reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Strony postępowania > Kiedy niestawiennictwo w sądzie odroczy rozprawę?

Kiedy niestawiennictwo w sądzie odroczy rozprawę?

Jeżeli nieobecność na rozprawie jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem sąd jest obowiązany odroczyć rozprawę. Obowiązani do stawiennictwa w sądzie są również świadkowie.

Co zrobić, jeżeli chciałem uczestniczyć w rozprawie, a nie mogłem z powodu okoliczności ode mnie niezależnych?

Sąd obowiązkowo odroczy rozprawę, jeżeli Twoja nieobecność jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem lub inną przeszkodą, której nie można przezwyciężyć, i to nawet wówczas, gdy złożyłeś wniosek o rozpoznanie sprawy w razie swojej nieobecności.

Powinieneś niezwłocznie poinformować sąd o zaistnieniu nadzwyczajnych okoliczności, które uniemożliwiają Twoje stawiennictwo, aby mogło dojść do odroczenia rozprawy. Przykładowo, jeśli jesteś chory, powinieneś przesłać do sądu stosowne zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza sądowego, po otrzymaniu którego sąd będzie musiał odroczyć rozprawę (por. art. 214, 2141 Kodeksu postępowania cywilnego).

Czy jako świadek mam obowiązek stawiennictwa w sądzie?

Tak, jako świadek masz obowiązek stawienia się w sądzie na każde wezwanie. Jeżeli w sposób zawiniony zaniechasz wykonania tego obowiązku, sąd skaże Cię na grzywnę i powtórnie wezwie do stawiennictwa. Jeżeli po raz kolejny nie wypełnisz swojego obowiązku, zostaniesz ponownie skazany na grzywnę, zaś sąd będzie miał możliwość zarządzenia Twojego przymusowego doprowadzenia do sądu przez Policję.

Swoją nieobecność możesz usprawiedliwić w ciągu tygodnia od daty doręczenia Ci postanowienia skazującego na grzywnę lub na pierwszym posiedzeniu, na które zostaniesz wezwany. Wówczas sąd zwolni Cię od grzywny lub przymusowego doprowadzenia.

Zobacz serwis: Strony postępowania

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu cywilnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zadaj pytanie: Forum prawników

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli jesteś chory, powinieneś przesłać do sądu stosowne zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza sądowego.
Jeśli jesteś chory, powinieneś przesłać do sądu stosowne zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza sądowego.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama