Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cofnięcie pozwolenia na broń

Marta Piórkowska

REKLAMA

REKLAMA

Warunkowe umorzenie postępowania karnego nie jest formą skazania ani odmianą warunkowego skazania dlatego, jak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny, nie stanowi przesłanki upoważniającej do cofnięcia pozwolenia na broń.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie uwzględnił skargę dotyczącą odebrania pozwolenia na broń. Przeciwko skarżącemu toczyło się postępowanie o nielegalny połów ryb na szkodę parku narodowego, które sąd karny warunkowo umorzył. Powyższa okoliczność stała się jednak przyczyną odebrania, przez właściwy organ, pozwolenia na broń palną myśliwską.

REKLAMA

Warunkowe umorzenie postępowania nie jest formą skazania

Rozpatrując skargę WSA uznał, że organ cofający pozwolenie na broń mylnie wywnioskował, iż warunkowe umorzenie postępowania karnego jest równoznaczne ze skazaniem. W związku z powyższym prawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowania nie stanowi przesłanki obligującej do cofnięcia pozwolenia.

Okoliczności upoważniające do cofnięcia pozwolenia na broń

Zgodnie z art. 18 ustawy z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, właściwy organ Policji cofa pozwolenie na broń w podanych poniżej przypadkach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- jeżeli uprawniony nie przestrzega warunków określonych w pozwoleniu na broń, o których mowa w art. 10 ust. 4 ustawy. Dotyczy to nieprzestrzegania ustanowionego w pozwoleniu na broń i potwierdzonego w legitymacji ograniczenia lub wykluczenia możliwości noszenia broni przez jej posiadacza

- należy do osób, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2-6. Mianowicie są to osoby z zaburzeniami psychicznymi, wykazujące istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego, uzależnione od alkoholu lub substancji psychoaktywnych lub nieposiadające miejsca stałego pobytu na terytorium Polski. Ponad katalog wymienia osoby, co do których istnieje uzasadniona obawa, że mogą użyć broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego, w szczególności skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub mieniu albo wobec których toczy się postępowanie karne o popełnienie takich przestępstw

- naruszyła obowiązek zawiadomienia o utracie broni. Ustawa stanowi, iż każdy posiadacz broni, w przypadku jej utraty, jest zobowiązany niezwłocznie, nie później niż w ciągu 24 godzin od chwili stwierdzenia jej utraty, zawiadomić o tym Policję

- nosi broń, znajdując się w stanie po spożyciu alkoholu, środka odurzającego, substancji psychotropowej lub środka zastępczego

Zobacz: Pozwolenie na broń

REKLAMA

Ustawa nakłada na właściwy organ policji obowiązek cofnięcia pozwolenia na broń, jeżeli zajdzie jedna z powyższych przesłanek. Jednocześnie jednak wymienia sytuacje, w których właściwy organ dokonuje cofnięcia pozwolenia według własnego uznania, do których należą:

- ustanie okoliczności faktycznych, które stanowiły podstawę wydania broni
- niezarejestrowanie broni przez posiadacza
- naruszenie obowiązku poddania się badaniom lekarskim i psychologicznym
- niezawiadomienie właściwego organu Policji o zmianie miejsca stałego pobytu
- naruszenie zasad przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji
- wywóz broni lub amunicji za granicę bez wymaganej zgody
- naruszenie zasady, która stanowi, iż broń zdolna do rażenia, może być używana w celach szkoleniowych i sportowych tylko na strzelnicach
- użyczenie broni osobie nieupoważnionej

Zobacz również: Policja

Cofnięcie pozwolenia na broń następuje w drodze decyzji administracyjnej. Osoba, która utraciła uprawnienie do posiadania broni obowiązana jest do jej zbycia wraz z amunicją. Jeżeli broń nie zostanie zbyta w terminie 30 dni, należy ją złożyć wraz z amunicją do depozytu właściwego organu Policji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Afera Baltony - cinkciarze, handlarze i marynarze …

  Kiedy jeszcze byłem małym chłopcem dorastającym w latach 80tych w PRL-u, moją uwagę zwracały dwie marki, z którymi obnosili się dorośli na reklamówkach. Pierwszą z nich był PEWEX, a drugą jeszcze bardziej egzotyczną Baltona. Reklamówek z tych sklepów nie wyrzucano, ale z dumą noszono w nich zakupy, aż do zupełnego zniszczenia. 

  Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

  Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  REKLAMA

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  REKLAMA

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  REKLAMA