reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Strony postępowania > Zeznania stron w procesie cywilnym

Zeznania stron w procesie cywilnym

Zeznania składane przez stronę postępowania nie podlegają odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Przynajmniej do pewnego momentu.

Czy jako stronie postępowania grozi mi odpowiedzialność karna za składanie fałszywych zeznań?

Dowód z przesłuchania stron postępowania jest dowodem posiłkowym, przeprowadzanym przez sąd tylko wtedy, gdy po przeprowadzeniu innych dowodów lub w ich braku pozostały nadal do wyjaśnienia fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy (z wyjątkiem spraw o rozwód lub separację, gdzie przesłuchanie stron jest obowiązkowe).

Przed rozpoczęciem przesłuchania sąd pouczy Cię o obowiązku zeznawania prawdy, jednak pominie pouczenie o grożącej za składanie fałszywych zeznań odpowiedzialności karnej.

Oznacza to, że złożone w ten sposób zeznania nie będą mogły stanowić podstawy odpowiedzialności za przestępstwo składania fałszywych zeznań.

Niemniej jednak, powinieneś zeznawać prawdę, bowiem – jeżeli fakty nie zostaną dostatecznie wyjaśnione – Ty albo Twój przeciwnik procesowy możecie być przesłuchani ponownie przez sąd, tym razem jednak po odebraniu przyrzeczenia i pouczeniu o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań.

Zeznanie nieprawdy może wówczas doprowadzić do uznania Cię winnym popełnienia przestępstwa składania fałszywych zeznań, natomiast nagła zmiana prezentowanego stanowiska, w związku z pojawieniem się zagrożenia odpowiedzialności karnej, może znacznie osłabić lub nawet wykluczyć Twoją wiarygodność.

Zobacz: Jakie prawa ma obywatel przed sądem?

Czy jako świadek muszę mówić prawdę i odpowiadać na wszystkie pytania sądu?

Jako świadek jesteś zobowiązany do mówienia w sądzie wyłącznie prawdy. Przed przesłuchaniem zostaniesz uprzedzony przez sąd o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań – za mówienie nieprawdy lub zatajenie prawdy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Ponadto może zostać odebrane od Ciebie przyrzeczenie, o treści: „świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że będę mówił szczerą prawdę, niczego nie ukrywając z tego, co mi jest wiadome”. Nawet gdy sąd nie odbierze od Ciebie przyrzeczenia, i tak jesteś zobowiązany mówić prawdę, pod groźbą odpowiedzialności karnej.

Masz możliwość odmowy złożenia zeznań, jeżeli jedną ze stron jest Twój małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia. Prawo to nie przysługuje Ci jedynie w sprawach o prawa stanu, czyli dotyczących stosunków małżeńskich oraz między rodzicami a dziećmi, z wyjątkiem spraw o rozwód.

Ponadto, masz możliwość odmówić odpowiedzi na zadane pytanie, jeżeli odpowiedź ta mogłaby narazić Ciebie albo Twoich bliskich na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową.

Możesz również odmówić odpowiedzi na pytanie, gdy wiązałoby się to ze złamaniem istotnej tajemnicy zawodowej.

Zobacz serwis: W sądzie

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu cywilnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nawet gdy sąd nie odbierze od Ciebie przyrzeczenia i tak jesteś zobowiązany mówić prawdę.
Nawet gdy sąd nie odbierze od Ciebie przyrzeczenia i tak jesteś zobowiązany mówić prawdę.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama