kraju. Obejmie tez stadionowych chuliganów.

Definicja handlu ludźmi w kodeksie karnym

Od 8 września kodeks karny zawiera definicję handlu ludźmi. Za uprawianie tego procederu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Mandaty również na drogach osiedlowych i parkingach

Od 4.09.2010r. policja i straż miejska mogą karać za wykroczenia popełniane w strefach ruchu, które obejmą większość dróg wewnętrznych. Kończy się zatem bezprawie pod blokami czy hipermarketami, gdzie kierowcy notorycznie parkują gdzie popadnie.

Jak alkohol wpływa na kierowcę?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak alkohol wpływa na organizm i zachowanie. Przedstawiamy główne skutki spożycia alkoholu oraz sposób w jaki w przybliżeniu możemy obliczyć jego zawartość we krwi.

Za handel narkotykami grozi nawet 10 lat

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, którą przyjął rząd, zakłada walkę z osobami, które zarabiają na handlu narkotykami.

Jazda z przyczepą. O czym pamiętać?

Nawet jeśli tego nie planujemy, w końcu możemy natrafić na konieczność pociągnięcia naszym autem przyczepy. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić.

Jak uniknąć nieprzyjemności na drodze w obcym kraju?

Poza granicami Polski obowiązują inne przepisy drogowe. Moglibyśmy się spodziewać, że choćby w krajach Unii Europejskiej będą one takie same, lecz to rozumowanie jest błędne.

Ustawa o elektronicznym dowodzie podpisana przez prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wprowadzającą dowód elektroniczny. Od połowy 2011 r. będziemy mogli posługiwać się elektronicznym dokumentem tożsamości.

Policjanci dostaną nowe auta

Tylko raz na jakiś czas branża motoryzacyjna ma taką okazję. Ministerstwa właśnie teraz chcą wymienić stare samochody na nowe. Przetargi ogłaszają również państwowe spółki. Dilerzy samochodowi zacierają ręce.

Więcej czasu na wznowienie postępowania

Wznowienie postępowania od wyroku, który został oparty o przepisy uznane później przez TK za niezgodne z konstytucją będzie możliwe nawet po 5 latach. Takie zmianami w procedurze cywilnej proponuje Senat.

Posiadanie niewielkiej ilości narkotyków legalne

Odpowiedzialności karnej unikną osoby posiadające przy sobie niewielką ilość narkotyków na własny użytek. Surowiej będą karani dilerzy.

Sędziowie zapowiadają protesty

Brak podwyżki wynagrodzenia oraz współpracy nad zmianą ustawy o ustroju sądów powszechnych zarzucają rządowi sędziowie ze stowarzyszenia Iustitia. Wobec tego zapowiadają kolejną akcję protestacyjną.

Procedura „Niebieskie Karty” dla ofiar przemocy w rodzinie

Procedura „Niebieskie Karty” to ogół czynności podejmowanych przez policjantów w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

Identyfikacja kibiców piłki nożnej

Agresywni kibice, zamieszki i bójki na meczach to w polskich realiach niestety nadal norma, dlatego przepisy zapewniające bezpieczeństwo na tego rodzaju imprezach sportowych są coraz bardziej restrykcyjne.

Mandat za CB-radio

Okazuje się, że policjant nie może ukarać mandatem kierowcy, który w czasie jazdy korzysta z CB-radia. Jednak od tej reguły są wyjątki.

Ograniczone fundusze na utrzymanie policji

NIK oszacował cięcia na wydatki na policję w ubiegłym roku, z czego wynika, że z zaplanowanych 9,1 mld zł obniżono je do 8,36 mld, czyli o 800 mln zł. Skutki tych zmian budżetowych odczują nie tylko funkcjonariusze, ale również zwykli obywatele.

Koniec kar za brak meldunku

Martwe prawo wreszcie zostanie zmienione. Obowiązek meldunkowy zostanie utrzymany, aczkolwiek nie będzie już kar za jego niedopełnienie. Wymeldować będzie się można także drogą elektroniczną.

Ofiary domowej przemocy lepiej chronione

Od 1 sierpnia ofiary rodzinnej przemocy będą miały możliwość pozbycia się z domu sprawcy. Od gminy otrzymają bezpłatną pomoc w uzyskaniu mieszkania oraz w wykonaniu badania lekarskiego.

Przepisy ruchu drogowego będą obowiązywały na drogach wewnętrznych

Kodeks drogowy, a właściwie ustawa Prawo o ruchu drogowym, reguluje zasady poruszania się kierowców jedynie na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania. Na drogach wewnętrznych stosuje się je tylko w ramach wyjątku, jeżeli są niezbędne do uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu, jednak już od 22 lipca 2010 r. przepisy ruchu drogowego będą obowiązywały także na drogach niepublicznych.

Podwyższenie emerytury dla policjantów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uchylił decyzję komendanta wojewódzkiego policji, który odmówił funkcjonariuszowi wystawienia zaświadczenia o wykonywaniu pracy z narażeniem życia, stanowiącego podstawę do ubiegania się o wyższą emeryturę przez policjantów.

Reforma emerytalna służb mundurowych

Rząd przygotował Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010–2011, którego ważnym elementem jest reforma systemu emerytalnego. Zakłada on, że od 1 stycznia 2012 roku wszyscy funkcjonariusze służb mundurowych będą objęci powszechnym systemem emerytalnym.

Stalking (uporczywe nękanie) w kodeksie karnym

Aktualnie określenie „stalking” rozumiane jest jako złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, które wywołać może u innej osoby poczucie zagrożenia. Obejmuje ono zachowania polegające na obsesyjnym śledzeniu, obserwowaniu albo kontaktowaniu się z inna osobą wbrew jej woli, które w efekcie prowadzi do wzbudzenia w tej osobie strachu o swoje bezpieczeństwo.

Za reklamę zasłaniającą okno zadośćuczynienie nie przysługuje

Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucił żądanie zadośćuczynienia, sformułowane przez jedną z mieszkanek kamienicy, której wspólnota zasłoniła okna wielką reklamą.

Na chodniku też nie wolno się zatrzymywać

Znak zakazu zatrzymywania dotyczy nie tylko jezdni ale także chodnika, jeżeli brak jest tabliczki o tym, iż nie dotyczy chodnika. O najnowszym wyroku Sądu Najwyższego przypomina w piątek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Policjant na emeryturze może pracować

Osoba na emeryturze lub pobierająca świadczenie rentowe, w tym również m.in. funkcjonariusz Policji, może podjąć pracę. Musi jednak liczyć się z tym, że świadczenie zostanie odpowiednio zmniejszone lub nawet zawieszone.

Kara za podanie dopingu zawodnikowi

Zmiana kodeksu karnego przewiduje wprowadzenie odpowiedzialności lekarza lub trenera za podanie dopingu zawodnikowi. Jeżeli zrobi to bez wiedzy zawodnika grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności lub dwa lata więzienia.

Świadczenia przysługujące policjantom

Jeżeli policjant na emeryturze dodatkowo pracuje, a jego zarobki przekraczają 130% przeciętnej płacy, to jego świadczenie nie zostanie zawieszone, odmiennie niż w przypadku osób otrzymujących cywilne świadczenia z ZUS.

Służba w Policji nie wymaga matury

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do policji muszą posiadać co najmniej wykształcenie średnie.

Szkolenia dla funkcjonariuszy policji

Policja jest formacją, która zapewnia nam bezpieczeństwo i porządek publiczny, dlatego każdy funkcjonariusz powinien być odpowiednio przygotowany do pełnienia wyznaczonych w ramach służby obowiązków. W tym celu przeprowadzane są szkolenia oraz doskonalenia zawodowe.

Postępowanie sprawdzające kandydata do służby w policji

Osoby zainteresowane podjęciem służby w Policji, w celu rozpoczęcia rekrutacji, muszą złożyć określone dokumenty, które podlegają weryfikacji w toku postępowania kwalifikacyjnego.

Etapy rekrutacji do służby w policji

Zainteresowani wstąpieniem w szeregi Policji mogą zrobić to w każdej chwili. Dobór do służby prowadzony jest w sposób ciągły, a zatem każda rekrutacja rozpoczyna się z chwilą złożenia wymaganych dokumentów.

Kryteria wstąpienia do służby w Policji

Osoby zainteresowane służbą w policji muszą spełniać ściśle określone warunki wynikające z art. 25 ustawy o Policji. Niektóre kryteria ze względu na swą ogólność bądź nieostrość mogą budzić wątpliwości, dlatego pomocne może okazać się ich objaśnienie.

Odpowiedzialność za złamanie zakazu stadionowego

Za złamanie zakazu stadionowego i niezgłoszenie się w komisariacie w dniu meczu miejscowej drużyny będzie grozić do 2 lat więzienia.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy podpisana

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy została podpisana przez wykonującego obowiązki prezydenta marszałka Bronisława Komorowskiego

Ustalenie stażu w nowej pracy po zwolnieniu policjanta ze służby w policji

Czy – w związku z brzmieniem art. 80 ust. 1 ustawy o Policji – do stażu pracy pracownika służby cywilnej, uprawniającego do wysługi lat i nagrody jubileuszowej, należy wliczać wcześniejsze okresy pracy w Policji, jeśli między okresem pracy w Policji a obecnym okresem zatrudnienia wystąpiła przerwa dłuższa niż rok?

Sprzedawca auta pod kontrolą kupującego

Dzięki nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, każdy nabywca używanego samochodu będzie miał możliwość jego weryfikacji. Umożliwi to dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Rząd chce ułatwić życie przedsiębiorcom

Rząd chce ułatwić życie przedsiębiorcom i zmniejszyć obciążenia biurokratyczne. Taki jest cel projektu ustawy o zmianie ustawy o cenach oraz ustawy o kontroli skarbowej.

Zatruwanie środowiska w kodeksie karnym

Ministerstwo Środowiska chce zaostrzenia przepisów kodeksu karnego. Wymaga tego również od nas Unia Europejska. Na wprowadzenie zmian mamy czas do końca roku.

Zmiany w kodeksie postępowania karnego

Duża nowelizacja kodeksów karnych weszła w życie 8 czerwca 2010 r. Poniżej prezentujemy wszystkie zmiany przepisów kodeksu postępowania karnego.

Nowelizacja kodeksu karnego

Ustawa o zmianie kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego, kodeksu karnego wykonawczego oraz kodeksu karnego skarbowego z dnia listopada 2009 r. weszła w życie 8 czerwca 2010 r. Zapoznaj się z najnowszymi zmianami w prawie karnym.

Zakaz palenia wejdzie 15 listopada

Ograniczenia dla palaczy, które przewiduje znowelizowana ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zaczną obowiązywać od 15 listopada.

REKLAMA