REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowna właściwość sądu. Gdzie wnieść pozew?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Strony mogą w umowie określić właściwy miejscowo sąd.
Strony mogą w umowie określić właściwy miejscowo sąd.

REKLAMA

REKLAMA

Zawarłem umowę ze sprzedającym, w której uznaliśmy, że postępowanie sądowe będzie rozstrzygane w konkretnym sądzie. Czy mogę jakoś obejść ten zapis?

Umowna właściwość sądu

Umowna właściwość sądu, czyli możliwość ustalenia w umowie przed jaki sąd będą kierowane roszczenia wynikające z umowy, jest dozwolona na mocy art. 46 Kodeksu postępowania cywilnego.

REKLAMA

Zaakceptowanie takiego postanowienia w umowie będzie miało znaczące skutki. Oznacza to bowiem, że sąd wskazany przez strony będzie jedynym właściwym sądem pod względem miejscowym. Należy przy tym pamiętać, że umowna właściwość sądu dotyczy tylko właściwości miejscowej, nie ma jednak wpływu na właściwość rzeczową.

Strony nie mogą się bowiem umówić, że sprawy o wartość przedmiotu sporu powyżej 100 tys. zł będą rozstrzygane przez sąd rejonowy.

Właściwość miejscowa

REKLAMA

Jakie jednak mogą być konsekwencje takiego umownego zapisu? Co do zasady będzie to warunkowało gdzie pozew powinien być złożony. Taki zapis powinien wskazywać sąd, który nie jest właściwy na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

Przepisy dotyczące właściwości miejscowej ustanawiają kilka zasad ogólnych, wyjątki od tych zasad, które można stosować przemiennie z nimi, jak również sytuacje od których nie może być wyjątku. Podstawowa zasada została określona w art. 27 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym powództwo wnosi się do sądu, w którego okręgu zamieszkuje pozwany. Od niej istnieje kilka wyjątków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powództwo o roszczenie alimentacyjne oraz o ustalenie pochodzenia dziecka i związane z tym roszczenia wytoczyć można według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.

Z drugiej sytuacji w sprawach dotyczących nieruchomości powództwo będzie wnoszone zawsze w okręgu, w którym nieruchomość jest położona. Podobnie będzie m.in. w sprawach spadkowych (wedle miejsca ostatniego zamieszkania spadkodawcy).

Spraw, które należą do właściwości wyłącznej (prawa rzeczowe nieruchomości, spadki, sprawy małżeńskiej, stosunki rodziców i dzieci) nie mogą być przedmiotem umownej właściwości miejscowej.

Zobacz: Co może być dowodem w procesie?

Co w sytuacji gdy jest zapis?

Co jednak począć w sytuacji, gdy chcemy wytoczyć powództwo, a w umowie znajduje się odpowiedni zapis? Czy zawsze trzeba skierować sprawę zgodnie z treścią zapisu?

Nie. Co do zasady istnienie takiego zapisu nie powoduje niewłaściwości sądu innego, niżby wynikał z jego treści. Zatem jeżeli sprawę skierujemy do sądu właściwego wedle ustawy (np. wedle miejsca zamieszkania pozwanego), wtedy sąd nie stwierdzi swojej niewłaściwości.

Zobacz serwis: W sądzie

REKLAMA

Uczyni to jednak na zarzut strony pozwanej, który zostanie zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy (art. 202 Kodeksu postępowania cywilnego). Aby zatem zapis umowny dotyczący właściwości miejscowej sądu stał się rzeczywistością istotne jest podjęcie odpowiednich działań przez pozwanego. Powód może zatem próbować ominąć zapis i liczyć na błąd ze strony pozwanego.

Wdanie się co do istoty sprawy to przedstawienie zarzutów, które mają uniemożliwiać osiągnięcie pozytywnego wyroku przez powoda. Będzie się to najczęściej odbywać np. w odpowiedzi na pozew.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA