REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Interwencja główna i poboczna

main image
Istotą interwencji głównej i ubocznej w procesie jest możliwość przystąpienia do postępowania osób, które mają interes prawny w konkretnym dla nich rozstrzygnięciu sprawy.

Zobacz serwis: Postępowanie sądowe

Interwencja główna

Interwencja główna polega na wystąpieniu z roszczeniem o rzecz lub prawo, o które sprawa toczy się pomiędzy innymi osobami.

Interwenient główny może wytoczyć powództwo aż do zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji wytoczyć powództwo o tę rzecz lub prawo przeciwko obu stronom przed sąd, w którym toczy się sprawa.

Interwencja uboczna

Interwencja uboczna polega na tym, iż ten, kto ma interes prawny w tym, aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron, może w każdym stanie sprawy aż do zamknięcia rozprawy w drugiej instancji przystąpić do tej strony.

Opozycja przeciwko przystąpieniu interwenienta ubocznego

Nie później niż przy rozpoczęciu najbliższej rozprawy każda ze stron może zgłosić opozycję przeciwko wstąpieniu interwenienta ubocznego.

Uprawnienia interwenienta ubocznego

Interwenient uboczny może dokonywać wszelkich czynności procesowych dopuszczalnych według stanu sprawy. Nie mogą one jednak pozostawać w sprzeczności z czynnościami i oświadczeniami strony, do której przystąpił.

Interwenient uboczny może w stosunku do strony, do której przystąpił, podnieść zarzut, że sprawa została rozstrzygnięta błędnie albo że strona ta prowadziła proces wadliwie, tylko wówczas, gdy stan sprawy w chwili przystąpienia interwenienta uniemożliwił mu korzystanie ze środków obrony albo że strona umyślnie lub przez niedbalstwo nie skorzystała ze środków, które nie były interwenientowi znane.

Interwenient uboczny może wejść na miejsce strony, do której przystąpił za zgodą stron.

Zobacz serwis: Pozwy cywilne

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA