reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Czy możliwe jest odszkodowanie za złą decyzję sądu?

Czy możliwe jest odszkodowanie za złą decyzję sądu?

Jeżeli orzeczenie sądu jest niezgodne z prawem, poszkodowany może domagać się odszkodowania. Niezbędne będzie jednak udowodnienie poniesionej szkody.

Kiedy przysługuje mi odszkodowanie za niewłaściwą decyzję sądu?

Jeżeli poniosłeś szkodę na skutek wydania przez sąd prawomocnego orzeczenia, możesz domagać się odszkodowania jedynie wówczas, gdy orzeczenie to było niezgodne z prawem. W związku z tym przed zgłoszeniem żądania odszkodowania musisz uzyskać potwierdzenie, że orzeczenie w Twojej sprawie było niezgodne z prawem. Możesz to uczynić na dwa sposoby:

1. możesz skierować do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną; jeżeli Twoja skarga zostanie uwzględniona, Sąd Najwyższy albo orzeknie co do istoty sprawy (ewentualnie odrzuci pozew lub umorzy postępowanie), albo uchyli orzeczenie i przekaże sprawę do ponownego rozpoznania właściwemu sądowi; w pierwszym przypadku Sąd Najwyższy, w drugim – sąd ponownie rozpoznający sprawę, na Twój wniosek orzeknie o zwrocie spełnionego lub wyegzekwowanego świadczenia lub o przywróceniu stanu poprzedniego; w ten sposób dojdzie do pełnego lub częściowego naprawienia wyrządzonej Ci szkody lub

2. w sprawach, w których nie przysługuje Ci skarga kasacyjna, możesz skierować do Sądu Najwyższego skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia; skarga taka przysługuje co do zasady na orzeczenie sądu II instancji, jeżeli jego zmiana nie była i nie jest możliwa (w związku z tym np. nie jest możliwe wznowienie postępowania); jeżeli Sąd Najwyższy uwzględni Twoją skargę, stwierdzi, że orzeczenie jest w określonym zakresie niezgodne z prawem.

Zobacz: Czym zajmuje się Sąd Najwyższy?

Pamiętaj, że zarówno skarga kasacyjna, jak i skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia muszą być sporządzone przez adwokata lub radcę prawnego! 

Prawo do żądania odszkodowania uzyskujesz, jeżeli:

• po przywróceniu stanu poprzedniego na skutek wniesienia skargi kasacyjnej Twoja szkoda nadal nie została w pełni lub częściowo naprawiona lub

• Sąd Najwyższy stwierdził, że orzeczenie w określonym zakresie jest niezgodne z prawem.

W jaki sposób mogę uzyskać odszkodowanie za szkodę wynikłą z niewłaściwej decyzji sądu?

Jeśli chcesz uzyskać odszkodowanie od państwa, powinieneś wystąpić z powództwem do sądu powszechnego (wydział cywilny). Aby uzyskać odszkodowanie, powinieneś wykazać przed sądem, że:

• wydane orzeczenie w Twojej sprawie miało charakter niezgodny z prawem (co w niektórych przypadkach będzie potwierdzać orzeczenie wydane przez Sąd Najwyższy);

• wskutek wydania orzeczenia poniosłeś szkodę, która nie została dotychczas naprawiona;

• między wydaniem orzeczenia a powstałą szkodą zachodzi związek przyczynowy.

Zobacz serwis: Postępowanie sądowe

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu cywilnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Trivago

Porównywarka internetowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama