REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Cofnięcie pozwolenia na broń

Marta Piórkowska
Cofnięcie pozwolenia na broń następuje w drodze decyzji administracyjnej.
Cofnięcie pozwolenia na broń następuje w drodze decyzji administracyjnej.

REKLAMA

REKLAMA

Warunkowe umorzenie postępowania karnego nie jest formą skazania ani odmianą warunkowego skazania dlatego, jak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny, nie stanowi przesłanki upoważniającej do cofnięcia pozwolenia na broń.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie uwzględnił skargę dotyczącą odebrania pozwolenia na broń. Przeciwko skarżącemu toczyło się postępowanie o nielegalny połów ryb na szkodę parku narodowego, które sąd karny warunkowo umorzył. Powyższa okoliczność stała się jednak przyczyną odebrania, przez właściwy organ, pozwolenia na broń palną myśliwską.

REKLAMA

Warunkowe umorzenie postępowania nie jest formą skazania

Rozpatrując skargę WSA uznał, że organ cofający pozwolenie na broń mylnie wywnioskował, iż warunkowe umorzenie postępowania karnego jest równoznaczne ze skazaniem. W związku z powyższym prawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowania nie stanowi przesłanki obligującej do cofnięcia pozwolenia.

Okoliczności upoważniające do cofnięcia pozwolenia na broń

Zgodnie z art. 18 ustawy z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, właściwy organ Policji cofa pozwolenie na broń w podanych poniżej przypadkach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- jeżeli uprawniony nie przestrzega warunków określonych w pozwoleniu na broń, o których mowa w art. 10 ust. 4 ustawy. Dotyczy to nieprzestrzegania ustanowionego w pozwoleniu na broń i potwierdzonego w legitymacji ograniczenia lub wykluczenia możliwości noszenia broni przez jej posiadacza

- należy do osób, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2-6. Mianowicie są to osoby z zaburzeniami psychicznymi, wykazujące istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego, uzależnione od alkoholu lub substancji psychoaktywnych lub nieposiadające miejsca stałego pobytu na terytorium Polski. Ponad katalog wymienia osoby, co do których istnieje uzasadniona obawa, że mogą użyć broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego, w szczególności skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub mieniu albo wobec których toczy się postępowanie karne o popełnienie takich przestępstw

- naruszyła obowiązek zawiadomienia o utracie broni. Ustawa stanowi, iż każdy posiadacz broni, w przypadku jej utraty, jest zobowiązany niezwłocznie, nie później niż w ciągu 24 godzin od chwili stwierdzenia jej utraty, zawiadomić o tym Policję

- nosi broń, znajdując się w stanie po spożyciu alkoholu, środka odurzającego, substancji psychotropowej lub środka zastępczego

Zobacz: Pozwolenie na broń

REKLAMA

Ustawa nakłada na właściwy organ policji obowiązek cofnięcia pozwolenia na broń, jeżeli zajdzie jedna z powyższych przesłanek. Jednocześnie jednak wymienia sytuacje, w których właściwy organ dokonuje cofnięcia pozwolenia według własnego uznania, do których należą:

- ustanie okoliczności faktycznych, które stanowiły podstawę wydania broni
- niezarejestrowanie broni przez posiadacza
- naruszenie obowiązku poddania się badaniom lekarskim i psychologicznym
- niezawiadomienie właściwego organu Policji o zmianie miejsca stałego pobytu
- naruszenie zasad przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji
- wywóz broni lub amunicji za granicę bez wymaganej zgody
- naruszenie zasady, która stanowi, iż broń zdolna do rażenia, może być używana w celach szkoleniowych i sportowych tylko na strzelnicach
- użyczenie broni osobie nieupoważnionej

Zobacz również: Policja

Cofnięcie pozwolenia na broń następuje w drodze decyzji administracyjnej. Osoba, która utraciła uprawnienie do posiadania broni obowiązana jest do jej zbycia wraz z amunicją. Jeżeli broń nie zostanie zbyta w terminie 30 dni, należy ją złożyć wraz z amunicją do depozytu właściwego organu Policji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

REKLAMA

Nowe kryteria dochodowe i kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej od 2025 r. Jest już rozporządzenie

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Możesz mieć wyższą emeryturę w 2024 roku – tylko złóż wniosek do ZUS

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

Zdrowie jest najważniejsze, dlatego akcyza musi pójść w górę. Jest jednak podejrzenie, że chodzi o coś innego

Chodzi o podniesienie podatku akcyzowego na papierosy i inne wyroby nikotynowe. Resort finansów poinformował o swoich planach dotyczących wysokości akcyzy na 2025 rok. Ruch ten podyktowany jest rzekomą troską o zdrowie Polaków, ale wiadomo, że jest próbą zaradzenia kryzysowi budżetowemu.

Kiedy ZUS ponownie przeliczy emeryturę? 3 powody. Ważne zwłaszcza dla osób zatrudnionych przed 1999 rokiem

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może skutecznie złożyć emeryt, jeśli są ku temu podstawy.  Jest to możliwe na przykład, gdy emeryt dysponuje nowymi dokumentami dotyczącymi dodatkowego stażu pracy czy dodatkowych zarobków uzyskanych przed lub po przyznaniu świadczenia emerytalnego. 

REKLAMA

Będzie drożej. W 2025 r. zapłacimy 59,50 zł podatku za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom. W 2020 r. było to 40,50 zł i 121,50 zł.

Będzie drożej. Wiemy to, bo wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku wzrósł o 2,7 proc. Zapłacimy 59,50 zł za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom.

Sprzątali w biurowcu i kradli wartościowe rzeczy

Para zatrudniona do sprzątania w warszawskim biurowcu po godzinach kradła wartościowe przedmioty. Skradzione rzeczy oszacowany na blisko 15 tys. zł. 

REKLAMA