reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Postępowanie w sprawie o odszkodowania od urzędnika

Postępowanie w sprawie o odszkodowania od urzędnika

Urzędnicy, którzy przy wykonywaniu swoich obowiązków dopuszczą się rażącego naruszenia prawa będą ponosić odpowiedzialność, jeżeli w wyniku tego osoba fizyczna lub prawna dozna szkody.

Z dniem 17 maja 2011 r. w życie weszła nowa ustawa, która w praktyce ma stanowić bat na tych urzędników, którzy swoimi rażąco nagannymi zachowaniami wyrządzą innym szkodę. Zmian tych nie odczują obywatele. Tak jak teraz w przypadku wyrządzenia im szkód przez działania administracji publicznej, obowiązek odszkodowawczy będzie spoczywał na winnym organie, a w ostateczności na Skarbie Państwa. Skutki mogą być odczuwalne dla urzędników, którzy nie będą już w takiej sytuacji bezkarni.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Postępowanie przeciwko urzędnikowi

Do tej pory funkcjonariusz publiczny mógł spać spokojnie. Teraz ma się to zmienić. Zgodnie z w/wym. ustawą postępowanie wobec urzędnika będzie obligatoryjne w przypadku, gdy Skarb Państwa będzie musiał wypłacić odszkodowanie. Zgodnie z art. 7 w terminie 14 dni od dnia wypłaty odszkodowania ma zostać złożony w prokuraturze wniosek o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Odpowiedzialnym za złożenie wniosku będzie kierownik podmiotu odpowiedzialnego.

Złożenie takiego wniosku jest jego obowiązkiem, zagrożonym surową karą. Jeżeli kierownik nie dopełni tego obowiązku będzie on odpowiadał karnie, może zostać skazany na grzywnę, karę ograniczenia wolność albo pozbawienia wolności do lat 3. Ta ostatnia kara jest możliwa jedynie przy umyślnym niewypełnieniu obowiązku.

Rola prokuratora

Wniosek kierownika spowoduje, iż swoje postępowanie rozpocznie prokuratura, która w postępowaniu wyjaśniającym sprawdzi, czy zachodzą przesłanki do pociągnięcia urzędnika do odpowiedzialności.

Do przesłanek odpowiedzialności zalicza się fakt wypłacenia odszkodowania na mocy prawomocnego orzeczenia sądu lub na mocy ugody za szkodę wyrządzoną wykonywaniem władzy publicznej z rażącym naruszeniem prawa. Oprócz tego wymagane jest, by rażące naruszenie prawa było przez funkcjonariusza zawinione, a także odpowiednio stwierdzone.

Stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej na podstawie art. 156 ust. 1 pkt. 2 Kodeksu postępowania administracyjnego z powodu braku podstawy prawnej lub rażącego naruszenia prawa.

Zobacz serwis: Postępowanie administracyjne

Postępowanie sądowe

W przypadku stwierdzenia, iż podstawy takie zachodzą, prokurator najpierw wzywa winnego urzędnika do dobrowolnego spełnienia świadczenia.

Należy pamiętać, iż odpowiedzialność urzędnika jest ograniczona do rocznej pensji, chyba że działał umyślnie. Wtedy odpowiada bez ograniczeń.

W przypadku skierowania sprawy na drogę sądową proces odszkodowawczy będzie się toczył według norm Kodeksu postępowania cywilnego.

Zobacz serwis: W sądzie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Dramowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama