REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zwrot kosztów przy częściowym uwzględnieniu pozwu?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Jedną z podstawowych reguł, które rządzą rozstrzygnięciami w przedmiocie kosztów sądowych jest zasada odpowiedzialności za wynik sporu.
Jedną z podstawowych reguł, które rządzą rozstrzygnięciami w przedmiocie kosztów sądowych jest zasada odpowiedzialności za wynik sporu.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wystąpiłem z powództwem o odszkodowanie za wypadek w wysokości 20 tys. zł. W trakcie procesu biegły moje szkody wycenił jednak na 15 tys. zł. Czy w związku z tym nadal będę mógł liczyć na zwrot całości kosztów?

Tak, jednak w przypadku częściowego zasądzenia roszczenia powoda, będzie to zależało od uznania sądu. Równie prawdopodobna może być jednak sytuacja w której sąd zdecyduje się na stosunkowe rozdzielenie kosztów pomiędzy strony.

REKLAMA

Odpowiedzialność za wynik sprawy

REKLAMA

Jedną z podstawowych reguł, które rządzą rozstrzygnięciami w przedmiocie kosztów sądowych jest zasada odpowiedzialności za wynik sporu. W skrócie oznacza ona, że koszty całego postępowania będą obciążały tę stronę, która proces przegra. Jeżeli sąd uwzględni powództwo, wtedy płaci pozwany. W odwrotnej sytuacji koszty poniesie powód, płacąc również za wydatki pozwanego.

Zasada ta ma również zastosowanie w sytuacji częściowego uwzględnienia powództwa, co oznacza że są częściowo przyznaje powodowi rację, a częściowo nie (a więc przyznaje racje pozwanemu). Wtedy też rozdzielając koszty procesu sąd powinien kierować się tym w jakiej części rację miał powód, a w jakiej pozwany.

Powód w powództwie wnosił o zasądzenie na jego rzecz 100 tys. zł tytułem odszkodowania. Sąd zasądził jednak na rzecz powoda odszkodowanie w wysokości 65 tys. zł. W takiej sytuacji sąd może również stosunkowo rozdzielić koszty i obarczyć powoda obowiązkiem poniesienia 35 proc. ogółu kosztów.

Zasada ta doznaje niekiedy wyjątku, co zostało tez uwzględnione w treści art. 100 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z jego brzmieniem sąd może włożyć na jedną ze stron obowiązek zwrotu wszystkich kosztów, jeżeli jej przeciwnik uległ tylko nieznacznie co do swojego żądania albo gdy określenie należnej mu sumy zależało od wzajemnego obrachunku lub oceny sądu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjątek ten będzie miał zastosowanie zwłaszcza w sytuacjach, w których trudno jest określić wysokość żądania i niekiedy będzie to zależało od oceny sądu, jak na przykład w sprawie o zadośćuczynienie za cierpienia fizyczne.

Zobacz serwis: W sądzie

Jakie koszty

Co istotne sąd dzieląc koszty będzie brał pod uwagę ogół kosztów poniesionych przez obie strony, a nie tylko przez powoda.

REKLAMA

Będą to koszty procesu, które były niezbędne do dochodzenia praw i celowej obrony obydwu stron. Będą to m.in. wydatki na profesjonalnego pełnomocnika, koszty dojazdu do sądu, koszty sądowe (czyli opłata przy pozwie oraz inne opłaty i wydatki).

Należy rozróżnić koszty sądowe od kosztów procesu. Te drugie zawierają, zgodnie z art. 98 Kodeksu postępowania cywilnego, wszystkie koszty niezbędne do dochodzenia swoich praw i celowej obrony. W ich skład będą wchodzić m.in. koszty sądowe, którymi zgodnie z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych są opłaty (np. opłata stosunkowa przy wnoszeniu pozwu) i wydatki.

W takiej sytuacji na poczet poniesionych przez strony kosztów będą zaliczane te poniesione przez nie osobiście, a zasądzeniu będą podlegać jedynie te, które przewyższają udział w kosztach obciążający stronę.

Powód na koniec sprawy został obciążony 35 proc. udziałem w kosztach procesu. W ramach postępowania poniósł jednak 60 proc. ogółu kosztów. W takiej sytuacji zasądzeniu na rzecz powoda od pozwanego będzie podlegać 25 proc. kosztów postępowania.

Zobacz serwis: Pozwy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

REKLAMA

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

REKLAMA

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

MRPiPS: o waloryzacji 1010 zł dla samotnych i 823 zł dla rodzin. Co z propozycją rządu dla pomocy społecznej?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje waloryzację progów w ustawie o pomocy społecznej co roku. Obecnie jest co trzy lata, co spowodowało drastyczny spadek dostępności świadczeń z ustawy o pomocy społecznej dla obywateli.

REKLAMA