Pozwanie operatora za niezawartą umowę
16 maja 2011
Pomimo, że nie wyraziliśmy zgody na zawarcie umowy w rozmowie z konsultantem telefonicznym, operator naliczył nam dodatkowe opłaty. Wobec nieuznanej reklamacji, pozostaje nam już droga sądowa. Jak to zrobić?
Zeznania stron w procesie cywilnym
10 maja 2011
Zeznania składane przez stronę postępowania nie podlegają odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Przynajmniej do pewnego momentu.
Prawo do informacji w procesie
10 maja 2011
Każda strona postępowania ma pełne prawo do zapoznania się z aktami swojej sprawy. Również sąd w odniesieniu do uczestników posiada określone obowiązki.
Jakie prawa ma obywatel przed sądem?
10 maja 2011
Każdy obywatel, występując przed sądem, prokuratorem lub innym organem związanym z wymiarem sprawiedliwości, ma określone prawa i obowiązki.
Czy możliwe jest odszkodowanie za złą decyzję sądu?
10 maja 2011
Jeżeli orzeczenie sądu jest niezgodne z prawem, poszkodowany może domagać się odszkodowania. Niezbędne będzie jednak udowodnienie poniesionej szkody.
Obowiązki obywatela przed sądem
10 maja 2011
Każdy obywatel, występując przed sądem, prokuratorem lub innym organem związanym z wymiarem sprawiedliwości, ma określone prawa i obowiązki. Jakie one są?
Kiedy niestawiennictwo w sądzie odroczy rozprawę?
10 maja 2011
Jeżeli nieobecność na rozprawie jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem sąd jest obowiązany odroczyć rozprawę. Obowiązani do stawiennictwa w sądzie są również świadkowie.
Kto ponosi koszty postępowania w postępowaniu procesowym?
10 maja 2011
W toku postępowania procesowego każda strona jest zobowiązana do ponoszenia jego kosztów. Ostatecznie jednak ciężar finansowy poniesie strona przegrywająca.
Kto ponosi koszty postępowania w postępowaniu nieprocesowym?
09 maja 2011
W postępowaniu nieprocesowym każdy uczestnik postępowania ponosi koszty związane z jego własnym udziałem w sprawie. Oznacza to, że każdy uczestnik ponosi koszty związane z poszczególnymi czynnościami, których dokonał oraz z czynnościami, których dokonał sąd w jego interesie.
Kiedy apelacja, kiedy zażalenie?
09 maja 2011
Każda ze stron postępowania ma prawo do skorzystania ze środków odwoławczych. Zanim zdecydujesz się na złożenie apelacji, powinieneś najpierw wystąpić do sądu o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia.
Jaka jest struktura sądu?
09 maja 2011
Każdy sąd powszechny dzieli się na wydziały, które zajmują się rozpoznawaniem spraw z zakresu danej dziedziny prawa.
Jak przegrany może bronić się przed wykonaniem wyroku?
09 maja 2011
Wydanie niekorzystnego wyroku nie musi przesądzać tego, że świadczenie zostanie zasądzone. Dłużnik może jeszcze się bronić korzystając z instrumentów, które oferują przepisy egzekucyjne.
Kiedy mogę uznać, że moja sprawa toczy się zbyt długo?
09 maja 2011
Każdy ma prawo do rozpoznania jego sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. W sytuacji, gdy postępowanie jest przewlekłe, zainteresowany ma prawo do wystąpienie ze specjalną skargą.
Dowody przed sądem – poradnik
09 maja 2011
W postępowaniu cywilnym zarówno powód, jak i pozwany muszą dostarczać sądowi dowodów. Wnioski dowodowe, co do zasady, można składać do końca postępowania w I instancji.
Do którego sądu powinienem skierować pozew lub wniosek?
09 maja 2011
Co do zasady sądem właściwym do
rozpoznania sprawy cywilnej w pierwszej instancji jest sąd rejonowy i to do niego składa się pozwy i wnioski.
Czy strony mają obowiązek dostarczania dowodów?
09 maja 2011
Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na
osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawnej – to podstawowa zasada prawa
cywilnego. Co to jednak oznacza dla stron procesu?
Czy są sytuacje, gdy nie muszę ponosić kosztów postępowania?
09 maja 2011
W określonych sytuacjach strona postępowania nie ma obowiązku zapłaty kosztów sądowych. Dotyczy to m.in. takich spraw jak dochodzenie alimentów. Na zwolnienie mogą liczyć także ubodzy.
Czy przed sądem można zawrzeć ugodę?
09 maja 2011
W postępowaniu sądowym możliwe jest zawarcie ugody. Do takiego zakończenia sprawy powinien nakłaniać nas sam sąd. Kiedy możliwe jest zawarcie ugody?
Czy mam możliwość odwołania się od prawomocnego orzeczenia?
09 maja 2011
W niektórych sprawach, w razie wydania w sprawie prawomocnego orzeczenia przez sąd II instancji, masz możliwość wniesienia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Pamiętaj, że taka skarga musi zostać sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego.
Czy każdy sędzia może orzekać w mojej sprawie?
09 maja 2011
Nie w każdej sprawie może decydować każdy sędzia. Są takie sytuacje, w których sędzia z mocy prawa jest wyłączony od orzekania w sprawie. Jakie to sprawy?
Czy każdy będzie mógł przysłuchiwać się mojej sprawie?
09 maja 2011
Postępowanie sądowe, także w sprawach cywilnych, co do zasady jest jawne. Oznacza to, że każdy może przyjść na salę sądową i przysłuchiwać się Twojej rozprawie.
Co warto wiedzieć o wnoszeniu pozwu do sądu?
09 maja 2011
Pozew wnoszony do sądu powinien składać się z określonych elementów. Nie należy również zapominać o takich kwestiach jak oznaczenie wartości przedmiotu sporu w sprawach majątkowych.
Co warto wiedzieć o postępowaniu cywilnym?
09 maja 2011
Postępowanie cywilne dotyczy postępowania
sądowego w sprawach z zakresu prawa cywilnego (np. sprawy dot. umów,
odszkodowań), rodzinnego (sprawy małżeńskie, między rodzicami a dziećmi),
opiekuńczego (kwestie opieki, kurateli), prawa pracy, ubezpieczeń społecznych
oraz innych kategorii spraw, do których z mocy ustawy stosuje się regulacje
dotyczące tego postępowania (np. sprawy z zakresu ochrony zdrowia psychicznego,
dotyczące aktów stanu cywilnego).
Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 2.
27 kwi 2011
Drogę konieczną ustanawia się w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Wytycza się ją na wniosek zainteresowanego przez nieruchomości sąsiednie.
Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 1.
27 kwi 2011
Drogę konieczną ustanawia się w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Wytycza się ją na wniosek zainteresowanego przez nieruchomości sąsiednie
Roszczeń spółki cywilnej dochodzą wszyscy wspólnicy
20 kwi 2011
Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, ani zdolności sądowej. Wspólnik spółki cywilnej nie jest legitymowany samodzielnie do dochodzenia wierzytelności wchodzącej w skład majątku wspólnego wspólników tej spółki.
Co to jest prokuratura?
16 mar 2011
Prokuraturę tworzą: Prokurator Generalny oraz podlegli mu prokuratorzy, w tym prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (por. art. 1 § 1 u.p.). Zadaniem prokuratury jest strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępstw (por. art. 2 u.p.).
Jaka jest struktura sądów powszechnych?
16 mar 2011
Każdy sąd powszechny dzieli się na wydziały, które zajmują się rozpoznawaniem spraw z zakresu danej dziedziny prawa.
Umowna właściwość sądu. Gdzie wnieść pozew?
10 mar 2011
Zawarłem umowę ze sprzedającym, w której uznaliśmy, że postępowanie sądowe będzie rozstrzygane w konkretnym sądzie. Czy mogę jakoś obejść ten zapis?
Kodeks postępowania cywilnego
07 mar 2011
Kodeks postępowania cywilnego jest zbiorem przepisów dotyczących procedury cywilnej. Jest to jeden z najważniejszych aktów prawnych w Polsce.
Czy polskie sądy muszą przestrzegać obcego prawa?
04 mar 2011
W postępowaniu przed polskimi sądami nie tylko polskie prawo ma znaczenie. W sporze z udziałem podmiotów zagranicznych sąd musi ustalić, czy w sprawie należy zastosować prawo innego państwa. Jak wygląda procedura w tym względzie?
Interwencja główna i poboczna
01 mar 2011
Istotą interwencji głównej i ubocznej w procesie jest możliwość przystąpienia do postępowania osób, które mają interes prawny w konkretnym dla nich rozstrzygnięciu sprawy.
Immunitet
01 mar 2011
Immunitet jest instytucją prawną, polegającą na wyłączeniu określonej osoby od stosowania wobec niej wybranych przepisów prawnych. Osoba posiadająca immunitet nie musi przestrzegać przepisów, do przestrzegania których zobowiązane są pozostałe osoby.
Właściwość rzeczowa sądu [w postępowaniu cywilnym]
24 lut 2011
Właściwość rzeczowa sądu określa jakie kategorie spraw są rozstrzygane przez sąd w danej instancji.
Skład sądu [w postępowaniu cywilnym]
24 lut 2011
Skład sądu to liczba sędziów, którzy orzekają w danej sprawie.
Wyłączenie sędziego [w postępowaniu cywilnym]
24 lut 2011
Wyłączenie sędziego dotyczy sytuacji, w której sędzia zostaje odsunięty od orzekania w danej sprawie.
Skarga kasacyjna [postępowanie cywilne]
24 lut 2011
Skarga kasacyjna to środek odwoławczy (wnoszony do Sądu Najwyższego) przysługujący stronie, Prokuratorowi Generalnemu, Rzecznikowi Praw Obywatelskich lub Rzecznikowi Praw Dziecka od wydanego przez sąd II instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie.
Wznowienie postępowania cywilnego
24 lut 2011
Wznowienie postępowania cywilnego to instytucja procesowa, która umożliwia uchylenie prawomocnego orzeczenia sądu i ponowne rozpoznanie sprawy wskutek zaistnienia nadzwyczajnych przyczyn wymienionych w ustawie.
Zwrot kosztów przy częściowym uwzględnieniu pozwu?
04 sty 2011
Wystąpiłem z powództwem o odszkodowanie za wypadek w wysokości 20 tys. zł. W trakcie procesu biegły moje szkody wycenił jednak na 15 tys. zł. Czy w związku z tym nadal będę mógł liczyć na zwrot całości kosztów?
Zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego
31 gru 2010
Własność gospodarstwa rolnego może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności w drodze umowy bądź orzeczenia sądowego.
Warunki skutecznego powództwa zbiorowego
15 gru 2010
Instytucja powództwa zbiorowego ma na celu ułatwienie i usprawnienie dochodzenia roszczeń. Przy spełnieniu pewnych warunków grupa poszkodowanych może wspólnie dochodzić w sądzie swych praw przeciwko, z reguły silniejszemu, przeciwnikowi.
Szykują się kolejne zmiany w procedurze cywilnej
13 gru 2010
Od postanowień dotyczących grzywien i kar porządkowych będzie można wnieść zażalenie. Pracę nad stosownymi zmiany toczą się już w Parlamencie – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Co należy wiedzieć o postępowaniu gospodarczym?
09 gru 2010
Reguły, jakimi kieruje się postępowanie gospodarcze znacznie różnią się od postępowania zwykłego. Warto o tym pamiętać, jeżeli nie chcesz, by spotkała cię przykra niespodzianka.
Czy osoby prawne mogą być zwolnione od kosztów sądowych?
06 gru 2010
Na gruncie przepisów polskiego prawa nie tylko osoby fizyczne mają możliwość ubiegania się o zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych. Osoby prawne jak i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi (np. stowarzyszenia zwykłe, spółki jawne) również mogą wystąpić z odpowiednim wnioskiem do sądu, w którym sprawa się toczy lub ma być dopiero wszczęta.
Pełnomocnik z urzędu nie tylko przy zwolnieniu od kosztów sądowych
01 gru 2010
Osoba fizyczna może ubiegać się o ustanowienie pełnomocnika procesowego z urzędu nawet wtedy, gdy nie została zwolniona od obowiązku poniesienia kosztów sądowych. To efekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z kwietnia 2010.
Doręczanie pism – sprawdź co uległo zmianie
17 lis 2010
Obecnie pisma sądowe mogą być doręczane nie tylko za pośrednictwem operatora publicznego. Od 20 października 2010 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, regulujące nowy tryb i sposób doręczania pism sądowych.
Księgi wieczyste. Czy sąd jest związany żądaniem pozwu?
16 lis 2010
W sprawie o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym, sąd jest związany żądaniem pozwu. Stwierdził tak Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z dnia 18 maja 2010 r.
Komornik może odmówić wszczęcia egzekucji poza jego rewirem
16 lis 2010
Zgodnie z przepisami prawa w postępowaniu egzekucyjnym możemy wybrać komornika z innego rewiru. Ten może jednak odmówić wszczęcia egzekucji. Takie uprawnienia nie ma komornik właściwy dla danego rewiru.
Na czym polega postępowanie o zaprzeczenie ojcostwa?
15 lis 2010
W przypadku, gdy dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, istnieje domniemanie, iż pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się jednak, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.
Jak doprowadzić do zmiany orzeczenia o władzy rodzicielskiej
15 lis 2010
Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa, albo ustalającym pochodzenie dziecka.